Alanyan matkailua on edelleen syytä välttää.

Alanya on vaikeassa tilanteessa, kun kaksi erillistä uhkaa vainoaa ja kilpailee kumpi pääsee terrorisoimaan ja haittaamaan turismia enemmän. Kurdit ja Isis. Usalla on tiedustelukapasiteettia eniten maailmassa ja kun israelilaiset ovat vielä heidän apuna, niin heihin voi luottaa tällaisissa asioissa.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016042621479747_ul.shtml
221468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Sinä tämän jutun kirjoittaja. Kun kopioit linkin iltapäivälehdestä niin oletko käynyt Alanyassa itse koska viimeksi? Kun kirjoittelet uhkakuvia niin olisikohan mahdollista kysyä Alanyassa asuvilta suomalaisilta mikä on todellinen tilanne Alanyassa?
Alanyassa on rauhallista kuin huopatossutehtaassa. Kaikki ajoneuvot tarkistetaan kun Alanyaan tullaan ja poliiseja on turvaamassa turistien elämää kaikilla tavoin sekä siviilivaatteissa että virkapuvuissaan.
Teitä vartioidaan 7/24 ja erittäin paljon on saatu laittomia pyrkijöitä kiinni tarkastuspisteissä.
Jos Alanyassa olisi vaarallista niin aivan varmasti suomalaiset olisivat poistuneet Alanyasta.

Lisäksi esim Antalya Expo 2016 kaikki ajoneuvot tarkistetaan ennen parkkipaikalle pääsemistä, ja portilla on uusi turvatarkastus.
Onhan terrorismilla uhattu myös Suomea!

Äänestä
  • Hätävarjelun liioittelua !

    Suomessa olevat ja isis mieliset muslimit (siis muslimit, jotka noudattavat koraania) suomessa yrittävät pelotella suomalaisia, että he eivät menisi Alanyaan...

    Itse ainakin menen, siellä on ihan turvallista. Minulla on tutuja alanyassa he paremmin tietävät..

    Isisi:t nussivat vain kameleita ja koiria...ei niistä tarvitse välittää...
    he seuraavat vain Profeetta (väärä) Muhammedin sairaita oppeja...

    Äänestä

Kuten koko maailmaan jos terroristeja alkaa pelkäämään.
Aivan missä vaan voi terroristit iskeä, viimeisin varoitus on tossa vieressä, eli ruotsiin.
Kaikkia välimeren aurinkorantoja on varoitettu. ja iskuja on tapahtunut ympäri eurooppaa. Eli jos ei uskalla terroristiuhkan takia matkustaa Alanyaan tai Turkkiin, niin tuskin sitten voi minnekkään muuallekkaan matkustaa!

Äänestä
  • En pelkää Alanyaa, mutta meidän Hallitusta.Enemmän pahaa tehneet, kun mitä Alanyassa on sattunut.Ja eikö nyt ollut vaaraa Ruotsiss.

    Äänestä

Ei kai terroria tarvitse pelätä sen enempää kuin muuallakaan, mutta itse Alanya on kyllä surkein matkakohde, mitä olen nähnyt ja kokenut.

Äänestä
  • Miksi se sitten kiinnostaa vielä?

    Äänestä

Kannattaa huomioida tosiaan, että Alanyassa on tuplariski terroriteolle. Sekä Isis ettäkursit kilpailevat kumpi osaa olla inhottavampi Alanyan turisteille. Puolet entisestä määrästä on jo peruneet tai eivät ole varanneet ollenkaan matkoja Alanyaan. Miksi sinäkään menisit? Kun on vähemmän turisteja, niin todennäköisyys terrori-iskun uhriksi on kaksin kertainen normaaliolosuhteisiin nähden. Ei kannata nyt ottaa ylimääräistä riskiä, kun normiriskikin on jo riittävän suuri.

Äänestä
  • Kurseja mäkin pelkään. Mieluummin menen vaikka jollekin kurssille.

