osaako joku auttaa tässä ongelmassa

EiköKukaaosaa

Elikkäs eräässä pelissä tapahtuu kuvien mukainen asia, ensin esim peliaulassa normaali kuvanlaatu, peliin mentäessä eli välivaihe normaali mutta itse pelissä peli muuttuu valkeeksi mutta hahmot normaaleja? Missä vika? mitä pitääs tehä, koneena monia vuosia vanha perus acer pöytäkone... näytönohjaimena Microsoft perusnäytönohjain mikä lie joka ei halunnu ainakaan päivittyä ku oli mukamas ajantasalla :D ja kone on päivitetty kymppii...

Kuva normaali : http://aijaa.com/gum1x9

Kuva viallinen : http://aijaa.com/2ukZ0t

8

198

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimiko aikaisemmassa windows versiossa ihan ok?
      jos toimi niin hyvin todennäköistä että johtuu kympistä.

    • hmhmhm

      Kuvasta päätellen siitä puuttuu vain tekstuurit.

      Eli vika on pelissä mitä todennäköisimmin. Tuossakin kuvassa, missä tekstuurit on valkoiset, toimii nuo gui elementit ihan oikein.

      Jos kertoisit pelin tarkan nimen, niin voidaan selvitellä asiaa. Kerro myös oletko modannut peliä ja hajosiko se sen seurauksena, ja onko peli ihan virallinen vai latasitko torrenttina, tms. Eli minkä manooveerin seurauksena peli hajosi, vai onko se koskaan toiminutkaan sinulla oikein? Toimiko se oikein ennen windowsin pävitystä? :)

      Jos pelin nimi on combat arms kuten tuosta voisi päätellä, niin combat arms white textures haku antaa paljon tuloksia googlessa.

      Mm. tämä tulee tuolla haulla
      http://combatarms.wikia.com/wiki/White_Walls

      Joka viittaa siihen, että peli toimii vaikka tekstuuritiedostot puuttuu, mutta paikat näky sitten valkoisena.

      Windowsissakin periaatteessa voi olla vika niin ettei se ole yheensopiva, voit kokeilla vaikka ajaa yhteensopivuus tilassa, tai jos luotat peliin varmasti niin järjestelmän valvojan oikeuksilla ( jotkut iän vanhat pelit generoi siihen omaan pelikansioonsa uusia tiedostoja ensimmäisillä käynnistyksillä, mitä uudemmat windowsit ei tietoturvasyistä anna tehdä). Ehkä turvallisempi tapa tuon UAC:n kiertämiseen, on siirtää koko peli pois program files kansiosta, ja ajaa sitä jossakin muualla, jolloin voi ajaa perus käyttäjän oikeuksilla.

      Harvoimpa se kyllä Windowsissa on vika, ainakin minulla kympissä ovat toimineet kyllä vanhatkin pelit. Mutta tietty kerta se on ensimmäinenkin ja varmaan jokin peli ei toimi.

    • Tutunnäköistä

      Jos w10, ongelma on ilmiselvä Directx12 lagiminen.

    • Kymppipaskapeleissä

      Tyypillinen win10 ongelma

      • hmhmhmhm

        Tyypillinen trolli.


    • Microsoft ei tee näytönohjaimia. Vaihtoehtoja mitä tulee mieleen on yhteensopimaton peli tai jotain hassua ajurissa.

    • Timo_XL_
    • adsasdasdasdasdasd

      Koodi on viallista, molemminpuolin... Asenna käyttis, jolle peli on tarkoitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      62
      1686
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1038
    3. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      54
      905
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      824
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      780
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      283
      776
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      256
      699
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      54
      675
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      87
      626
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      113
      587
    Aihe