Otsikossa mainittu Mint-versio vaikuttaa menevän torrentilla kuin kuumille kiville. Itse olen hieman ihmetellyt kyseisen version tarpeellisuutta. Omien kokemusten perusteella Cinnamon-työpöytä on liian raskas useimmille 32-bit järjestelmille, joten olen asentanut niihin pääasiassa Mintin xfce ja mate versioita. Varsinkin Windows XP-aikaiset järjestelmät integroiduilla näytönohjaimilla harvemmin pyörittävät Cinnamonia. Vistasta eteenpäin useimmat laitteet ovatkin jo sitten 64-bittisiä ja niissä Cinnamon vaikuttaisi toimivan hyvin, kunhan muistia on vähintään giga.
Jos käytät Mintin 32-bittistä versiota Cinnamon työpöydällä, niin millaiseen koneeseen olet sen asentanut. Vai käytätkö sitä jostain syystä 64-bit järjestelmässä?
32-bit Cinnamon
13
442
Vastaukset
- NopeudenMittari
Millaista liukkautta oikeen haluat?
Mielestäni pentium 4 HT pyörittää sitä vielä ihan kivasti.
Toki mate kevyenmpi
Toisaalta Cinnamon näyttäisi pyörivän Cubuntussa Minttiä vikkelämmin.- Onkokemusta
Huomasin kanssa että Pentiun 4 ilman HT on melkoisen paljon hitaampi, jopa niin että käyttö ei ole enään siedettävää.
Yksiydin celeron/ centrio on kyllä jo hidas sille.
Suljettu intell ajuri ei lisää nopeutta, joten sitä ei kannata asentaa näyttöohjaimmeksi. Jos on intekroitu näyttöohjain.
Kaikissa tuplaytimisisä ja sitä paremmissa olen ollut varsin tyytyväinen 32b Cinnamonin nopeuteen.
Eikä Mint ole muita cinnamone-jakeluita raskaampi.
Eli voidaan kuitenkin puhua melko kevyestä järjestelmästä, verrattuna Ubuntuun tai deepiniin. vaihka Mintti onkin raskaantunut sitten muutaman vuotisen jakelun. Lähinnä ihmettelin sen suosiota, koska itselläni Cinnamon on usein kirjaimellisesti kaatunut 32-bittisissä koneissa, kun ei riitä tehot sen aikaisissa perusnäytönohjaimissa. Siis erityisesti läppäreissä.
- KuumanaJenkit
Jenkit kun on niin Jenkkiläisiä, kansallismielisä, että siellä ne haluaa omaa NSA minttiä, vaihka se perus Ubuntu, Tässätapauksessa Cubuntu olisikin paljon parempi.
Meillä Suomessakin on oma Mint Fanittajien piiri, Jotka mainostaa minttiä kaikille parhaana, Hyvä niin, ainakin nekin ihmiset pääsee Linuxin pariin ja pian niillä onkin Ubuntu :D
Se mistä mintille pitää jakaa kiitosta, on se, että järjestelmää ei enään karsita keventämisen maksimoimiseksi käyttäjäkokemuksen kustannuksella.
Joita aiemmin oli Wlan, BT, Mokkulat, Tulostimet yms.. Joisa oli se kevein ohjelmisto joka oli Ubuntuun verrattuna oli yhtä tuskaa.
Toine ongelma oli Mintissä se, että sevellusvalikoima tarjosi versiota, joka ei sopinut siihen Mint vesioon melko usein.
Mint myös Bugisempi kuin sen perusta"Ubuntu"
Mint roikuu distrowatch listalla yleensä ykkösenä, syy on jenkit, Koska muumailma latailee ihan muolta juttunsa. Mintin oikea suosio ei ole niin suuri kuin jotkut mm distrowatch vedoten esittää.- ihateubuntu
Tuntuu täällä S24 palstalla olevan Ubuntu fanittajien plutoona joka ei malta pysyä omalla Ubuntu-palstalla vaan tunkee pölinöitään kaikkialle.
Sitäpaitsi Mint on kuulemma Irkku.
