Apua tarjolla tarvitseville

sinisetajatukset

Huono itsetunto? Masennus? Viiltely? Yksinäisyys? Kiusaaminen?

Näihin aiheisiin olen täällä suomi24:ssä törmännyt. Haluan auttaa omalla tavallani. Ne jotka tänne kirjoittelevat ovat monesti niitä jotka eivät jostain syystä saa hankittua apua muualta. Vanhemmille voi nuoruusiässä olla vaikea kertoa ongelmiaan ja ammattiapu voi tuntua liian kaukaiselta.

Useimmat näistä aiheista ovat sellaisia, jotka olisi tosi hyvä käsitellä ammattilaisen kanssa. Haluan kuitenkin tarjota matalan kynnyksen apua. Sellaisille jotka eivät välttämättä koskaan pääse suomi24:sta pidemmälle avunpyynnöissään.

Joskus sekin auttaa paljon kun voi puhua jonkun kanssa. Ettei tarvitse olla yksin vaikeiden asioiden kanssa.

Minulle voi jutella tässä keskustelussa. Mutta koska täällä suomi24:ssä on viimeaikoina ollut paljon spämmääjien aiheuttamia ongelmia annan myös kik-nimeni. En oikeastaan käytä kikkiäni mihinkään enää, joten totesin että se soveltuu tähän uuteen tarkoitukseen mainiosti.
Tässä se on: rapua

Voi tulla rohkeasti juttelemaan. Kuka tahansa. Yritän olla purematta.

"Yritä jättää tämä maailma vähän parempana kuin sen löysit"
-Robert Baden Powell

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öötötötöö

      Hehe, vai alkaa JK avustamaan. Missä mielisairaalassa nyt tällä hetkellä muuten asustelet?

    • Auta

      Mulla on ystäviä jotka kaikki ymmärtää mua omalla tavallaan. Mukava äiti ja vanhemmat ei juo. Ainut lapsi. Koulu menee hyvin eikä mua kiusata. Silti oon masentunu viiltelen ei niin näkyvästi toiseen nilkkaan aina samaan kohtaan jotten jää kiinni. Oon miettiny itsarii mutta elämä paranisi jos pääsisin pois tästä perheestä. Oon siis normaali painoinen 11v tyttö. Meidän talo ahdistaa mua se tavaran määrä jota mun iskä tänne raijaa tekee mut tosi ahdistuneeks. Ja isääni vielä se on koko ajan provosoimassa mua nirson vaatemakuni takia se on kokoajan huutamassa

    • MasentunuPaska

      Olen ettiny jonku verra jos löytäisin netistä apua, mutta kikkiä ei ole. Vihaan elämääni. Isä oli juoppo, sit se heitti lusikan nurkkaa, äiti juo ja sil on masennus, mun veljet hakkaa mua, mä viiltelen ja sairastan anoreksiaa ja masennusta. Haluun kuolla. Ikää on 13 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      272
      9443
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2821
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      252
      2063
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      106
      1965
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      75
      1466
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1457
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1398
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      941
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      848
    Aihe