Mari Leppänen (o.s. Pentikäinen, s. 1978) on suomalainen filosofian ja teologian maisteri, luterilaisen kirkon pappi, Turun piispan eritysavustaja ja lestadiolaisen herätysliikkeen tutkija ja tietokirjailija. Hän on toiminut Liedon seurakuntapastorina vuoden 2012 alusta lähtien. Tätä ennen hän työskenteli Liedon seurakunnan tiedottajana. Leppänen työskenteli Kirkkohallituksessa ja hänen vastuullaan oli seurakuntavaalien 2014 viestintä. Nyt hän toimii piispa Kaarlo Kallialan erityisavustajana Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulissa. Leppänen tuli julkisuudessa tunnetuksi ensimmäisenä vanhoillislestadiolaisena naispappina.
Leppäsen vanhemmat ovat professori Juha Pentikäinen ja lehtori Elina Pentikäinen (o.s. Lyyra). Hänen veljiään ovat Helsingin Sanomien entinen päätoimittaja Mikael Pentikäinen ja Kirkon Ulkomaanavun toiminnanjohtaja Antti Pentikäinen. Leppäsen puoliso on arkkipiispa Kari Mäkisen teologisena erityisavustajana aikaisemmin työskennellyt Liedon kirkkoherra, teologian tohtori Risto Leppänen.
Kotimaa24-verkkosivuston tietojen mukaan SRK:n ja Turun Rauhanyhdistyksen johtokunnan viesti Leppäselle on, että hän siirtyy pappisvihkimyksen myötä liikkeen ulkopuolelle eikä voi toimia yhdistyksen tehtävissä. Yhdistyksen puheenjohtaja Kimmo Puolitaival kuitenkin lausui, että "Haluamme rukouksin ja rakkaudella muistaa sitäkin, joka valitsee toisin. Olemme katuvalle aina valmiita saarnaamaan kaikki synnit anteeksi. Toivotan myös kaikki tervetulleeksi ja Lopen Suviseuroihin kuuntelemaan, mikä on se usko, joka meille on niin luovuttamaton." Puolitaival on sanonut, että joistakin eriävistä mielipiteistä huolimatta liikkeen kanta naispappeuteen ei ole muuttunut eikä sitä ole näköpiirissä. Samainen yhdistys on Kotimaa24:n tietojen mukaan erottanut Leppäsen puolison Risto Leppäsen yhdistyksen puhujan tehtävistä. Syynä on Risto Leppäsen salliva suhtautuminen naispappeuteen. Arkkipiispa Mäkinen on ilmaissut huolensa vanhoillislestadiolaisen liikkeen toimista naispappeuteen myönteisesti suhtautuvia kohtaan.
Palaavatkohan Leppäset vielä Jumalan valtakuntaan?
8
10154
Vastaukset
- Femme_radicahle
Kyllä on sairas lahko, jos ei anna naisen opettaa! Vl-miehet taitavat pelätä ja alistaa naisia kodinhoitajiksi ja synnytyskoneiksi vain. "Alamainen miehelle", pyh ja pah! Vl-naisten olisi jo korkea aika nousta kapinaan SRK:n mielivaltaista junttipolitiikkaa kohtaan.
- kale.umpicahjo
Kiirettä pukkaa heinolassa?
- Anonyymi
Meillä on sama kanta naispappeuteen kuin ortodokseilla ja katolisilla. Olemme Jeesuksen ajan uskossa.
Anonyymi kirjoitti:
Meillä on sama kanta naispappeuteen kuin ortodokseilla ja katolisilla. Olemme Jeesuksen ajan uskossa.
Osoita se?
Oleko Jeesustelia?
- Anonyymi
Voisiko kysyä näin päin: Palaakohan Rauhanyhdistys vielä joskus Jumalan valtakuntaan?
Kellään ei ole monopolia Jumalan valtakuntaan eikä toimia portinvartijana.
Näitä mietin kun katselin juuri Mari Leppäsen piispanvihkimystä. Hieno tilaisuus! Pitää kysys. – menevätkö He todelliseen Jumalan johtamaan Valtakuntaan, Uuteen Jerusalemiin.
Uskon että he kuuluvat temmattuihin.
Tämä Vellujen leikki jumalan valtakuntaa johtaa lesta? Ei Jumala, se on Jumalan todellista aliarvostusta. sinne pääsee vain JEESUKSEN omat ja Israel.
Vai onko jokin Raamatun paikka tiedossa valtakunnistanne, kuten Israelista, Room 11;:26
Sen tapahduttua koko Israel on pelastuva, niin kuin on kirjoitettu: -- Siionista on tuleva Pelastaja, hän poistaa jumalattomuuden Jaakobin jälkeläisistä.
Taidatte olla jälkijoukkoa, jolle Raamatun tukea löydy.- Anonyymi
Eivätköhän he ole jo sisällä Jumalan valtakunnassa. Näin itse olen nähnyt. Kyllä, itsekin olen. Vaikka itse olen Rauhanyhdistyksen jäsen ja Leppäset eivät, niin ihan saman Jumalan lapsia me olemme ja samalla matkalla!
- Anonyymi
Jassoo. No mihin te luulette olevanne matkalla, tuonelaan vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265666
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984866Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404824Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3942408- 1312350
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv22007- 1121923
- 2561627
- 3831377
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601223