    Äänestä

tulin juuri alkuviikosta alanyasta ja rauhallista oli kun esim. venäläisiä ei ollut missään... ja muutenkin turisteja sopivasti.oli tosi lämmintä ja sain paljon uusia suomalaisia ystäviä....hotellin ruoka olisi tietysti voinut olla parempaakin,mutta eipä tuo matka paljon maksanutkaan !!!

Äänestä
  • En pidä erityisemmin venäläisistä, mutta kyllä upeiden venäläisnaisten puuttuminen katukuvasta on masentavaa nimenomaan Alanyassa. Nyt siellä rahjustavat vain eri-ikäiset suomimummot.

    Äänestä

Minulla on niin kovat vakuutukset, että tapaturmaisesta matkakuolemasta tulee useita satojatuhansia korvausta. On matkavakuutusta, tapaturmavakuutuksia kolme ja henkivakuutuksia kaksi. Tämä asia lieventää terroripelon lähes kokonaan. Minä en ole muutenkaan arkalasta kotoisin, vaan lasken todennäköisyyksiä.

Äänestä

Turkkilaisena nyt itse voin sanoa, että miksi hypätä riskin eteen? Jos on mahdollisuus viettää lomaa muualla, jossain missä välttämättä ei ole tuplariski tuolle terrori-iskulle, niin onko sinne Turkkiin sitten PAKKO PAKKO lähteä? Itse olen kotoisin Istanbulista ja Antalyan/Alanyan alueella käydään myös joka vuosi, mutta kyllä tämä kesä vietetään Suomessa! Turkin uutisten mukaisesti mitä luen joka päivä, ei tilanne näytä hyvältä eikä me edes uskalleta omaan kotiinkaan sinne enää mennä.

Ja te jotka sanotte että "kysykää meiltä suomalaisilta jotka asutaan täällä Alanyassa" niin rauhallistahan kaikkialla on...Tiesikö kukaan että esim Belgian ISIS iskuista tai oliko siinä alueella mitenkään levotonta? Enpä usko. Miettikääpäs kahteen kertaan kun lähette kuolemaa kohti, en suosittele.

Äänestä
  • Juuri tuosta syystä, Tomppa, on iso riski jäädä Suomeen. Isis on jo Tukholmassa ja on vain ajan kysymys milloin ruotsinlaiva upotetaan ja Suomessa likainen pommi räjähtää. Siitä syystä matkustan Alanyaan turvaan, tollo.

    Äänestä

  • Noniin onkohan tämä ayda samanlaisia,veijareita kun nämä muutkin hippa Heikit ja pitkän matkan kävelijät,et karkuun vaan ja omaiset saavat jäädä.
    Vanhemmat,sukulaiset,vaimot,lapset ym saivat jäädä,tämäkin sanoo et ei uskalla kotiin mennä mut varmaan muu väki elää normaalia elämää Turkissa vai onko koko suku mukana ?????.
    Aydalle ja muillekkin pitkänmatkan kävelijöille suosittelen Niinisalon rauhanturva joukkojen koulutus keskusta,niistä on kova pula maailmalla.
    Eikä juosta karkuun ja jättää omaiset jos kerta niin on pelottava paikka.
    Mutta Alanyassa kun olin viimeviikolla niin rauhallista,aurinkoista eikä tarvinnut pelätä ei puukkoja eikä puntareita ei huijareita ym muuta kun nauttia lomastaan.
    Mut näille kaiken näköisille tumputtaja Tompille vois sanoa niinkuin Dingo laulaa et menkää apinatarhaan älkääkä tulko ikinä pois.

    Äänestä

no paljonko tulee mainoksia tänne? Saako trollit aikaan vähän parempaa tiliä?

Äänestä

"no paljonko tulee mainoksia tänne?"
-Eikö mainostajat todellakaan ymmärrä, että ihmiset käyttää AdBlockkia ja vastaavia?
Esim. minä en näe yhtään mainosta tällä sivulla, koska en halua.

"onko sinne Turkkiin sitten PAKKO PAKKO lähteä?"
-Onko Belgia, Ranska tai Saksalaisten varoittamat Espanja ja Italia kenties turvallisempia?

Thaimaa, jossa 14-vuotiaat hutsunalut tulee iholle, vaikka vaimon kanssa kavelee, ei todellakaan ole vaihtoehto. Toisekseen, en istu puolta vurokautta koneessa.

Kanaria (kuuluu Espanjalle) on liian kaukana 737/A320-koneelle. Pahimmassa tapauksessa (vastatuuli) kone on tankattava välillä, joten normaali 6 tuntia voi venyä jopa kahdeksaan tuntiin sillipurkissa.
muutenkin kyseiset koneet pitäisi siirtää alle tuhannen kilometrin reiteille, ne vaan ovat niin törkeän ahtaita.

Bulgaria olisi vaihtoehto, mutta sinne ei pääse kolmeksi viikoksi.

Kreikkaan on ajettu junalla rahaa suomesta, joten minä en niiden toimeentuloa enempää rahoita.

Kuten huomaat, niin 3-4 tunnin lentomatkan päässä ei todellakaan ole hirveästi rantalomakohteita, jossa on takuulla lämmintä ja aurinkoista.

Siinä vaiheessa, kun amerikkalaiset sanoo, että nyt jika jenkki pois turkista ja lätkäisevät matkustuskiellon sinne, niin sitten minöäkin uskon, että paikka ei ole turvallinen.
(Se Jenkkien omien kansalaisten poisvetäminen Turkista koski siellä olevien sotilaiden perheitä)

Äänestä

Alanya on mainio lomakohde.Terrori iskuja voi sattua missä maailman kolkassa tahansa.

Äänestä

Kyllä se viikko menee Alanyassa ihan hyvin. Pidempi aika ei kiinnosta. Mukava on ruokailla ravintoloissa kolme ruokailua päivässä. Jokainen ilta istuskelee ns. suomalaisissa baareissa, joihin menee aina selvinpäin ja ottaa 5-8 annosta alkoholia. Päivisin kävelee ympäri kaupunkia. Näin yhdeksän reissua vuodessa kerran kuussa, ei kuitenkaan kesä- elokuussa. Turkin matka on sopiva toukokuussa. Turkissa riittää max. kaksi reissua vuodessa. Ilman näitä baareja en näkisi mitään järkeä mennä koko Turkkiin. Pitkät lennot ovat vastenmielisiä. Kanarialle juuri ja juuri kestää.

Äänestä

Minä taas en alle kolmen viikon reissuja tee ollenkaan, ja aina, kun nään suomibaarin soitan välittömästi taksin, ja sanon, että vitun liukaasti johonkin, missä ei ole mattinykästä,meijusuvasta, tai jotain muuta suomalaista mölisijää.
perunamuussia ja lihapullia saa suomessakin, miksi pitäisi lentää neljä tuntia kuuntelemaan jotain vitun humalaisten mölinää, jota karaokeksi kutsutaan.
menee ken tahtoo, mutta minä sanon, että ei kiitos.

Äänestä
  • Kannattaisiko sitten jo vaihtaa kohdetta? Vai mikä Alanyassa vielä kiinnostaa?

    Äänestä

  • ÄlyHoiMissäOlet kirjoitti:

    Kannattaisiko sitten jo vaihtaa kohdetta? Vai mikä Alanyassa vielä kiinnostaa?

    Lyhyt lento, takuuvarma aurinko ja meri.

    Äänestä

Alanyassa Suomi mummot rahjustas eläkeläisukkojensa kanssa. Illat Suomi Matin baarissa mattinykänen ja tauskit viihdyttää. Osakjeet laskeneet hintansa alle puoleen kukaan ei sinne halua. Itse turkkilaisens haluan olla suomessa tämä hyvää maa. Halpa kalja bile maa vatsakas ulkoilemassa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Varokaaaa kirjoitti:

Alanya on vaikeassa tilanteessa, kun kaksi erillistä uhkaa vainoaa ja kilpailee kumpi pääsee terrorisoimaan ja haittaamaan turismia enemmän. Kurdit ja Isis. Usalla on tiedustelukapasiteettia eniten maailmassa ja kun israelilaiset ovat vielä heidän apuna, niin heihin voi luottaa tällaisissa asioissa.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016042621479747_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu