Ihan mielenkiinnosta kyselen, että tietääkö kukaan mitä sinne rakennetaan parhaillaan?
Ei näytä ihan tyypilliseltä rivitalolta.
Pukkimäen raksa
13
459
Vastaukset
- ihmettelijä23
En. Samaan paikkaan, mutta vastapuolelle tietä rakentavat puurakennusta, joka ei ihan tyypilliseltä rivitalolta näytä. Enemmänkin laitos tai virastomaiselta näyttää
Tätä näin.
3,1 miljoonaa ja yli 30 työpaikkaa – yksityinen hoivakoti suunnitteilla Pukkimäelle
Hoiva- ja terveyspalvelualan yritys Esperi Care Oy suunnittelee hoivakodin perustamista Äänekoskelle. Hoivakoti toisi kaupunkiin 33 uutta työpaikkaa.
Yksityisen ikäihmisten hoivakodin suunnitelmat ovat vielä alkuvaiheessa. Yritys on tehnyt hoivakotia varten tonttivarauksen osoitteesta Kuhnamontie 16 ja keskustelut kaupungin kanssa on aloitettu.
1200 neliöinen hoivakoti rakentuu Pukkimäelle näillä näkymin vuoden 2016 loppuun mennessä ja siellä olisi 30 asiakaspaikkaa.
– Kyseessä on tehostetun palveluasumisen yksikkö, jossa asiakkailla on kodinomainen asunto omalla wc:llä ja sisäänkäynnillä. Kyseessä on moderni ja kaikki nykyiset määräykset täyttävä hoivakoti. Uskomme, että tällaiselle yksikölle on tulevaisuudessa kysyntää, Esperi Care Oy:n toimitusjohtaja Marja Aarnio-Isohanni kertoo.
3,1 miljoonan investointi toisi Äänekoskelle myös lukuisia uusia työpaikkoja. Hoivakoti tulisi työllistämään 33 henkilöä: 30 hoivapuolelle ja kolme tukitoimiin. Tämän lisäksi rakennusvaiheessa työllistettäisiin 35 henkilöä.- utelijas
Erikoista, ettei missään ole taulua kuka rakentaa ja kuka urakoi. Töitä tehdään pitkälti iltaisin. sääsuojaukset ovat sinnepäin. Vettä satoi ja ressuja oli vaan osassa. Tuleekohan valmiiksi hometalo?
- Näinseon
Tulee.
- fjskdkdsjsj
Höpö höpö, taas elämäntapa valittajat höpöttää omiaan kun ei muuta elämää ole!
- Kiireellävalmiiksi
Näinseon kirjoitti:
Tulee.
Niinhän ne taitavat nykyisin tehdä muutenkin... Ei terveyskeskustakaan paljon sateelta suojailtu rakennettaessa.
- Näinseon
Ei suojattu ei ja ekat vahingot tk.ssa on jo jouduttu korjaamaan.
- printti
Töitä tehdään ihan normiaikoihin klo 7-16.Älkääs nyt provosoiko turhia.
- Tarkastajaa
Pitääpä lähteä valvomaan tuota touhua,mielenkiinto heräsi
- äänekoskenvalittajat
Terveyskeskus oli huputettu heti perustusten teon jälkeen kokoajan.
Valitetaan kun ei tehdä ja valitetaan kun tehdään valitetaan kun tehdään hyvin ja valitetaan kun ei ole mitään valittamista.- RaksaRanet
No, niinköhän oli?
- kummastelijako
raksoilla paljon pimeää työvoimaa,siksiköhän tuolla touhutaan iltahämärissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075210Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633590Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113500SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun443147Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1052339SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412336Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312184Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069