Kohta on kesä ja laivalla on mukavaa paistatella päivää ulkotiloissa. Mutta nuo kännykkään puhujat häiritsevät.
Keksin ongelmaan viime kesänä ratkaisun. Ostin ns. gsm-estäjän. Tuo noin puolet matkapuhelimen koosta oleva laite estää 5-10 metrin säteellä gsm-puhelut. Käsi paidan taskuun ja laite päälle. Hetken kuulen joka puolelta huudettavan haloota. Sitten moni tuhahtaa, ettei enää ole kenttää.
Mikä ihana rauha!
Toimii hienosti bussissakin.
Haluan olla rauhassa
7
237
Vastaukset
Tuohan on hieno keksintö! Mistäs ostit ja paljonko maksoit?
- Hieno-laite
Ulkomailta (=Kiinasta) netin kautta, suomalainen välittäjä ja maksu kotimaiseen pankkiin.. Sanoisin, että oli puoli-ilmainen eli tullin kanssa ei tarvinnut selitellä (=alle 10€). Laite toimii kuin enkeli. Pikkasen pitää katsella, ettei näy ketään, joka saattaisi suorittaa peilausta. Sillä laitteen käyttö on meillä laitonta (=viestiliikenteen häirintää).
Mitä hiton järkeä nyt tässäkin on...silkalta trollaukselta kuulostaa.
- urpaqnitlegendat
Trollaus. Joku vielä uskoo. Jos tekniikkaan on edes vähän perehtynyt niin tietäisi että nykyaikaisen 4g puhelimen häirintä siten että se olisi täysin mykkänä on mahdotonta kuvatulla laitteella. Ei digitaalinen puheensiirto ole mikään ULA-radio mikä rätisee ja kuuluu huonosti. Puhe kulkee lyhyinä datapurskeina jopa eri tukiasemien kautta kesken lauseen. Häirintälaitteen tunkeutuminen taajuudelle siirtää datan toiselle kanavalle. Joku kiinanlelu ei kykenisi aiheuttamaan laaja-alaisia häiriöitä.
- Vauhtisokeuttako
Ei kai tuossa puhuttu mitään datan estämisestä. Paikantaminen riittää ja sehän ei ole mitenkään muuttunut sitten gsm:n alkuaikojen.
- täysindigitaalinen
Vauhtisokeuttako kirjoitti:
Ei kai tuossa puhuttu mitään datan estämisestä. Paikantaminen riittää ja sehän ei ole mitenkään muuttunut sitten gsm:n alkuaikojen.
Taas yksi joka ei ymmärtänyt. GSM-verkoista lähtien puhe kulkee datana ja uudemmissa verkoissa varsinkin häiriönsieto on korkealla tasolla. Tarvitaan valtiotason välineitä jotta 3G tason puhelinliikenne saadaan blokattua tietyllä alueella. Millään taskussa pidettävällä laitteella ei onnistu.
- Puhelut-katkeavat
täysindigitaalinen kirjoitti:
Taas yksi joka ei ymmärtänyt. GSM-verkoista lähtien puhe kulkee datana ja uudemmissa verkoissa varsinkin häiriönsieto on korkealla tasolla. Tarvitaan valtiotason välineitä jotta 3G tason puhelinliikenne saadaan blokattua tietyllä alueella. Millään taskussa pidettävällä laitteella ei onnistu.
Taas yksi, joka sotkee asioita.
GSM käyttää liikennettä. Toinen paikantaa laitteen ja toisen on se puhe. Paikannussignaali on häirittävissä. Jos häirintä osuu niin laajalle alueelle, että signaalimasto sen havaitsee, tulee verkkoauto tutkimaan häiriötä. Nuo häirintälaitteet toimivat ison huoneen alueella. Kuten vaikka tuo Cell Phone Jammer.
Jos tuo ei toimi, niin miksi bussissa puhelut katkeavat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?712561Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892446Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192171Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441851Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931811Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171727Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591679Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251107Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111098Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251040