Uskokaa jo

Miettikääpäs mitä maksaa.

Kun lääkäri tai sairaanhoitaja valmistuu, niin lähtökohtaisesti heidän odotetaan tekevän pitkää päivää. Kun ekonomi tai juristi valmistuu, niin heidän ylityötuntejaan tuskin lasketaan. Hekin valmistautuvat seuraavaan työpäivään kotonaan.

Lähtökohtaisesti opettaja käy koulua peruskoulun ja lukion. Tämän jälkeen hän opiskelee 4-6 vuotta korkeakoulussa ilmaisessa koulutuksessa.

Lähtökohtaisesti valmistunut ala-asteen opettaja tekee töitä 15-30 tuntia viikossa ja silloinkin ainoastaan 45 minuuttia tunnista ja ainoastaan 8-9 kuukautta vuodesta. Katsoin ala-asteella olevan lasteni kokeita. Olisin tarkastanut ne 2 minuutissa, joten kokeiden tarkastukseen menee tunti per koe, kaiken lisäksi olisin tehnyt välitunnilla. Kävin opettamassa sijaisena, käytin valmiita pohjia tuntisuunnitteluun. Suunnittelin tunnit 10 minuutissa. Opetin siis ala-asteella, jossa aineet ovat helppoja.
25374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Niin, mitäs jos laitettaisiin opettajat tekemään 37,5h viikossa kuten muutkin...

Äänestä
  • Eikö kiinteistövälitys olekaan kannattavaa?

    Äänestä

Montako kertaa tämä sama avaus pitää tehdä?

Opettajalle maksetaan vain hänen pitämistään oppitunneista. Tuntien ulkopuolisesta työstä ei makseta. Lomista ei makseta. Mikä tässä on mielestäsi ongelma? Eikö niistä pidetyistä oppitunneistakaan pitäisi mielestäsi maksaa?

Äänestä
  • ...:)....niin, tai sitten opettaja on virkasuhteessa....ja tienaa rahaa, vaikka on sairaana.

    Opettajien palkat alas...tähän ei ole enää varaa.

    Äänestä

  • No sitä, että sinä olet väärässä. Opettajat ovat virkasuhteessa. Mietis mitä eroa sillä on...

    Äänestä

  • Ketä oikeasti kiinnostaa Vanelluksen kommentit, jotka ovat aina näsäviisaita. Taitaa olla kyseessä elämäänsä kyllästynyt opettaja, joka on ottanut elämäntehtäväkseen olla aina eri mieltä...:)

    Äänestä

Kyllä juristi/asianajaja laskuttaa palveluistaan täysimääräisesti asiakkaaltansa. Ihan varmasti. Jos hän vääntää casea yötä myöten takeawaytä napostellen, niin varmasti on loppusummassa mukana sekin.

Äänestä

Jep, mutta mitäs jos se ala-asteen opettaja tekisikin virkasuhteessa sen 37,5 tuntia ja pitäisi kaksi kahvitaukoa päivässä töitä kuten muutkin. Miksi se nyt olisi niin kauhean raskasta...

Kun tuota sivusta seuraa, niin tulee miettineeksi, että ei tuota opetustoimea ainakaan opettajat itse saa kehitettyä.

Opettajat opettamaan ja johtajat johtamaan....:)...

Äänestä

Oletko katkera ? Haluaisit olla päätoiminen opettaja ala-asteella, mutta saat vain sijaisuuksia ja tuurauksia ja keikkaa. Keljuttaahan se. Näet opettajan työn niin helppona pilipalihommana, että pystyt hoitamaan duunin vasemmalla kädellä silmät sidottuina. Otan osaa !!

Äänestä

Niin, sitä se oli ennen, nyt ehkä enemmän...
https://www.youtube.com/watch?v=72KK5rxTz1U

Niin...ajatelkaa, että ala-asteen opettaja tekee tosiaan 15-20 tuntia ja siitäkin vain 45 min töitä.

