Mitä mieltä Nikkorin 18-35mm f3,5-4 laajakulmaobjektiivista (muita merkintöjä en muista) jollainen olisi tarjolla esim kameratorissa 350 e hintaan käytettynä?
Halpa laajakulma D700 :seen.
4
223
Vastaukset
- 24_mm
Minusta tuon kokoiseen kennoon paras laajakulma on 24 mm. Mikä on halpa?
Mun halpa vaihtoehto olisi Samyang 24mm f/1.4 ED AS UMC
Kalliimpi hyvä Samyang T-S 24mm f/3,5 ED AS UMC, erinomainen arkkitehttuuri ja (kaupunki)maisemakuvaukseen.
Noin isossa kennossa zoomista on enempi haittaa kuin hyötyä laajakulmissa, automaattitarkennus ja kuvanvakaaja on turhakkeita. Huonoa halpaa ei kannattane ostaa. Nikonin f2.8 24 mm on myös hyvä. Samyang hyvä tähtikuvaukseen.
- D700
NikonkirppisFB-sivuilta tein kaupat 28-70 f 2.8. Sigmasta . Sain sen 180 e ja kun maksoin tuosta D700 600 e (11.000 laukausta) niin kohtuu hinnalla pääsin ^isokennoisten eliittiin^. Samyangin laajakulma on kyllä mielessä yökuvauksiin loppuvuodesta. Nyt hankinnassa hyvä pyöröpolarisaatiosuodin. Halpa suodin vaikuttaa terävyyteen.
Olipa vähän lauottu D700. Yksi kaveri vaihtoi kun 250 000 tuli täyteen. Toinen jatkaa vielä ja kameralla otettu yli 100 000. Yksi hyvä kiinteä kannattaa hankkia. On niitäkin jotka ostaa Leica Q:n Täyskennoiseen löytyy parempia laseja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201071- 136969
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten303777Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514