Jos poliisi aikoo tutkia tietokoneesi

gjfkf

Niin pystyvätkö he helposti murtamaan esim. windowsin salasanat tai zip-ohjelmilla lukittujen tiedostojen salasanat? Eli jos kyttä kyselee salasanaa jotta saa koneen auki niin onko turha estää?

22

2235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3131

      Windows salasanan saa ohitettua monilla ohjelmilla.
      ZIP vaikea sanoa mutta salasanan tulisi aina olla vähintään 20-merkkinen sisältäen isot ja pienet kirjaimet, numerot ja erikoismerkit.

      Tänä päivänä koko windows osion kryptaaminen on yksilön oikeusturvan ja yksityisyyden kannalta erittäin tarpeellista. Kaikki ei vaan tajua sitä. Tai miltä kaikelta se suojaa. Tähän suosittelen Diskcryptor softaa. Tämän lisäksi voi tehdä jo salattuun käyttisosioon salattuja säiliöitä Veracrypt softalla jolloin ne on tuplasalattu. Kumpaakaan ei saa kukaan auki jos salasana on yli 20-merkkinen ja pitää huolta että sitä ei saa urkittua.

      Salasanan vahvuutta voi testata:
      https://howsecureismypassword.net/
      https://blog.kaspersky.com/password-check/

      Salasanaa ei kannata kertoa kenellekään tai koko kryptaus on turha.
      Kaikista vähiten poliisille. Tämä on perusoikeus.


      https://www.privacytools.io/#encrypt
      Tuossa ehkä paras tietoturvasivusto jossa on suositellut ohjelmat ja muuta tietoa.
      Kannattaa lukea kaikki osiot.
      https://ssd.eff.org/

      • hehehhehhehee

        Kiristääkö folio?


      • hihihii

        Määkiikö lammas, kun sitä viedään narussa...jonnekin?


      • RainbowQubit

        "Salasanan vahvuutta voi testata:
        https://howsecureismypassword.net/
        https://blog.kaspersky.com/password-check/

        Salasanaa ei kannata kertoa kenellekään tai koko kryptaus on turha".

        --

        Salasanan vahvuuden testauksessa luovutat salasanan verkkoon ja ties minne. Luota vain siihen että salasana on ainakin 25 merkkiä pitkä, ei suoraan selkokielinen lause tai merkkirivistö sisältäen numeroita, pieniä ja suuria kirjaimia, ääkkösiä, erikoismerkkejä Shift ja Alt Gr painikkeiden takaa.


    • Anonyymi

      Veracrypt on ilmainen ohjelma kovojen salaukseen (Truecryptin seuraaja). Lisäksi Windowsin oma Bitlocker on erinomainen mikäli käytössäsi on Windowsin Pro käyttisversio. Ehtisit kuolla ennen kuin Suomen Poliisi saisi kallilla, räätälöidyllään tehopalvelimella auki 40-50 merkkisellä salasanalla (erikoismerkit käytössä) suojatun kovon...Normaalilla tehoPC:llä toimenpiteeseen kuluisi satoja vuosia aikaa.

      Windowsin oma salasana tuskin hirveänä suojaa, mutta tosiaan varsinaisella kovalevyn salaamisella voit pitää lomakuvasi muiden katselulta suojassa. Muistathan tällöin, ettei salasanoja tai recovery keytä pidä säilyttää fyysisesti silloin asunnossasi, vaan jossain turvapaikassa (esim. netin puolella). Sinulla ei ole koskaan velvollisuutta auttaa ja keroa poliisille yhtikäs mitään. Se ettet muista vaikka salasanaa on täysin inhimillistä ja erittäin harmi Suomen Polliisin kannalta...

      • GanstermanPartners

        Windowsin oma Bitlocker ei kannatta käyttä, siinä on NSA takaovet ja kun kyseessä on mahdollisesti jenkkimediafirmojien torrenteja niin poliisi saa mahdollisestitakaportin avaimet, minä en ainakaan käyttäisi.

        Paras ratkaisu on ja pitä kaksi kovo koneessa, torrentit menee toisen kovon, ja Portable torrenti softa löytyy myös joten sen voidan pitä myös toisella kovolla tai viellä parempi, USB tikulla.
        http://portableapps.com/apps/internet/utorrent_portable
        lisää konsteja löytyy...


      • enomistafoliohattua
        GanstermanPartners kirjoitti:

        Windowsin oma Bitlocker ei kannatta käyttä, siinä on NSA takaovet ja kun kyseessä on mahdollisesti jenkkimediafirmojien torrenteja niin poliisi saa mahdollisestitakaportin avaimet, minä en ainakaan käyttäisi.

        Paras ratkaisu on ja pitä kaksi kovo koneessa, torrentit menee toisen kovon, ja Portable torrenti softa löytyy myös joten sen voidan pitä myös toisella kovolla tai viellä parempi, USB tikulla.
        http://portableapps.com/apps/internet/utorrent_portable
        lisää konsteja löytyy...