Mitäs jos se tekisikin 37,5 tuntia ja pitäisi 2 kahvitaukoa

Äänestä

Niin siis jos ala-asteen opet tekisivät 37.5h päivää samalla palkalla, niin valtio säästäisi ja voitaisiin ostaa jopa parempaa ruokaa koululaisille.

Äänestä
  • Jos alkuperäinen palkka on vaikka 3000 euroa kuussa ja opettaja laitetaan tekemään työ samalla palkalla kuten ehdotat, niin kuukausittainen säästö on nopeasti laskettuna 3000e-3000e = 0e.

    37,5-tuntinen työpäivä ei oikein muuten onnistu, kun vuorokaudessa on muistaakseni vain 24 tuntia.

    Mutta muuten ihan tiukkaa asiatekstiä.

    Äänestä

Niin, jos sinunkin aikana olisi opettaja opettanut 37,5h viikossa, niin olisit saattanut ymmärtää, mistä on kyse.

Eiköhän se palkka kuitenkin pysy virkasuhteessa aivan samana. Nyt vaan opettajat pysyisivät koulussa oppilaiden kanssa, eivätkä välitunnilla opettajanhuoneessa.

Jos luulet, että ei onnistu, niin olet itse opettaja. Jos koulu keksittäisiin tänään, niin kukaan ei tekisi tällaista koulutusjärjestelmää. Opettajat pitävät saavutetuista eduista kiinni. Kukaan muu ammattikunta ei suostuisi käyttämään niin pientä rahamäärää henkilökuntansa ruokkimiseen kuin koulussa tänä päivänä tehdään. Missään muussa organisaatiossa eivät johtajat (koulussa opettajat) pakene pois henkilökunnan luota joka tunti.

Opettajat töihin 37,5 tuntia viikossa.

Äänestä

Mun mielestä olisi hyvä jos koulut muutettaisiin sellaisiksi, että opettajat olisivat siellä sen koko työpäivän ja nimenomaan lasten kanssa. Eipä olisi koulukiusaamista, mihin ei voisi puuttua. Hyvä idea!!

Ei miksi pitäisi, vaan miksipäs ei...

Äänestä
  • Jos opettajien viikkotuntimäärä opetuksessa olisi 37,5 h, niin palkka olisi 5000 €/kk. Tämä tulisi veronmaksajille kalliiksi.
    Mutta kun viikottainen työmäärä on nytkun juuri tuo 37,5 h, niin kannattaa olla ihan hiljaa kuten Sipiläkin viisaana miehenä on. Ja Sipulä tietää, kun hänen iskä oli opettaja.

    Äänestä

Nyt varmaan kirjoittajakin ymmärtää, kuinka kallis koulusysteemi meillä on, kun osaa laskea opettajan kuukausipalkan suhteutettuna työtunteihin.

Ainoa kuka ei ymmärrä, että työelämässä ei tehdä tunnista töitä 45 minuuttia, on opettaja itse.

Opettajan työajaksi 37,5h viikossa ja läsnäolopakko. Se on oikea esimerkki lapsille. Ei ole koulukiusaamista, kun aikuiset ovat läsnä!

Yhteiskunta säästää!

Äänestä
  • 37,5 h viikkossa opettaja tekee töitä.
    Mikä läsnäolopakko? Opettajaa ei tarvitse pomon kytätä kuten tavan duunaria ja sinua. Etkö osaa tehdä työtäsi ilman pomon kyttäämistä?
    Opettajat ovat yhteiskunnan tärkeimmät voimavarat.

    Äänestä

No kappas siinä on kaksi näkökohtaa. Oppilaat tarvitsevat koulussa opettajien läsnäoloa. Täysin vanhoillinen käsitys ja ajatus, että töitä tehdään ainoastaan 45 min tunnista.

Sitä puolustavat ainoastaan opettajat itse, ja ainoastaan siitä syystä, että se on saavutettu etu.