PerusUbuntu ajautui minulla sivuraiteelle 6- 7 -vuotta takaperin eikä taida tällä tietämällä vakikäyttöön tulla. Alkaa tuo Ubuntun tuputtaminen saada uskonnollisia piirteitä. Jos Minttiäkin tyrkytettäisiin sanomalla, että se on se oikea Linux eikä mikään Debianista polveutuva viritys, niin tuntisin kyllä myötähäpeää. Ja harva käyttää Minttiä vain Cinnamonin takia, vaan koska kokonaisuus ratkaisee. Jos esim. haluaisin vain pelata, niin käyttäisin todennäköisesti Windowsia. Tai jos haluaisin van lukea sähköpostit, niin sitten käyttäsin jotain muuta. Mutta koska haluan tehdä koneella kaikkea mahdollista (pelit, sähköposti, netinselailu, erilaiset ohjelmat jne.) ja haluan vielä hyvän tietoturvan ja yksityisyydensuojan, niin mikä olisi parempi vaihtoehto kuin Mint? Ei ole parempaa, ainakaan jos otetaan huomioon Mintin nopeus, helppous ja suht. pienet tehovaatimukset.
Siltikään en tuputa Minttiä kenellekään, koska kaikkien pitää saada käyttää sitä käyttistä josta pitävät. Tuputtujat/tyrkyttäjät saavat hommastaan joko palkkaa (missä tapauksessa heidän "mielipiteensä" eivät ole puolueettomia) tai sitten heidän kiihkoilunsa voidaan rinnastaa uskontoihin.- LMDE2
"se on se oikea Linux eikä mikään Debianista polveutuva viritys, niin tuntisin kyllä myötähäpeää"
Saanen humauttaa että Linux Mint "Based on Debian and Ubuntu, it provides about 30,000 packages and one of the best software managers." -siksipä LMDE2 LMDE2 kirjoitti:
"se on se oikea Linux eikä mikään Debianista polveutuva viritys, niin tuntisin kyllä myötähäpeää"
Saanen humauttaa että Linux Mint "Based on Debian and Ubuntu, it provides about 30,000 packages and one of the best software managers." -siksipä LMDE2Niin. Mielestäni sillä, että jokin jakelu perustuu johonkin toiseen jakeluun ei ole loppujen lopuksi mitään väliä. Useimmat suositut distrot pohjautuvat johonkin toiseen jakeluun, oli kyseessä sitten Mint, Ubuntu tai Mint Debian Edition. Jotkut henkilöt vain hokevat, että pitäisi käyttää "aitoa ja alkuperäistä", vaikka eivät itsekään käytä.
- mitä-katsotaan
No eihän distrowatchin ranking mistään distron LATAUKSISTA kerro, vaan siitä, minkä distron tietoja distrowatchista useimmin katsotaan.
- Tubutin_linuks_tuhoo
Olisikohan vihdoinkin tulossa aika - lähes 20 vuoteen - että tubuttimillakin saattaa katsoa MTV-3 katsomoa ilman itkua ja hammasten kiristystä.......†
Pöytäkoneissa me kaikki normaalit käytämme edelleen Windowsia.......†- trollille
Etkö sä osaa pirun riivaama windows-trolli-ristitumputtaja pysyä siellä Sodat-palstalla? Tämä palsta EI OLE TARKOITETTU TROLLAAMISEEN JA LINUXIN VASTAISTEN VALHEIDEN LEVITYKSEEN!
Sitäpaitsi SINÄ et ole normaali ihminen, normaali hminen ei palvo jotain jenkkiläistä vakoileva tuotetta (eli Windowsia)!
Lisäksi Linuxit ei ole mitään tubuttimia, windows on kyllä sellainen. Lisäksi MTV Katsomo toimii jo nyt linuxeisssa! - trollille
Ai niin, kyllä se on windows joka tuhoo, linuxit ei tuhoa mitään! Mutta windowsin tiedetään ainakin tuhoavan käyttäjiensä aivot, ainakin sun tapauksessa niin on käynyt!
- windows-täys-tollo
Idiootti......† ei ymmärrä, ei osaa ei sitten mitään.
Kuitenkin pitää suunapäänä osoittaa tyhmyyttään jatkuvasti.
Normaalit ihmiset ovat lopettaneet XP:n käytön ja siirtyneet seiskastakin eteenpäin, toisin kuin eräs .......†.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1407879Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.303087Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole3642113Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422841714Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih1461529Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh211301- 1001229
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1371142- 151108
Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com191086