        Ai suomen omat reinikaiset saisivat NSA:lta mystisen takaportin kautta pääsyn, kun olisit ladannu jonkun yksittäisen paskaleffan? Kuulostaa ihan, ihan, ihan, vähän, vähän, vähän foliohattuilulta.


      • tehy

    • keinoja

      Salasanaa ei epäillyn tarvitse ikinä lain mukaan kertoa. Eli jos poliisi ei saa auki tiedostoja se niiden murhe. Tietenkin paras tapa on että kaikki kokoajan ulkoisella kovolla,ovi pökitetty aina niin ettei sisälle pääse sekunnissa ja metallilevy ja leka pöydän vieressä.Kun fyysisesti pari kertaa mojauttaa ei kukaan saa kovalevystä ikinä mitään tietoja. Tietenkin jossakin muualla sinulla varmuuskopio josta ei kukaan osaa etsiä ei siis sukulaiseten tai kavereiden luona.

    • Jari23vee

      Jos poliisi kysyy salasanaa on se annettava lain mukaan. Mikäli siitä kieltäytyy tulkitaan se niskoitteluksi ja järjestäytyneelle rikollisuudelle tyypilliseksi käytökseksi joka on sitten tuomitsemisperuste siitä rikoksesta josta epäillään.

      • Eipäs ole. Syytetyn ei tarvitse edesauttaa syyllisyytensä selvittämistä, itsekriminointisuoja.


    • japanKAMU

      Joo, josset muista salasanaa, niin tuomio tulee vähintään murhasta. Kyllä Jari tijetää nämä asiat!!!

      t: Jartsan bestis

    • EI_JUMALAUTA

      Foliohattua vaan tiukemmalle! :D

      • mää-mää-vindovssi

        Voisitko tarkentaa, lammas?


    • mitä.ne.hakee.koneeltani

      No entäs jos ei osaa näitä kryptauksia ja muita eli on tavallinen toope testikäyttäjä. Onko ainoa keino silloin se metallilevy ja leka? Mitä ne voisivat etsiä mun koneeltani? Jos olen kirjoitellut jotain normitörkyä poliitikoista, maahantunkeutujista, niin tarviinko lekaa?

      • 16765

        Noiden ohjelmien perustoiminnot on ihan simppeleitä ja kotisivulla on FAQ ja googlella löytyy ohjeet ainakin englanniksi. Youtubesta videoita miten ne tehdään. Ei vaadi enempää kuin muidenkaan ohjelmien käyttäminen.


      • Huvittavaahan on se, että takavarikoivat aina tietokoneen, vaikka se kommentti mistä syytetään olisi kirjoitettu nimenomaan pelkästään nettiin, eli tietokoneelta ei voi edes löytyä mitään, mutta se takavarikoidaan silti kiusanteon vuoksi. Nettiin kirjoitetun kommentin kohdallahan riittäisi pelkkä ip-osoitteen selvittäminen, eli tietokoneen takavarikointi on siinä kiusantekoa.


      • KIRJOITANISOLLA

        TUSKINPA TARVIT MITÄÄN JOS ET NYT UHKAILLUT OLE TAI MUITA LAITTOMUUKSIA KIRJOITELLUT/MUITA VAKAVEMPIA LAITTOMUUKSIA HARRASTANUT.
        KAIKENMAAILMAN FOLIOHATUT OMASSA HARHAISESSA MAAILMASSAAN KUVITTELEVAT VAIKKA MITÄ JA OHJEISTAVAT IHMISIÄ KRYPTAAMAAN TIETONSA VAIKKEI VÄLTTÄMÄTTÄ OLISI TARVETTA. EI JOSTAIN LEFFAN LATAAMISESTA TAI PERSEILYSTÄ FOORUMEILLA MITÄÄN PAHEMPIA SEURAA.


      • fghjf
        M1978 kirjoitti:

        Huvittavaahan on se, että takavarikoivat aina tietokoneen, vaikka se kommentti mistä syytetään olisi kirjoitettu nimenomaan pelkästään nettiin, eli tietokoneelta ei voi edes löytyä mitään, mutta se takavarikoidaan silti kiusanteon vuoksi. Nettiin kirjoitetun kommentin kohdallahan riittäisi pelkkä ip-osoitteen selvittäminen, eli tietokoneen takavarikointi on siinä kiusantekoa.

        Poliisin pitää näyttää rikos toteen, siinä se. Eli niiden pitää löytää se laiton tiedosto koneeltasi, ja silloin poliisi on näyttänyt toteen, että olet syyllistynyt rikokseen.


    • Mutkilainen

      Jos tietokoneen kovalevy ei ole kryptattu, niin ei ole konsti eikä mikään käynnistää tietokone esim. muistitikulta Linuxiin ja sen jälkeen on pääsy Windowsin osioille.

      • erittäinhelposti

        Ja tuolla tavalla saa windowsin system administrator passunkin helposti selville.


    • Entä

      Entä saako linuxin kovalevyn encyptionnin murrettua? Salasana on 32 merkkiä pitkä niin ei ainakaan Brute forcella?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10603
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4963
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4086
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3439
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3155
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3095
    Aihe