Tämän tietokoneen Google Chromea ei enää päivitetä, koska Windows XP:tä ja Windows Vistaa ei enää tueta.
SIIS... Eikö sitä voi enää itse päivittää, vai tarkoittaako tuo jotain ettei se automaattisesti päivity :pohtyio:
mitä meinaa ewttei selainta päivitetä?
17
224
Vastaukset
Se tarkoittaa sitä, että on aika päivittää vähän uudempaan käyttöjärjestelmään. Tai olisi ollut jo vuosia sitten.
- hmhmhmhm
Se tarkoittaa sitä, että selaimesta tulevaisuudessa havaittavia vikoja ei korjata ja uusia ominaisuuksia ei lisätä.
Chromen käyttö kannattaa siis noissa käyttöjärjestelmissä lopettaa ja vaihtaa toiseen selaimeen.- hmhmhmhm
Esimerkiksi Firefox toimii hyvin.
hmhmhmhm kirjoitti:
Esimerkiksi Firefox toimii hyvin.
Firefox ESR on ainoa mikä on tuettu vuoden loppuun saakka. Tietysti ilman mitään lisäpalikoita kuten Flash Playeriä tai muuta vastaavaa että ei pidä olettaa katsovansa videoita.
Turvallinen käyttö toki edellyttää EMET:iä, Windows XP:stä palvelujen riisumista, tavallisen käyttäjätilin käyttöä ja POS päivitysten asentamista.
Tuolla tavalla pitäisi onnistua jatkamaan vuoden loppuun saakka ja sitten Mozilla lopettaa myös Windows XP:lle selaimen tukemisen.- eiköhänsetoimine
M-Kar kirjoitti:
Firefox ESR on ainoa mikä on tuettu vuoden loppuun saakka. Tietysti ilman mitään lisäpalikoita kuten Flash Playeriä tai muuta vastaavaa että ei pidä olettaa katsovansa videoita.
Turvallinen käyttö toki edellyttää EMET:iä, Windows XP:stä palvelujen riisumista, tavallisen käyttäjätilin käyttöä ja POS päivitysten asentamista.
Tuolla tavalla pitäisi onnistua jatkamaan vuoden loppuun saakka ja sitten Mozilla lopettaa myös Windows XP:lle selaimen tukemisen.Tuskin ESR versio lakkaa kesken tukiajan toimimasta XP:ssä, joten toiminee ESR 45 tuen päättymiseen asti.
eiköhänsetoimine kirjoitti:
Tuskin ESR versio lakkaa kesken tukiajan toimimasta XP:ssä, joten toiminee ESR 45 tuen päättymiseen asti.
Aivan. Tämän vuoden toimii ihan hyvin siis.
Ei voi päivittää enää, eli sillä ei siis enää surffailla esim. suomi24 sivuilla ettei tule haittaohjelmia. Uusia turvareikiä löytyy vähän väliä ja niitä ei korjata.
- selailee
Maailmassa on paljonkin erilaisia selaimia.
Pankkeihin niillä kaikilla ei kuitenkaan taida päästä mutta selailu sujuu.- xp.llä_pankkiin
Pääsee xp:llä ja chromella ainakin säästöpankkiin ja nordeaan. Tuli just maksettua xp:llä yks lasku. (tilillä sen verran vähän rahaa ettei niistä ole hakkereille paljon iloa)
- höhöhä
ihan hyvinhän tämä toimii, pitää siis käyttää tätä versiota, mutta onhan se outoa ettei selainta voi päivittää, käyttöjärjestelmähän se vain on vanha.
- Jxjdjdjdjfjfj
Miksi google julkaisisi selaimestaan versioita käyttöjärjestelmille joita ei enää virallisesti ole?
- W10onPaska
Ketä wittua kinnosstaa "virallisesti" Wittu ei ketään!
- 1010101010101
Varmaan sitä selaimen kehittäjää saattaa kiinnostaa, jos täytyy erityistä versiota tehdä vanhan käyttäjille ?
W10onPaska kirjoitti:
Ketä wittua kinnosstaa "virallisesti" Wittu ei ketään!
Eihän se kiva asia ole jos rahat viedään tililtä. Pankilla ei ole korvausvelvollisuutta jos murto tapahtuu asiakkaan järjestelmien kautta.
Eli sinulle on ok, että rikolliset vaikka ryövää pankkitilisi tyhjäksi? Tai tulee haittaohjelma joka salakirjoittaa kiintolevysi sisällön?
Ei tuossa mitään outoa ole. Ei Google viitsi tehdä uutta selainta sitä varten, että et viitsi päivittää käyttöjärjestelmää yhteensopivaksi.
- Itsetarkoituspäivitykset
No mitä se nyt sitten meinaa.. ei yhtikäs mitään
- Böööörb
Lataa chromium
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu705747Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti274827Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett182976- 1782398
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1822064- 172036
- 1031501
- 681184
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171156Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,3071118