Ajatelkaapas koulua, jossa opettajat olisivat lasten kanssa, olisikos kiusaamista?

Opettajat tekisivät töitä 37,5h viikossa lasten kanssa...

Äänestä

Meillä ainakin opettaja tekee toista työtä opettajan työn ohella. Tällä 37,5 tunnilla saataisiin ainakin estettyä se, että opettaja jatkuvasti virkavapaalla ja sijaisia tilalla. Minä kyllä näkisin opettajan mielelläni valvottuna. Veikkaisin, että noin puolet opettajistakin kyllä tarvitsivat oikeata valvontaa.

Äänestä
  • Olet sinä kyllä epätoivoinen kaveri. Teet hölmön aloituksen ja käyt sitten itse vastailemassa siihen ja kehumassa ideaasi.

    Sopiiko tiedustella, että missä ammatissa itse olet, kun ehdit päivät pitkät keskustelemaan nettipalstalla itsesi kanssa? Et ainakaan 37,5 tuntia tee viikossa.

    Äänestä

  • Jep, siksi opettajienkin täytyisi tehdä 37,5 tuntia viikossa. Hyvä, että huomasit!

    Äänestä

Aika kummalliselta sinäkin kuulostat, kun ammattisi on puolustaa opettajia netissä 24/7...ja epätoivoisesti vaihtaa puheenaihetta.

Nostetaan vaan esille nyt tuo opettajien työaika ja välitunnit...täytyyhän niitä säästöjä nyt löytyä.

Onhan se nyt päivänselvää, että meillä on aivan järjettömän kallis ala-asteen koulutus. Jos joku keksisi ala-asteen uudestaan, niin eihän siitä tulisi lainkaan nykyisen näköinen.

Nyt on ihan oikeasti toiminnan aika! Nyt kun kuitenkin tarvitaan säästöjä.

Äänestä

Jos minulla on vaikkapa 3 oppituntia päivässä, niin en kyllä millään ehdi pitää yli kahta kahvitaukoa? Ihmettelen että miten kukaan opettaja ehtii. Ruokataukokin pitäisi johonkin väliin mahduttaa. Sittenhän se päivä jo loppuukin ja voin lähteä kotiin nauttimaan ruhtinaallisesta palkastani ja vapaa-ajastani.

Kyllä on aloittajalla huonosti asiat. Harmi ettei hän jaksanut nuorena kuunnella koulussa jotta olisi saanut jonkun kivan ammatin. Pitää tätä opettajakatkeruutta purkaa nyt sitten nettipalstoilla kun ei elämässään muuhun pysty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NytOnRahatLoppu kirjoitti:

Miettikääpäs mitä maksaa.

Kun lääkäri tai sairaanhoitaja valmistuu, niin lähtökohtaisesti heidän odotetaan tekevän pitkää päivää. Kun ekonomi tai juristi valmistuu, niin heidän ylityötuntejaan tuskin lasketaan. Hekin valmistautuvat seuraavaan työpäivään kotonaan.

Lähtökohtaisesti opettaja käy koulua peruskoulun ja lukion. Tämän jälkeen hän opiskelee 4-6 vuotta korkeakoulussa ilmaisessa koulutuksessa.

Lähtökohtaisesti valmistunut ala-asteen opettaja tekee töitä 15-30 tuntia viikossa ja silloinkin ainoastaan 45 minuuttia tunnista ja ainoastaan 8-9 kuukautta vuodesta. Katsoin ala-asteella olevan lasteni kokeita. Olisin tarkastanut ne 2 minuutissa, joten kokeiden tarkastukseen menee tunti per koe, kaiken lisäksi olisin tehnyt välitunnilla. Kävin opettamassa sijaisena, käytin valmiita pohjia tuntisuunnitteluun. Suunnittelin tunnit 10 minuutissa. Opetin siis ala-asteella, jossa aineet ovat helppoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu