E=mc2 - ei voi tajuta

yfdfd

Mä en oikein pysty tajuamaan, miten gramman painoinen vaikkapa ruoanmuru pystyy sisältämään energiaa 90000000000000 joulea energiaa?!!!?!?!?!?!?!?!?

10

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maallikon-planttu

      Ajattele asiaa vaikka niin, että "ruokamurussa" on huikea määrä atomeja. Yhdessä moolissa on atomeja karkeasti 6 x 10 ^23. Atomin ytimessä olevan protonin tai neutronin massasta 99% on liike-energiaa. Kvarkkien lepomassa on siihen nähden olematon. Se energia on kuitenkin normaalisti sidoksissa ytimen muodostavien hadronien liike-energiassa.
      Fyysikko selittäisi asian paljon paremmin ja tarkemmin. Maallikoplanttu kuten minä selittää sen siten kuin ymmärtää. Ehkä vähän sinne päin.

    • paskapökäleonpommi

      Perustuu siihen sanontaan, että kun käy paskalla, pönttöön tippuu "pommi". Sillä pommilla pystyisi tuhoamaan suurkaupungin perusteellisesti.

    • Kalju_Pitkätukka

      Kaikkea tuota ainetta ei siis voi muuttaa energiaksi, muuten muin saattamalla yhteen antiaineen kanssa. Ydinreaktioissakin on kysymys atomiydinten hiukkasia koossa pitävien energioiden vapautumisesta.

      • kysyvä-tietäeksyjä

        Mutta samalla massaa häviää. Sekä fuusiossa että fissiossa lopputuote on kevyempi kuin alku. Massan vajaus tietääkseni kyllä johtuu sidosenergioiden sisältämästä massa-energiasta ainakin fissiossa mutta miten fuusiossa?


    • BeCauseItWORKS

      Mailmassa ehkä kourallinen ihmisä jotka ymmärtää A.Einsteinin "aivoituksia". Muuta vaan käyttävät niitä - koska ne toimivat !

      • lkjljlkjlklkjllk

        Tuokaan ei pidä paikkaansa. Kyllä nykyään suhteellisuusteoriaan erikoistuneet fyysikot ymmärtävät suhteellisuusteorian aivan hyvin.


      • Entä, jos tiedemiehenä ei seiso suhteellisuusteorian takana. Miten sinä selität yleisen suhteellisuusteorian käytännön tasolla painovoimakentässä, entä ilmiöissä. Eli et tiedä ettei tiedemiehillä ole hajuakaan siitä.


      • Ohman

        Onntehty lukuisia mittauksia joiden tuloksena on, että YS:n ennusteet pitävät paikkansa erittäin suurella tarkkuudella. Olen joskus jossain ketjussa näitä selostanutkin enkä viitsi nyt ruveta pitkiä juttuja kyhäämään. Mainitaan nyt vain nimeltä valon taipuminen gravitaatiokentässä, tutkasignaalien viive (Shapiro-efekti), planeettojen periheliliikkeen ero Newtonin mekaniikan ennustamaan.

        Eikö tämä ole "käytännön tasoa"?

        Mitä taas siihen tulee, miksi gravitaatio vaikuttaa niin kuin se vaikutaa niin ei siihen anna selitystä sen enempää Einstein kuin Newtonkaan.

        Ohman


    • 4kl68

      Aine ON energiaa. m = E/c**2.

    • Ohman

      Erikoisen suhteellisuusteorian peruskaavoja on

      (1) sqrt(E^2 -p^2 * c^2) = mc^2.

      Tämä kertoo energia-liikemäärä-vektorin pituuden ES:ssa käytettävässä metriikassa. E on siis energia ja p liikemäärä (3-vektori) . m on massa, se tavallinen Newtonin mekaniikan massa.E ja p:n 3 komponenttia muodostavat 4-vektorin ja sen pituus siis lasketaan ES:ssa kaavan (1) mukaisesti. Vektorien pituudet ovat koordinaatistoista riippumattomia, joten m on vakio koska c on vakio ja koska yhtälön vasemmalla puolella on sama arvo kaikissa koordinaatistoissa.

      Nähdään, että kun kappaleen nopeus = 0 ja siis p = 0 on E = mc^2.Tämä on se "lepoenergia", massaan sitoutunut energia. Kun nopeus ei ole 0 niin E ja p muuttuvat mutta siten että tuon vektorin pituus on edelleen mc^2.

      Massa m ei muutu mihinkään nopeuden myötä, vaikka näin monasti harhaanjohtavasti väitetään. Tämä väite johtuu siitä, että joskus on mukavuussyistä otettu käyttöön merkintä M = m/sqrt(1 - v^2/c^2) ja tätä on kutsuttu "relativistiseksi massaksi" ja sehän kasvaa kun v kasvaa ja v -> c.Tämä relativistinen massa on siis vain tuon matemaattisen lausekkeen nimi, ei sillä ole suoranaista fysikaalista vastinetta kuten tuolla Newtonin massalla m on.

      Kaava E = mc^2 pätee siis silloin, kun v = 0. Muulloin E on laskettava kaavasta (1).

      Toinen ES:n peruskaava on

      (2) p = vE/c^2

      p ja v ovat näissä kaavoissa vektoreita ja p^2 = (p,p) ja v^2 = (v,v) (sisätuloja).(Sekä massa m että nopeus v ovat niitä tuttuja Newtonin mekaniikan suureita.) Kun kaavasta (2) sijoitetaan kaavaan (1) saadaan

      (3) E^2 (1 - v^2/c^2) = m^2 c^4

      josta

      E = mc^2 / sqrt(1 - v^2/c^2) = M c^2

      jossa nyt on käytetty tuota relativistista massaa. Tämä on valitettavasti johtanut ja johtaa edelleen sekaannuksiin, tuohon "massan kasvuun". Ei Einstein itsekkään siihen sortunut.

      Joskus on käytetty tuon relativistisen massan E/c^2 lisäksi sellaisiakin kuin "transverse mass" ja " longitudinal mass" jotka kaikki siis ovat vain tiettyjen lausekkeiden nimiä ja saattavat olla hyödyllisiä lyhenteitä joissain laskuissa, mutta mitään näistä ei pidä sekoittaa tuohon ainoaan,oikeaan,invarianttiin newtonilaiseen massaan.

      No, innostuin ehkä liiankin kauas asian viereen. Perusaioita ovat kaavat (1) ja (2).

      Ohman

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11922
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9040
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      117
      4959
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4188
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      72
      3811
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3551
    Aihe