Luin tälläsen mielenkiintoisen jutun vapaa-ajattelijoiden sivuilta abortista ja ihmisarvosta. Sivuston mukaan lapsi kohdussa ei ole ihmisarvon omaava, ei edes syntyessään. Ihmisarvo tulee vaan jossain vaiheessa syntymän jälkeen täysin tyhjästä. Onko tämä yleinen ajatus ateistien keskuudessa? Missä vaiheessa ihmisarvo tulee ja jos se tulee jossain kohdassa elämää miin missä kohtaa se lähtee?
Missä kohtaa ihmisyys alkaa
14
62
Vastaukset
Lukipa siellä mitä hyvänsä, se ei tarkoita, että kaikki kaikki ateistit ajattelisivat niin, tai että kaikkien ateistien tulisi ajatella niin.
Eli sillä mitä siellä lukee asiasta, ei ole mitään merkitystä.- vm41
Mitenkähän tuokin kysymyksen aihe liittyy uskontoihin, tai yleensä ateismiin?
Tyypillistä naivistista uskonnon sekoittamaa aivokopan tuotetta,
jonka kehitykseen evoluutio ei ole ottanut osaa.- tunnustitpa.älä.kiellä
" Mitenkähän tuokin kysymyksen aihe liittyy uskontoihin, tai yleensä ateismiin?
Tyypillistä naivistista uskonnon sekoittamaa aivokopan tuotetta,
jonka kehitykseen evoluutio ei ole ottanut osaa. "
- siinäpä sinä tunnustit ja huomasit varmaankin itsekin, että evoluutio on vain sanamukaisesti evoluutioteoriaa ja teoriahan ei ole koskaan fakta. - tunnustitpa.älä.kiellä
:pnoääa å!
Siis minulla on ilmavaivoja ja en käytä Backspsen saatanaa korjataksni virheeni.
Olisi aika helppoa linkittää oikeaan sivuun, että lähteen voisi tarkistaa. No, minä tein sen, onneksi löytyi helposti (mikäli on se sivu johon viittaat).
"Elämällä luonnonilmiönä ei ole mitään tarkoitusta. Biologisena ilmiönä elämä on syysuhteen avulla selitettävä asia. Sen sijaan yksilön elämä, koettuna asiana, perustuu tarkoituksiin. Yksilön elämällä voi olla lukuisia tarkoituksia, ja jokaisen on itse mietittävä oman elämänsä tarkoitus/tarkoitukset.
Jos otetaan esimerkkejä soveltavan etiikan alueelta, niin voidaan esittää esim. seuraavat esimerkit. Vapaa-ajattelijat kannattavat vapaata aborttia, koska sikiö ei ole itsetajunnalla varustettu persoona, jolla olisi oikeuksia. Se ei ole eettisessä mielessä täysvaltainen yksilö, eikä potentiaalisella olennolla ole olemassa olevan olennon oikeuksia. Raskaana oleva nainen on sen sijaan täysvaltainen ihmisyksilö, jota ei voida velvoittaa, hänen tahdostaan piittaamatta, kasvattamaan kohdussaan sikiötä ja synnyttämään lasta.
Kun lapsi syntyy, hän astuu positiivisen eli säädetyn oikeuden piiriin, vaikka vastasyntynytkään ei ole vielä itsetajunnalla varustettu persoona. Lapsi on syntymästään saakka lakien ja ihmisoikeussopimusten takaaman elämisen oikeuden piirissä. Selvää on tietysti, että vapaa-ajattelijat eivät millään tavalla suosi aborttia. Ihanteellinen tilanne olisi, jos abortteja jouduttaisiin tekemään mahdollisimman vähän. " http://vapaa-ajattelijat.fi/etiikka/
Olen aika pitkään seurannut aborttikeskustelua netissä ja minusta tuntuu että tuo on aika yleinen näkemys muidenkin kuin vapaa-ajattelijoiden keskuudessa.
Minä en ole vapaa-ajattelijoiden kanssa tästä samaa mieltä. Siitä ei kylläkään seuraa, että mulla olisi selkeä perusteltu täsmällinen kanta aborttiin, mutta mun kanta ei missään nimessä ole näin yksioikoinen. Kantani ei kuitenkaan ole myöskään yksioikoisen kielteinen.
