Pöytäkoneen kaiuttimista kuuluu rätinää, kun yhdistää kuulokkeet kaiuttimien liittimeen ,niin kuulokkeista kummiskin kuuluu normaalisti ,kumpikohan on hajonnut ? Kiitos.
äänikortti vai kaiuttimet hajalla.
11
194
Vastaukset
- E-osaa-sanoa
Aika vaikee kysymys. Kysytkö tosissasi tuommosta.
- sen79
Joo kysyn. Ajattele ny kuule oikeen. Ja saan varmasti ihan asiallisen vastauksenkin.
- hmhmhmhmh
Jos kuulokkeilla kuuluu normaalisti, niin vaikuttaa siltä että vika olisi kaiuttimissa.
Sekään nyt tietenkään ihan kiveen hakattu ole, mutta siitä kannattanee lähteä liikkeelle. - hajallako
Miten kaiuttimista voi kuulua mitään, jos kuulokkeet yhdistetään kaiutinliitäntään :)?
Jos kuulokkeista kuuluu normaalisti, on äänikortti kunnossa. Onkohan äänimikserin kautinlähtö mykistetty?
Ethän ole kytkenyt kaiuttimia kuulokeliitäntään? Se on väärä paikka.- hmhmhmh
Mitähän koitat sanoa?
Karvalakki mallin tietokoneessa on yleensä yksi kappale 3,5 mm analogisia lähtöjä, kuulokkeita tai kaiuttimia varten.
Ja kun pöytäkoneesta on kyse, niin harvemmin niissä on sisäänrakennettuja kaiuttimia mitkä mykistyisivät? :)
Tarkoitat varmaan etupaneelin mahdollisia kuulokeliintäntöjä joiden käyttö saattaa mykistää takana olevat lähdöt? Varmaan kuulokkeet on yhdistetty aktiivikaiuttimissa olevaan kuulokeliitäntään.
Olisikohan kaiuttimista pääteasteessa jotain ongelmaa, tai itse kaiutinelementeissä.
- Isäaurinkoinen
Normaalisti pelkät kaiuttimet ovat muutaman ohmin, kuulokkeet taas jotain 2kohmia.
Aktiivikaiuttimet ovat asia erikseen.- hmhmhmhm
Tietokoneiden kaiuttimet ovat yleensä aktiivikaiuttimia.
- Isäaurinkoinen
hmhmhmhm kirjoitti:
Tietokoneiden kaiuttimet ovat yleensä aktiivikaiuttimia.
Nyt ne ovat varmaan muuttuneet passiivikaiuttimiksi.
- Kakka10Team
Windows 10 on Kakkaaaaaaaa
- ikmnjrut
Kyllä tänne tulee nykyään toinen toistaan fiksumpia kommentteja, ei jumalauta.
Tekisi hyvää jos apua aloittelijalle palsta laitettaisiin kahden kuukauden kesälomalle. Avataan sitten taas kun ala-asteen syyslukukausi alkaa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101064
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82804Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat262586Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
- 26492
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 47427
- 30416