ikäero

volvo

millaisia ikäeroja teillä on?? mulla ja kullalla on ikäeroo 22 vuotta mutta se ei tunnu yhtään haittaavan.tullaan tosi hyvin toimeen ja rakastetaan toisiamme.miten teillä??

22

5612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiiru

      ja toimii

      • maatuska

        minä 49 ja tyttöni 33 v, joten älä hättäile.


    • kenai

      ..meillä ikäeroa.

      • Lumikki

        Ihmisen fyysinen ikä ei ole sidoksissa hänen sielun ikäänsä. Ikä on pelkkä kuori.


    • on just hyvät

      8 vuotta ja mitä siihen tulee että ikä on vain numero en kyllä ihan allekirjoita, onhan se numero kuitenkin merkki siitä eletystä elämän määrästä ja kyllä se merkkaa.

    • TinkaK

      Itse olen 19 ja kultani on 49.

      • jaa

        Hänhän voisi ikänsä puolesta olla sinun mummosi.


      • Kaneli
        jaa kirjoitti:

        Hänhän voisi ikänsä puolesta olla sinun mummosi.

        Minäkin seurustelen itseäni 30 vuotta vanhemman naisen kanssa. TEORIASSA rakkaani siis voisi ikänsä puolesta olla mummoni, mutta kun ei todellakaan ole. Vaikeata se vaan on, rakentaa toimivaa suhdetta niin paljon itseään vanhemman ihmisen kanssa.

        Saamme sukulaisilta ja tuttavilta ihan tarpeeksi väheksyviä ja oudoksuvia kommentteja. Luulisi täältä löytyvän sen verran myötätuntoa, että jättäisitte kirjoittamatta vastaavanlaisia mummo-huomioita.

        *jupinaa ja mutinaa*


    • LaikaQ

      Meillä on ikäeroa peräti 2 kuukautta. Mut ei haittaa yhtään, eikä ole ikäerosta johtuvia ongelmiakaan näkynyt...

      • nessu

        vaik luulis, että se aiheuttaisi jo vaikka sun mitä probleemia. :D


    • DoctorW

      ...eikä ongelmia iän suhteen, kuten ei toistaiseksi juuri minkään muunkaan ;)

    • .nainen-77.

      Meillä ikäeroa 10 vuotta. Eikä ole haitannut meitä. Muutamaa muuta ihmistä kylläkin (?)
      Itse olen monelta elämän osa-alueelta kokeneempi kuin kultani, vaikka olen se nuorempi osapuoli. Ei se ikä aina kerro kokemuksesta...

    • tätönen

      Meillä ikäeroa 21 vuotta; itse olen viisikymppinen. Jossain vaiheessa se ikäero tuntuu. Itse en osaisi kuvitella mitä yhteistä minulla voisi olla 30 vuotta nuoremman eli 20-vuotiaan kanssa.

    • kille

      alan epäilemään että koko lesbous on joku äitikompleksi!

      ollan niinsamotusti "äidinikäisen kanssa". Onko jäänyt äidinrakkaus puuttumaan?

      • kenai

        Eipä yleistetä että kaikilla olis vuosikymmenten ikäeroja...

        Ja sitäpaitsi, tunnen monia monia monia heteropareja joilla on ihan valtavia ikäeroja.

        Äiti on äiti ja rakas on rakas, ei niitä yhdistellä...Hitto soikoon mitä torvia täälläki välillä vierailee....


      • sonja
        kenai kirjoitti:

        Eipä yleistetä että kaikilla olis vuosikymmenten ikäeroja...

        Ja sitäpaitsi, tunnen monia monia monia heteropareja joilla on ihan valtavia ikäeroja.

        Äiti on äiti ja rakas on rakas, ei niitä yhdistellä...Hitto soikoon mitä torvia täälläki välillä vierailee....

        No eipä sitä tiedä. Kyllä joillekin äitihahmon haku on varmaan mielessä.


      • tai_miksei

        Jäin miettimään miksi tuohon sävyyn ton heitit. Minun kokemuspiirissäni ihan avoimesti ja yleisesti mietiskellään miten oma mies muistuttaa isää tai vaimo äitiä. Eikö tuo ole melko yleistä "tietoa" että kumppanin valintaan vaikuttaa syntymäkoti. Jotkut ihmiset tuntuvat jotenkin kotoisilta heti. Onko heterous sitten samoin isä-/äitikompleksi? On ja ei. Ihmiset etsivät ihmisiä.

        Ikäkysymykseen. Aiemmin miesten kanssa seurustellessa olivat poikkeuksetta minua vanhempia, suurin ikäero tuolloin 19 v. Muutama vuosi sitten vaihdoin leiriä, ja jostain syystä tytöt joita olen tapaillut ovat olleet useimmiten minua nuorempia, tämän hetkinen 3 v. nuorempi. Vaikken usko tuon välttämättä liittyvän sukupuoleen, ainakaan pelkästään, vaan myös omaan ikääntymiseeni.


    • lafemelle

      Meillä on kultani kanssa ikäeroa 11 vuotta. Minä olen 18 ja kultani 29 :) Ei tunnu juurikaan missään. Joskus jopa kultani on se "lapsellisempi" osapuoli ja minusta tuntuu kuin olisin häntä monta vuotta vanhempi :)

    • lepakkoinen

      ..on ikäeroa meillä =)

    • annika

      Eikä tunnu missään - itse olen nuorempi, mutta lähes kaikessa suhteessa reippaasti yli kymmenen vuotta kokeneempi...

    • ..ja mie oon se nuorempi osapuoli. En oikein edes osaa seurustella itseäni nuoremman kanssa...

    • Catsy_666

      Ja kaipaan häntä yhä....

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      76
      2063
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1808
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      119
      1344
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1289
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      136
      1206
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      817
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      176
      769
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      426
      700
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe