Eli mitä se tarkoittaa? Voiko polttaa DVD-levyjä?
Kyseessä HP:n kannetava mallia ze4913ea. Aseman merkki Toshiba.
Vasta hommattu kone eikä vielä ole kokemusta näistä jutuista.
Sori jos kyselen tyhmiä. Ei ole nämä koneet vielä niin tuttuja
DVD/CD-RW-asema...Mitä tarkoittaa?
9
2020
Vastaukset
- yökiituri
sillä voi katsoa/polttaa leffoja ja kuunnella/polttaa musaa
Kai ne kerrotaan siinä manuaalissa, mitä levyjä asemalla voi polttaa kummassakin tapauksessa.
Kai ne kerrotaan siinä manuaalissa, mitä levyjä asemalla voi polttaa kummassakin tapauksessa.
Tuo taitaa polttaa ainakin CD-R ja CD-RW -levyjä, ja vähintään lukea DVD-levyjä.- tumppu
....mutta kaikki cd:t palaa. Lukee kyllä DVD:tä.
-T- matsku
..olisi kyllä ollut kiva saada poltettuakin jotain.
Pystyykö kannettaviin kuitenkin yleensä helposti vaihtamaan asemaa? Eli jos asentaisi sellaisen polttavan dvd-aseman jossain välissä? Onko ne kalliitakin?
- taustatietoa
Sekä CD:t että DVD:t perustuvat samaan perustekniikkaan, eli valaistaan levyn pinta ohuella lasersäteellä ja luetaan takaisin heijastunut valo. Mutta vaikka erityyppiset CD:t ja DVD:t näyttävät ulospäin lähes samanlaisilta, niissä on kuitenkin sisäisesti suuria eroja:
CD: Valmistetaan painatustekniikalla massatuotantojakeluun voi lukea, ei kirjoittaa.
CD-R: Lukeva lasersäteen voimakkuutta lisätään niin paljon että se polttaa pysyvän "kuopan" (= ei hejastava kohta) levyn pintaan. Voi lukea (monta kertaa) ja kirjoittaa yhden kerran.
CD-RW: Kuten edellä, mutta tässä levyssä on erillainen välikerros joka koostuu kidemaisesta materiaalista. Yksinkertainen esimerkki voisi olla vesi: Jäänä se on läpinäkyvä (heijastava), lumena valkonen (ei heijastava). Lukuvaiheessa käytetään niin pientä lasertehoa että se ei sulata mitään. Kirjoitusvaiheessa käytetään "keskitehoa", eli jää sulaa osittain jaa saadaan lunta. Uudelleenkirjoitus (tai pyyhkimis) -vaiheessa käytetään "täystehoa", eli sulatetaan lumi kokonaan vedeksi joka jäätyessä taas muodostaa kirkasta jäätä. Voidaan lukea ja kirjoittaa monta kertaa (kuten disketti tai kovalevy, kirjoituskertojen lukumäärä vain on pienempi (CD-RW "väsyy")).
DVD: Helpoin tapa hahmotella DVD:n rakenetta, on ajatella sitä kahtena päällekkäsinä CD-levynä. Eli kun CD:ssä on yksi heijastava pinta, DVD:llä niitä on kaksi päällekkäin (hyvin lähellä toisiaan) ja molemmat pinnat luetaan samanaikaisesti. Miten? Jos olet käyttänyt kameraa tai kiikaria tiedät että voit tarkentaa sitä eri etäisyyksille. Samaa periaatetta käytetään tässä, mutta sen sijaan että käytettäisi kahta erillistä linssiä jotka ovat tarkennettu eri kerroksille, käytetään ns. holograafista linssiä joka periaatteessa on "kaksi linssiä yhdessä linsissä" (ajattele hologrammia setelissä; siinäkin on kaksi kuvaa yhdessä).
DVD-R, DVD-RW: Kaikki mitä sanottiin CD-R ja CD-RW:n kohdalla pätee myös DVD:n kohdalla. Johtuen siitä että kerrokset ovat niin lähekään, niiden polttaminen (kirjoittaminen) on teknisesti paljon vaativampi tehtävä. Tästä syystä kirjoittavat DVD-asemat ovat vielä melko harvinaisia (ja monimutkaisuudesta johtuen melko arvokkaita).
Lopuksi pieni huomautus: Kaikkissa levyissä on luku (esim. x4). Tämä luku osoittaa millä maksiminopeudella pystyy kirjoittamaan levylle. Eli poltto-ohjelman kirjoitusnopeus ei saisi olla suurempi kuin tämä, muuten voi syntyä kirjoitusvirheitä.- tarkennusta
Unohtui sanoa, että myös looginen tallennustapa voi vaihdella (vähän niin kuin tiedostoillakin on eri tiedostotyyppejä; joku ohjelma pystyy vain lukemaan ja ymmärtämään tiettyjä tiedostotyyppejä). Eli vaikkaa CD/DVD-asema lukee kaikki bitit oikein levyltä se ei vielä tarkoita että lukuohjelma pystyisi tekemään mitään järkevää näillä biteillä (kuten esimerkiksi esittää niitä elokuvan muodossa)
- mutta
että kirjoittavat DVD:t arvokkaita? No jos alle 70e on erityisen arvokas niin... Onhan ne näkkileipää kalliimpia!
- oikeassa
mutta kirjoitti:
että kirjoittavat DVD:t arvokkaita? No jos alle 70e on erityisen arvokas niin... Onhan ne näkkileipää kalliimpia!
En ole kovin paljon seurannut hintakehitysta, koska en itse tarvitse kirjoittavaa CD;tä. Vedin vaan sen (hätiköidyn) johtopäätöksen koska standardikokoonpanoissa tuntuu vielä DVD/CD-RW olevan vallitseva.
Pyydän kovasti anteeksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen755724Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2745010Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk453234Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052673Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52412Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41615Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151575Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät291418Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211330Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei130905