ola.
""Ylensyönti on kuudes kuolemansynti. ”Kirkon tehtävä ei ole varoitella siitä, että syödään väärin ja liikaa. Kyllä THL huolehtii siitä”, Askola naurahtaa."""
Eikös kirkon pitäisi ohjata ihmisiä pois synneistä, ei muiden niinkään, esim. jonkun THL:n.
http://www.hs.fi/sunnuntai/a1457671849263?jako=e428793f02389ba3a45653287da6b0fe&ref=fb-share
Ylensyönti on kuudes kuolemansynti, sanoi Irja Ask
13
76
Vastaukset
- Pappi-häntääsä-heiluttaa
Ei ole olemassa sellaista asiaa kuin synti paitsi kirkon mielikuvituksissa.
On vain oikeita ja vääriä tekoja.
Mutta onko väärääkään jos se tekijän mielestä on oikea? Ei Askolakaan aliravitulta vaikuta ; )
- de-meter
Samaa meinasin sanoa korppis... Ehkä siksi ei ottanutkaan asiaa puheeksi..))
Vähän ponnettomalta tuo puhe vaikutti muutenkin. Ja että lunttilappu tarvittiin haastetteluun mukaan, että kaikki synnit tulivat muistetuiksi. - jaarrli
Reeta3 kirjoitti:
Kyllä on Irja Askola niin oikeassa kun olla voi, kyllä häntä on aina ilo kuunnella.
ai että THL:n asia ohjata ylensyönnin synnistä? Mielestäni synneissä ohjaa kirkko!
Kansa tietää, näin on, pitihän se muistaa mutta kun unohdin.
Tuli puhuttua pehmosia, ajatella että Askola jostain olisi päässyt perille, heh, heh, eipä tietenkään :-))- ent.siivoojaparka
Reeta3 kirjoitti:
Kyllä on Irja Askola niin oikeassa kun olla voi, kyllä häntä on aina ilo kuunnella.
Nuo hänen luettelemmansa kuolemansynnithän ovat Danten Jumalaisesta näytelmästä, eikä Raamatusta.
Mutta en ihmettele mitään sen jälkeen, kun kuulin lut.papin siteeraavan Peppi Pitkätossua puhujapöntöstä ja totuutena Astrid Lindgrenin toista kirjaa tukenaan käyttäen kertovan kuolleitten menevän Nangijalaan.
On niitä ilo kuunnella, on tosiaan.
Tuossakin näkyi piispa pitävän internetin keskustelupalstoja todisteena koko Suomen kansan kollektiivisista kuolemansynneistä. Vahvat on todisteet. Fniss!
- ent.siivoojaparka
Mummohan on langennut ylpeyden syntiin ja luulee olevansa Jumalaa korkeampi.
Raamattu tuntee vain yhden kuolemansynnin ja se on synti Pyhää Henkeä vastaan. Toisin sanoin se synti on ainut kuolemansynti, ettei ota Kristuksen armoa vastaan. Kaikkeen muuhun syntiin ylettyy armo, eikä ole suurempaa ja pienempää syntiä, vaan kaikki, mikä on Jumalan tahtoa vastaan, on syntiä Raamatun mukaan ja "kaikki ovat syntiä tehneet ja Kristuksen kirkkautta vailla".
Ja loppuhuipennus hänen höperehtimisessään: ”Mutta siihen tilanteeseen kirkko tuo sen armon.”
Kirkko tuo armon? Kirkko-ko-ko-ko????
Mutta se hänelle anteeksi annettakoon. Kirkko, sen papit ja piispathan puhuvat Raamatun ulkopuolelta muutenkin. Ehkä hän (ja nähtävästi) puhuukin kirkon opeista, eikä Raamatun, sellaisesta opista missä pappi lajittelee synnit kokojärjestykseen antaa syntejä anteeksi, jos antaa... Samalla kirkko itse siunaa syntiä.
e.sp(lähes pappi) - kylmätotuus
Askola puhui mielestäni täyttä asiaa "kuolemansynneistä".
Ei hän ylensyönnillä tarkoittanut pelkästään sitä, mitä suuhumme lapamme, vaan myös sitä, mitä muillakin aisteillamme sisäämme imemme.
Jokainen voi tuon havaita hänen puheestaa, jos vain haluaa.
Nimim. "korpikirjailijan" heitto Askolan aliravitsemuksesta on tökerö. En muutenkaan pidä kovinkaan tasokkaana kirjoittelua toisten ulkonäöstä. Vähissä ovat eväät, jos sellaiseen sorrutaan.
Koko ylensyönti oli vain pieni osa Askolan puheesta, joten on mielekkäänpää tarkastella sitä kokonaisuutena ja arvostella hänen esiin tuomiaan ajatuksia siltä pohjalta.
Jos teksti ei avautunut ensimmäisellä lukukerralla, niin kannattaa lukea se uudelleen oikein ajatuksen kanssa!- de-meter
Minä luin puheen uudelleen, mutta en saanut siitä enempää irti. Ehkä vika on taas lukijassa..))
Ajankuvaukseen on helppo yhtyä, mutta syntinäkökulma ei mielestäni tuo siihen mitään uutta, ainakaan sellaista mikä kannustaisi parannuksen tekoon. Piipalta olisin odottanut enemmän, jäntevämpää otetta, vitsan ja sauvan käyttökään ei olisi ollut pahaksi.
Askola tulee lähelle ihmistä, ymmärtää, suvaitsee ja on armollinen. Silläkö kollektiivinen synti poistetaan, saadaan aikaan muutos ?
Ortodoksikirkko uskaltaa vielä painottaa kilvoittelua, pitää kärsimystä elämään kuuluvana, vaatia ihmiseltä jotakin. Siksi pidän sen sanomaa voimallisempana kuin luterilaisen kirkon maailmaa syleilevää ja myötäilevää linjaa. Kilvoittelun voi aloittaa vaikka nyt ja tässä, tällä palstalla. Siedätyshoidolla.
Ei tahdo sana upota, eikä kovat elämänkokemuksetkaan ole jalostaneet, vuosikymmenten saatossa.
- hirvee-juntta-se-on
Askola jos kuka on sellainen ihra-Valas ettei parempaa kirkon mannekiinia ole syntynyt. Olisi nyt malliesimerkkinä kirkkokansalle ja alkaisi heittää painonvartijat kurssia siinä sivussa, olisi uskottavampi.
Olisiko tuo Irjan lausahdus sellainen uusi ja ilahduttava mietelause.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291879Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1621844Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3641646- 1501247
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151199Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 121081
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt71032- 2851005
- 82991