Mä aina välillä törmään suomalaisiin ulkomailla ja pari seikkaa mua ihmetyttää. Ensinnäkin, ei mikään ihme että suomalaisia pidetään ihan juntteina vaikka Kanarialla. Syitä tähän?
Esim. ruotsalaisiin suhdaututaan paljon positiivisimmin. Suomalaiset kännää, mut toisaalta ruotsalaisetkin kännää. Ei ehkä yhtä paljon tai ne osaa käyttäytyä paremmin.
Suomalaiset eivät tajuaa antaa tippejä.
Suomalaiset käyttää sukkia sandaaleissa..
Suomalaiset vanhat porukat jostain syystä hakeutuu aina niihin säälittäviin suomalaisiin baareihin ulkomailla. MIKSI? Ei mua ainakaan kiinnosta suomalainen ruoka tai suomalaiset baarit ulkomailla. Eihän sitä varten lähdetä ulkomaille. Tietenkin, kaikilla on omat juttunsa, mut en tajuu kuitenkaan...
_Lusis_
Suomalaiset ulkomailla
4
972
Vastaukset 4
- Mikko Espoosta
Joopa joo. Aika mielenkiintoisia kommentteja, taitaapi olla ihan provo? No yli 20 etelän reissua tehneenä olen kyllä huomannut, että ruotsalaiset ovat paaaljon pahempia kännääjiä kuin suomalaiset. Tämän sain todeta jo tokalla reissulla Mallorcalla 80-luvulla, jossa olimme ruotsalaisten suosimassa hotellissa. Painoinpa sen hotellin nimen mieleen, että en vahingossakaan enää mene sinne. Hotellia vastapäätä oli pieni perheen pitämä hotelli, johon silloin majoittui vaimon vieressä koneessa istunut henkilö, johon tutustuttiin menomatkalla. Kävi ilmi, että ko. hotelliin ei oteta ruotsalaisia, ymmärsimme kyllä syyn ja vietimme itsekin enemmän aikaa tämän hotellin altaalla.
Joulukuussa olimme Inglesissä Jardin del Solissa, joka oli ihan ok hotelli, skandinaavien käytössä.
Arvaapa, mikä porukka vietti päivittäin aikaa hotellin allasbaarissa, siis sisällä? Vihjeeksi voin sanoa, että eivät suomalaiset.
Yumbon ostarissa erinomaisessa Miramarissa istui viereisessä pöydässä eräänä iltana ruotsalainen nelihenkinen seurue. Laskun saatuaan tutkivat sen tietysti tarkasti ja maksoivat käteisellä. Seurueen poistuessa huomasimme, että ottivat lautaselta kaikki vaihtorahat eivätkä jättäneet lainkaan tippiä. Tarjoilija pyöritteli päätään hakiessaan tyhjän lautasen.- Lomalle
Samaa mieltä. Kyllä suomalaisetkin juovat, mutta eivät metelöi kun mielenköyhät niin kuin ruotsalaiset.
- Paljon reissannut
Gran Canarialle ruotsalaiset matkustivat kaikkein ensimmäisenä ja aloittivat sinne turistimatkailun. Siitäkin varmaan johtuu, että ruotsalaiset on olevinaan hyvässä maineessa. Ihan sama se on Turkin Marmariksessa jonne ensimmäisenä jalkautui Suomen Aurinkomatkat ja suomalaiset pidettyjä siellä. Kypros Limassol on myös paikka jossa suomalaisista pidetään oikeasti. Juttelin viime reissulla parin ravintola pitäjän kanssa ja kehuja sai suomalaiset. Aina maksavat laskunsa kun lähtevät. Ollaan rehellisen maineessa ainakin siellä. Kertoi montakymmentä esimerkkiä ruotsalaisista, englantilaisista ja saksalaisista jotka liukenevat paikalta kun tulee maksun aika. Näin ei kuulemma koskaan ole suomalaisten kanssa. Olen tehnyt reilut 20 etelänreissua ja voin rehellisesti sanoa huonommin käyttäytyvien olevan ruotsalaiset ja englantilaiset. Harvemmin tärmännyt törttöileviin suomalaisiin. Ja noista tipeistä, ei ole täällä tapana jättää ja se on hiukka outo asia meille. Toivottavasti siinä suhteessa teemme parannuksen. Monella palvelu-alalla etelässä, suurin osa ansioista tulee niille juuri tippien kautta. Itse opin tippejä jättämään jo 80-luvulla ja se kuuluu mulle itsestään selvyyksiin.
Kulttuurishokki ja aikaero aiheuttaa monenlaista vaivaa. Varsinkin suomalaisille varsinkin niin kaukana kuin Tukholmassa.
Matkusteleppa hiukan vielä niin kuulet miten moneen paikkaan ruotsalaisia nimenomaan EI toivoteta tervetulleiksi. Juovat kyllä vähemmän, mutta huutavat ja sikailevat sitäkin enemmän. Huutohan alkaa jo ennen ensimmäistä huikkaa eli yleensä samalla hetkellä kun pullo aukeaa. Ruotsissahan halveksitaan ns. kaappijuoppoja, jotka hissukseen tissuttelevat piilopullosta niin, ettei muut ehkä huomaakaan sen olevan tuiterissa. Sen ruotsalaiset tekevät todella toisinpäin ja osaavat myös. Pulloa ei kerta kaikkiaan saa avata niin etteivät muut huomaa.
Jos muuten joskus olet jopa kaksi viikkoa ulkomailla, saatat eksyä jopa suomalaisten suosimaan baariin kuuntelemaan kuulumisia myöhemmin tulleilta ja katsomaan telkkarista suomalaista kanavaa.
Ei ehkä hyödytä tuputtaa omia matkailutapoja ihan noin kireästä piposta, sukista puhumattakaan.
Että jaksaa huvittaa nuo sukka/sandaali-fobiot. Kukahan se mahtaa olla joka on joskus tuonkin lain maailmalle lanseerannut. Merkittävä henkilö täytynee olla. Muttei mulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3891417- 71788
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37726Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29674- 50642
- 44635
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht378595- 63543
- 88527
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474