Av-test instituutio rekisteröi yli 390 000 uutta windows haittaohjelmaa, joka päivä.
"The AV-TEST Institute registers over 390,000 new malicious programs every day."
https://www.av-test.org/en/statistics/malware/
windows imee 500 000 000 laitetta vaarassa!
18
226
Vastaukset
- mukeloiden_parjaus
Kumma kun yhtäkään noista ei ole näkynyt yhdelläkään asiallisesti ylläpidetyllä koneella. Ei, vaikka käytössä olisi ollut Microsoft Security Essentials / Windows Defender, joita mukelot täällä parjaavat.
- piilosilla_ovat
Eihän ne löydäkään kuin 30% haittaohjelmista, joten 330 000 000 pääsee mellastamaan ongelmitta.
- pillotetut_etsitään
piilosilla_ovat kirjoitti:
Eihän ne löydäkään kuin 30% haittaohjelmista, joten 330 000 000 pääsee mellastamaan ongelmitta.
Jos koneella olisi haittaohjelmia, niin kyllä se oirehtisi. Olisi ylimääristä rasitusta CPU:lla tai GPU:lla, muistia olisi varattuna enemmän kuin pitäisi, levy raksuttelisi ylimääräisiä, verkossa liikkuisi ylimääräistä liikennettä jne. Ei sillä ole väliä, tunnistaako joku virustorjunta vai ei, kyllä ne paskaprosessit saa kaivettua sieltä esiin ilmankin.
pillotetut_etsitään kirjoitti:
Jos koneella olisi haittaohjelmia, niin kyllä se oirehtisi. Olisi ylimääristä rasitusta CPU:lla tai GPU:lla, muistia olisi varattuna enemmän kuin pitäisi, levy raksuttelisi ylimääräisiä, verkossa liikkuisi ylimääräistä liikennettä jne. Ei sillä ole väliä, tunnistaako joku virustorjunta vai ei, kyllä ne paskaprosessit saa kaivettua sieltä esiin ilmankin.
Jos seuraat tehtävienhalllinnasta, niin kyllä siellä näkyy jatkuvasti ylimääräistä toimintaa Windowsilla, vaikka kaikki päällisinpuolin näyttäisikin olevan kunnossa.
- piilotetut_etsitään
sllvershadow kirjoitti:
Jos seuraat tehtävienhalllinnasta, niin kyllä siellä näkyy jatkuvasti ylimääräistä toimintaa Windowsilla, vaikka kaikki päällisinpuolin näyttäisikin olevan kunnossa.
Ei siellä ole mitään ylimääräistä Windowsin toimintaa.
- vitunvittuhei
Ja käyttäjät saavat näitä tosin ei mikään ihme kun asennetaan kaikkea saatanan paskaa selaimeen ja tietokoneelle!
- näin_kokenut
Niitä tulee ohjelmien kylkiäisinä varsin helposti. Aina ei edes riitä rastin poistaminenkaan estämään, vaan jokin toolbar asentuu siltikin.
- käyttäjä_on_tietoturma
näin_kokenut kirjoitti:
Niitä tulee ohjelmien kylkiäisinä varsin helposti. Aina ei edes riitä rastin poistaminenkaan estämään, vaan jokin toolbar asentuu siltikin.
No mitäs latasit ja asensit epäluotettavan ohjelman. Luotettavissa ohjelmissa ei tuollaisia paskoja tule mukana.
Vähemmän luotettavissa mutta silti käyttökelpoisissa ne ovat opt-in eikä opt-out ja nämä mahdollisuudet esitetään selkeästi. Epäluotettavaissa ohjelmissa tuollaista paskaa pukkaa koneelle etkä sille mitään mahda, tai niiden paskojen asentamattajättäminen on tehty mahdollisimman vaikeaksi, checkboxit/napit piiilotetaan, pistetään harmaiksi että olisivat muka inaktiivisia ym. - paskaasaatana
Ja tarkoitin näitä kaiken maailman PASKOJA noscript lisäosia joilla ei tee yhtään mitään!
- vapusen_neuvontaa
paskaasaatana kirjoitti:
Ja tarkoitin näitä kaiken maailman PASKOJA noscript lisäosia joilla ei tee yhtään mitään!
Moi vapunen! Palaako käpy?
Tässä uudelleen tämä toimiva versio räpellyksestäsi, kokeile osatko kopioida sen:
░░░░░░░▄▄▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄▄▄▄░░░░░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░░░░░░░░░░░▀▀▄░░░░░ ░░░░░█░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░█░░░░ ░░░░█░░░░░░▄██▀▄▄░░░░░▄▄▄░░░░█░░░ ░░▄▀░▄▄▄░░█▀▀▀▀▄▄█░░░██▄▄█░░░░█░░ ░█░░█░▄░▀▄▄▄▀░░░░░░░░█░░░░░░░░░█░ ░█░░█░█▀▄▄░░░░░█▀░░░░▀▄░░▄▀▀▀▄░█░ ░░█░▀▄░█▄░█▀▄▄░▀░▀▀░▄▄▀░░░░█░░█░░ ░░░█░░░▀▄▀█▄▄░█▀▀▀▄▄▄▄▀▀█▀██░█░░░ ░░░░█░░░░██░░▀█▄▄▄█▄▄█▄▄██▄░░█░░░ ░░░░░█░░░░▀▀▄░█░░░█░█▀█▀█▀██░█░░░ ░░░░░░▀▄░░░░░▀▀▄▄▄█▄█▄█▄█▄▀░░█░░░ ░░░░░░░░▀▄▄░░░░░░░░░░░░░░░░░░░█░░ ░░░▐▌░█░░░░▀▀▄▄░░░░░░░░░░░░░░░█░░ ░░░░█▐▌░░░░░░█░▀▄▄▄▄▄░░░░░░░░█░░░ ░░░███░░░░░▄▄█░▄▄░██▄▄▄▄▄▄▄▄▀░░░░ ░░▐████░░▄▀█▀█▄▄▄▄▄█▀▄▀▄░░░░░░░░░ ░░░█░░▌░█░░░▀▄░█▀█░▄▀░░░█░░░░░░░░ ░░░█░░▌░█░░█░░█░░░█░░█░░█░░░░░░░░ ░░░█░░▀▀░░██░░█░░░█░░█░░█░░░░░░░░ ░░░░▀▀▄▄▀▀░█░░░▀▄▀▀▀▀█░░█░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░█░░░░▄░░▄██▄▄▀░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░█░░░░▄░░████░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░█▄░░▄▄▄░░▄█░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█▀▀░▄░▀▀█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█░░░█░░░█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█░░░▐░░░█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█░░░▐░░░█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█░░░▐░░░█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█░░░▐░░░█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█░░░▐░░░█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░░░░░█▄▄▄▐▄▄▄█░░░░░░░░░░░░ ░░░░░░░░▄▄▄▄▀▄▄▀█▀▄▄▀▄▄▄▄░░░░░░░░ ░░░░░░▄▀▄░▄░▄░░░█░░░▄░▄░▄▀▄░░░░░░ ░░░░░░█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄█░░░░░░ - apuatarjolla
paskaasaatana kirjoitti:
Ja tarkoitin näitä kaiken maailman PASKOJA noscript lisäosia joilla ei tee yhtään mitään!
Tällä palstalla sinulla on mahdollisuus kysyä neuvoja NoScriptin käyttämiseen. Kysy vain, kyllä me neuvomme. Kyllä sinäkin sen opin, kunhan vain kysyt.
- windows______kymppi
Mitäpä väliä noista enää, pilalla on tietoturva windowsissa. Windows 10:ssä on haittaohjelma sisäänrakennettuna, keylogger.
- eino_oskari
kas tässä lisää:
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/samsung-oikeuteen-surkeasta-tietoturvasta-6247225- 345h435
eino_oskari kirjoitti:
Uutinen osoittautuikin aiheettomaksi. Tietokoneissakin aukko korjattiin heti, eikä ensikun toinen tiistai.
http://etn.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=3880:google-linux-haavoittuvuus-ei-uhkaa-androidia&catid=13&Itemid=101
- eino_oskari
ja tässä:
https://www.bing.com/search?q=linux haavoittuvuus&form=EDGEAR&qs=PF&cvid=c9d8b6d16d5e4e7883de3bba81817579&pq=linux haavoittuvuus&elv=AAi12nX1V0jndiy3VEHdxKHodJHDa5yb9Ml*cWp3tiWT - pöhinä_käy
Hirveä hooveri tuo windows!
- windows_vittuun
Ubuntuun nolla haittaohjelmaa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks215248Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut303409Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si363317Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?933201Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää403133- 682621
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1232106En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri512077Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261327- 1801207