Olen esittänyt jo noin kaksikymmentä vuotta sitten, että muovijätteelle on varattava "keräyskammiot" - molokit. Kaikki jäte on perheessämme lajiteltu liki 40 vuotta, (10 vuotta Tuusulassa). Mutta tuo "saatananmoinen" muovijäte: Elintarvikkeiden suojapussit, kanisterit ja palautukseen kelpaamattomat
muovipullot, muovikääreet yms jäte, jota tulee kotitalouksiin päivittäin.
Joten on se merkillistä, ettei muoville ole keräysastiaa Ekoroskin keräyspisteissä.
Tosin jäteautojen "kotityhjennys" olisi historiaa, eli urakoitsijoiden työ loppuisi siihen siltä osin. Turhaa olisi kurkistaa tyhjään roskikseen, kuten on ollut taloudessamme käytäntö jo vuosia...
Naurettavinta onkin, että kotitalouksiin vaadittiin jopa KAKSI roska-astiaa, vaikka omakotitalossamme yksikin on liikaa. Tyhjänä "se nököttää" kauniin katoksen suojassa, hah. Emme ole tarvinneet roska-astiaa enää aikoihin. Ja miksei. No tuo ärsyttävä muovijäte tungetaan säkkiin autotalliin, ja "tyhjennys" Ekoroskin ilmaiselle hyötyjäteasemalle keväällä, ja muu lajiteltu jäte viedään paikalliseen keräyspisteeseen aina tarvittaessa...
Muoville jäteastiat ja heti
19
190
Vastaukset
- TOSIripulisti
Sarjassamme ripulistin päivän ripulit ! Oot sää poloinen " ihminen"!Ei ihme että ilvekset listitään Perhon rajalle.Nehän voittaisivat älykkyydessän perholaiset mennentullen!
- TosiressunKaveriYxpila
Loistava esitys taas kerran. Olenhan sanonut, että tosirealisti on nero. Realisti sopisi hyvin Kokkolan kaupunginjohtajaksi, muttei hän taida haluta koiran virkaa.
- TosirealismiKokkola
Todellinen ISOTOOPE tämä Tosirealisti. Etkös tiedä, että ne muovijätteet laitetaan valkoiseen pussiin polttojätteeksi. Sanoppas Tosirealisti, miten olet vapautunut jätemaksuista, kun jätemaksu veloitetaan joka kerta, vaikka roskapönttö olisi tyhjä. Tosirealisti kyllä valittaisi jätemaksusta, jos sen joutuisi maksamaan.
- TOSIjäteläjä
Niin Tahvohan on jo itsestään melkoinen jäteläjä!Oksettava ilmestys!
- KOKKOLANTOSIREALISTI
Kaikki omakotitalojen jäteastiat on poistettava katujen varsilta, etenkin jos ne eivät ole siistissä "laatikossa tai kehikossa". Kun lajitellaan oikein, maatuva jäte kompostoidaan ja käytetään Ekoroskin keräyspisteitä, niin yksikään kotitalous ei tarvitse "roskapönttöjä". Ja tuo rämisevien "molokkiautojen" ralli loppuu.
Näin tehdään meillä, ja onnistuu täydellisesti...- kysymys_
Millä rahalla se ekorosk toimii jos kukaan ei maksa mitään?
Ota nyt hyvä "mies" ne mielialalääkkeet!
- TOSItahavo
Tahavon typeryydellä ei ole rajaa.Huomaa että ripulistilla on jo mädäntynyt korvien väli.
- asiaan-mutantit
Sitten kun Kokkolaan tulee muovinkeräys astiat pitäisi myös jätelaskut pienentyä, koska "jätemuovi" hinnoitellaan jo tuotteen hintoihin.
Sitten kysynkin, maksammeko jo muovista ostaessa ja toisen kerran jätelaskussa?
Vuoden 2016 alusta voimaan tulevan säädöksen myötä muovia käyttävillä tuottajayhteisöillä on velvollisuus huolehtia kuluttajien muovipakkausten keräämisestä ja kierrättämisestä.
Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että kun ostaa kaupasta muoviin käärityn elintarvikkeen, kyseisellä yhtiöllä on velvollisuus huolehtia muovin kierrättämisestä. - KOKKOLANTOSIREALISTI
Oikein. Näin se on. Hyvä...
- asiaan-mutantit
Joo täytyy joskus välillä käydä kaveria auttamassa.
1 kpl jäteastia ja kompostori riittää omakotitalouteen ja polttojätteestä ei pitäisi tulla mitään maksuja, koska siitä tehdään energiaa ja kuljetusmaksuissa se voidaan kompensoida.
(siis vanhan mallin mukaan)
Yrityksien taloutta ei pitäisi roskilla avustaa.
Kompostoria ei tarvitse muiden tyhjentää. (ei maksuja)
Kaupasta muoviin käärityn elintarvikkeen, kyseisellä yhtiöllä on velvollisuus huolehtia muovin kierrättämisestä. (ei maksuja)
Hyötykäyttöasemaa ja EKO pisteitä voimme tukea, mutta kustannuksista pitää olla yksilöityä tietoa, hihasta vedettyjä maksuja ei saa käyttää herrojen herkkupöytien kattauksiin.
Kommentoi taas:
Oikein. Näin se on. Hyvä...
- TOSIripulisti
Ripulistin ripulit!
- KOKKOLANTOSIREALISTI
Onneksemme sivustolla on muitakin järkeviä, kuin tollot ja turkoosit, hah...
- RessunKaverit
Tosirealisti on nero.
- TOSItahavo
Tahavo on jätettä!
- TosirealistiKokkolan
Tässä se on. Vastaus Keparin kirjoitukseen 13.6.2017 s 5. Ekoroskilta biojäteastia lainaksi?
Mikä naurettava esitys. Hah hah haaa!!!... - TosirealistiKokkolan
Tulihan ne muovinkeräyskontit, kun olen niitä vaatinut jo 20 vuotta. Talouksien roskienkeräyspisteitä ei tarvita enää kuin taloyhtiöiden "aitauksiin, koppeihin jne".
Olen todennut lukuisia kertoja, että kerrostalojen asukkaat "työntävät" kaiken jätteensä kaupan muovikassiin. Sinne menevät lasi, metalli, paristot, muovi, kartonki, suodatinpussit..., eli kaikki jäte mikä vain pussukkaan mahtuu. Hah hah haaa!!!...- tai_biojätteisiin
Voisitko hypätä sinne konttiin?
- KulunuttaJankutusta
Haista pskat! Kaikkihan ovat jo iät ja ajat vaatineet itsestään selvästi tarvittavia muovinkeräysastioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1486931Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul353878Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3073254Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota712842Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma62296- 211883
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp471738- 151676
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51634Kuka kävi Vaattunkikönkäällä ampumassa ilmakiväärillä matkailuautosta ikkunoita rikki?
25 päivänä tätä kuuta jouluyönä 3-4 aikoihin721470