Tuottajahintaa nostettava ja tukia laskettava

hintoja.nostettava

12

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roope1234

      Kun pizzan hinta oli alle 5euroa niin jo poliisikin oli kiinnostunut näistä harmaan talouden toimijoista. Miksi sianliha olisi poikkeus?

    • On huomattava, että tukijussi sen lisäksi, että huutaa kitapurje punaisena ja karvainen käsi koukussa lissää tukiaissia, myös omistaa ja pitää päätösvaltaa hallussaan useissa suurissa elintarviketeollisuuden yrityksissä, jotka suurimman osan alkutuotannossta jalostukseena ostavat. On peräti merkillistä, että tukijussi ei käytä määräysvaltaansa ja k ä s k e yrityksiä maksamaan parempaa tuottajahintaa. Suurista elintarvike-yrityksistä Valio on sataprosenttisesti maidontuottajien omistama, Atriassa ja HKScanissa maanviljelijöillä on osake-enemmistö eli määräysvalta täysin hallussaan.

      Ainoa selitys tukijussin oudolle käyttäytymiselle omistamissaan yrityksissä löytynee siitä, että megalomaanisilla maataloustukiaisilla halutaan taata amatööripäinen puuhastelu ja mukatuottaminen. Nyt toiminnassa olevista 51.000 maatilasta voitaisiin lakkauttaa 42.000 taloudelliselta kooltaan heikointa suomalaisten ruokahuollon tai huoltovarmuuden kärsimättä.

      Maataloustuet ovat todella suuri ja turha taakka kansantaloudellemme.

      • seuraaaikaasi

        Eikö jopa ole kuullutkaan, että "kitapurje punaisena ja karvainen käsi koukussa lissää tukiaissia" maatalouteen, huutaa oppositio, valtakunnan korkeimmalta paikalta, oiken välikysymyksen muodossa. Päähuutajina demarit ja vas. Kannattais jopan lukea edes otsikot sanomalehdistä, ennenkun kirjottelee tänne höpöjänsä.


      • niipäjoo

        EU:n sisäinen ylitarjonta pitää tuottajahintoja alhaalla. Esimekiksi Saksasata dumpataan vanhaa pakastettua lihaa meillekin polkuhintaan.

        Suomen osalta ylitarjontaa helpottaisi se, jos esim. 10 % suurimmista tuottajista vähentäisi vaikkapa 20 % omaa tuotantoaan.


      • meinaanääs

        No eikai se ne perskule jukolauta jämpti ole, muire rahoi se tärvää.


    • leveäliperilasrdi

      No ku tuo no ku tuo. Parempi olisi oikeastaan jättää liha- ja maitotuotteet pois pitkäikäisten japanilaisten tavoin.

      • orjalomitus

        Jätä ne maito ja liha sonnat niin pysyy aivoissakin verenkierto.


    • helppoo.kun.heinänveto

      Hyvin paljon lässytystä, mutta kukaan ei osaa tarjota ratkaisunavaimia.

      Tuottajahintoja on nostettava. Vain sillä tavalla saadaan maataloustuet alemmaksi.

      Tilakoon kasvattajafanaatikolle tiedoksi, että ruokatuotantoa ei voi jättää parin kortin varaan. Hajauttaminen on pakollista runsaasti pinta-alaa vaativalla toimialalla.

      • EIKÄIHMEMIKÄHINTA

        ruotsista huomaamme kuinka tuottajahinnan nosto vaikuttaa positiivisesti
        1994 vuoden sonnin 40 mk eli 6.67 euron kilohintaan olisi tosin yli 20 vuotta vanha hinta mutta nykypäivänäkin parempi kuin nykyinen järjestelmä
        -
        tanskan suurtilallisten mallikin on käynyt tutuksi halpatuottajahinta ja markoiksi muutettuna jopa 30-100 miljoonan markan velat
        kaikista pahimpana asiana näen isoon teolliseen tuotanton pyrkivän tanskan pankkien omistussuhteen tiloista joka on 90% luokkaa
        JOPA.VAININ MALLINNUS EI SIIS NÄYTÄ POHJOISMAISSA TOIMIVAN


    • Joxanen

      Kaikki yhteiskunnan tuet pois ja markkinat määräävät myyntihinnat!
      Tähän ei päästä elleivät kaikki muutkin valtiot tee samaa liikettä.
      Niin kauan kuin miltei kaikki maailman valtiot tukevat omaa maatalouttaan jatkuu sama kurjuus.
      Kukaan ei ole niin tyhmä kuin poliitikko ?

      • alkiomatikkaako

        Miks muka nettomaksajien ei kuuluisi saada tukia jotain takas.


    • millä-matikalla

      Kaivon lihan perustamisen aikaan 50 vuotta sitten lehmänliha oli Suomessa puolta halvempaa kuin Ruotsissa ja ruotsalaiset tekivät Suomeen lihanostomatkoja.

      Nyt kuitenkin hinnat ovat tasaantuneet, kun tarkastellaan kuluttajahintoja.

      Kuinka tähän tilanteeseen on tultu? Ovatko suomalaiset nostaneet hintoja vai ruotsalaiset laskeneet?

      http://kaivonliha.fi/#section-historia

      "Fileen hinta oli Ruotsissa 60-luvulla kaksinkertainen Suomeen verrattuna. Ideana oli, että liha leikattaisiin Turussa ja vietäisiin Maarianhaminaan kaupattavaksi ruotsalaisille turisteille. Idea synnytti valtaisan kysynnän, ja halpa liha yhdessä verovapaan alkoholi- ja tupakkakaupan kanssa synnytti ruotsalaisten fileturismin, jonka keskuksena toimi alussa Maarianhamina."

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3560
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      42
      3119
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2877
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2755
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2668
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2550
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2190
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2055
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1945
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      44
      1730
    Aihe