Ihmisyyden alkaminen sijoittuu mun ajattelussa niille paikkeille, kun sikiölle kehittyy toimiva keskushermosto, eli sen voi kuvitella tuntevan jotain. En muista tarkkaan kehitysvaiheita enkä nyt ala tarkiistaa, mutta jossain vaiheessa tutkin asiaa ja itse sijoittaisin aborttirajan aikaisemmaksi kuin se on nyt.- Jonnepuuro
Kiitos Kaarne vastauksesta. Jos luulisin että kaikki ateistit ajattelee samoin en olisi tätä keskustelua avannut. Mielestäni kysymys oli aiheellinen sillä jos (niinkuin uusateistit väittävät) atateismin tulisi korvata uskonnot niin tulee sen myös vastata tälläisiin kysymyksiin. Jos taas ei noin sitten ei mitään, antaa uskontojen vastata kysymykiin ateismin puolesta...
- wwwhhhaatt
Ei ateismi ole mikään kokonaisvaltainen elämänkatsomuksen oppirakennelma, jonka pitäisi vastata eettisiin kysymyksiin. Se on vastaus yhteen ainoaan kysymykseen: "Uskotko jumalaan?"
- tunnustitpa.älä.kiellä
Me Kristityt uskomme vain thteen Jumalaan
- Raimo.Rapo
tunnustitpa.älä.kiellä kirjoitti:
Me Kristityt uskomme vain thteen Jumalaan
Te kristityt uskotte kolmeen jumalaan, isään,poikaan ja pyhään pieruun.
Ole hyvä vaan Jonnepuuro. Mutta minustakaan tämä vastauksesi ei oikein toimi.
Ateismi ei korvaa uskontoja. Se on vain vaihtoehtoinen suhtautuminen/uskon laatu / asema suhteessa jumaluskoon. Se ei sinänsä itsessään ota kantaa yhteenkään yksittäiseen uskontoon eikä uskontoon sijitettuun moraalikoodiin tai etiikkaan.
Ateismi ei anna vastauksia mihinkään kysymyksiin suoraan, kuten ei teismikään.
Vapaa-ajattelu tuntuu antavan vastauksia,kuten esittämästäni lainauksesta näemme. Monet muutkin ateistiset aatteet antavat vastauksia, jotka eivät ole keskenään identtisiä. Eiväthän teistisetkään vastaukset ole keskenään identtisiä.
Uskonnot eivät anna vastauksia ateismin puolesta, kuten ei ateismikaan anna vastauksia teismin puolesta. Vastauksia antavat yksilöidyt aatteet tai uskonnot. Kannattaa pitää kategoriat selvinä. Teismi-ateismi. Uskonto- aate. Tai siihen suuntaan ainakin.Monet ateistit ovat myös humanisteja, jonka nimissä otetaan kantaa eettisiin kysymyksiin. Jumalan olemassaoloon ja "jumalattomaan" etiikkaan pyrkivät vastaamaan eri ismit ja selvyyden vuoksi ne on myös syytä pitää erillään. Sen perusteella miten jokin uskonnottomien osajoukko onnistuu moraaliohjeissaan ei vaikuta jumalien olemassaolon todennäköisyyteen.
- wind-
Jumalaan uskovat saattavat aikaistaa ihmisyyden pulpahtamisen ajankohtaa.
Hätäsektiossa esimerkiksi ollaan aina pelastamassa elämää
ja sielullista ihmistä..
Ihmisyyden syntymisessä voi siis olla hierarkiaa, mutta jos se olisi samaa kuin tietoisuuden syntyminen.. se voi olla vain yksi napsauksien sarja... siksi omassa äärihihhulismissä se ajoittuisi hedelmöittymisen prosessin ajankohtaan.
Napanuoran kehittyminen ravinnon tarpeen välttämättömänä letkuna on jo selvä osoitus arvon antamisesta uudelle tulokkaalle ja merkki uuden sielullisen ihmisen olemassaolosta. - SanonVaan
Suomen laki abortista on suurin piirtein oikeilla linjoilla.
Vaparien sivuilla todetaan: "Lapsi on syntymästään saakka lakien ja ihmisoikeussopimusten takaaman elämisen oikeuden piirissä."
Ja luonnollisesti myös jo sikiöiden terveyttä ennen synnytystä suojellaaan. Ihminen on alusta asti ihminen. Näin ollen ihmiselämää tulee puolustaa alusta asti. Se että ihmiselämä on pieni tai vasta-alkanut, ei vähennä ihmiselämän arvoa.
Ihmiselämä on tekijä perusteinen. Jumala loi ihmisen, joten olemme mittaamattoman arvokkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662228Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381853Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711470Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211444Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.761153Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771134Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211086Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051054En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912- 76909