Velkaannuin jo hiton kauan sitten, välissä sain perintöä, makselin velat pois omatoimisesti. Intrum Justitia ei kertonutkaan kaikkia velkoja niitä kysellessäni. Elämäni meni erään tapahtuman vuoksi raiteiltaan ja annoin mennä ulosottoon - en olisi voinut maksaa sitä kuitenkaan. Nyt taas pitkän ajan päästä yritän saada elämääni raiteilleen toisen perinnön turvin. Rahaa tulee just sen verran, että saan maksettua velat jos saan vähän niitä anteeksi. Kyselin Intrum Justitialta velkojani, ei mitään vastausta. Kysyin toisen kerran että voivatko lähettää häköisesti velkalistan mulle. Ei kuulemma voi, mut eivät tarjoutuneet lähettämään sitä postitsekaan. Laitoin taas meiliä, että voisko sen saada sit paperilla. Ei mitään vastausta. Velkaneuvojakin sanoi että tuo on vittumaisin perintäfirma mitä on. Mua vituttaa ja oikeasti vähän pelottaa, mitäs jos ne jättää taas kertomatta. Kuten viimeksikin olen pitänyt kirjaa veloistani, mutta viimeksikin sieltä löytyi joku ei ollut listallani. Tekis mieli antaa olla, ottaa rahat ja paeta ulkomaille.
Voi vitun Intrum Justitia
10
811
Vastaukset
- 457457
Niin mites vanhopja nämä velat on ?
- IntrumJustiinsa
Uusimmat on viime vuodelta.
- 25252355
Velkalistan löydät täältä -> https://dw-fi.intrum.com/wa/auth?authmech=Password-FI
"Käyttäjätunnus ja salasana löytyvät kirjeestäsi.
Käyttäjätunnuksessa esim. RFI0135791230 tai BFI0135791230 on kirjaimet RFI tai BFI ja numerot 0135791230 yhteen kirjoitettuna, ilman välilyöntiä. Salasanassa esim. ysGoybTR on otettava huomioon ISOT ja pienet kirjaimet.
Mikäli sisäänkirjautuminen ei onnistu, ole hyvä ja soita kirjeessä ilmoitettuun puhelinnumeroon. Voit myös lähettää sähköpostia kirjeessä ilmoitettuun osoitteeseen."
Seuraava kysymyksesi varmaankin on että mitäs jos ei ole kirjettä tallessa :)
- soitajakysy
Ootko soittanut ja kysynyt, että mitä henkilötunnuksellasi löytyy ja pyytänyt lähettämään sinulle niistä todistukset, laskut, mitä nyt ikinä lähettävätkään? Sellaiset yhteenvedot.
- Intrumjustiinsa
Luitko ollenkaan kirjotustani?
- soitajakysy
Sanoit kysyneesi ja laittaneesi TAAS meiliä, eli oletan, että oot ollu sähköpostilla yhteydessä. Kysyin, että oletko soittanut?
Pyydät IJ:ltä velan kaikista heillä olevista veloista jos niitä nyt olet heille maksamassa kirjallisesti(sposti&posti) ja voit toki soittaakin lisäksi. Ilmoitat samalla että jos lista osoittautuu tulevaisuudessa epätäydelliseksi niin asiaa tarkotaan käräjäoikeudessa mikäli he annettujen velkojen maksun jälkeen vielä jotain yrittävät maksattaa. Säilytä kaikki yhteydenpito todisteena.
- eetukarinpoika
Hahhahah, ihan kun tommonen menisi läpi missään. Velkoja menee perintään yksi kerrallaan eikä kertarysäyksellä, eli mikään perintätoimisto ei voi vannoa ja luvata, etteikö mitään maksettavaa yksittäisellä tyypillä olisi koskaan tulevaisuudessa. Ihminen kun on tyhmä, kuten tässäkin on huomattu. Velat maksettu jo kertaalleen ja eikun uutta vippiä putkeen ja syvemmälle suohon.
- velkainen
Itse tilasin intrumilaa rekisteritietolain mukaiset tiedot lakiosastolta. Tuli joku 100 sivua matskua. Lähes kaksi kuukautta ne niitä teki. Mielenkiintoista kommenttia. Mulle on kyllä tullut velkalistat kun on vaan pyytänyt.
- Korkonkiskurit
Samanlaisia kokemuksia minulla.
Minulla on tulossa Intrumilta uudelleen ulosottoon korkosaatavia.
Siis pääoma on jo maksettu ja oikeudenkäyntikulut UO:n kautta ja osa koroistakin mutta nyt he alkavat kräväämään vielä lisää korkoja.
Sen lisäksi korkosaatava on käsittämättömän suuri.
Miksei niitä maksettu ensin, niin kuin laki vaatii?
Enkä tosiaankaan tiedä mistä nuo korot on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204