Järven mudan hyödyntäminen?

muda

Kertokaa viisaammat miksi järvenpohjan paksua mutakerrosta ei nostella sieltä pois "valtavalla kauhalla tai lanalla", ja hyödynnetä sitä pellolla ravinteikkaana lisänä tai sitten vaikka kuivata jollain kentällä ja polteta energiaksi lämpölaitoksessa? Muitakin käyttökohteita löytyisi?

7

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajanmyota

      Ravinteikas joo, mutta raja-arvot ylittävä mm. kadmiun ja arsenikki peräisin PNK-lannoitteesta. Eli myrkytät peltosi.

      • myrkkyjussit

        kukas onkaan ne järven pohjan pilanneet myrkkylannoitteet kylvänyt


    • tgjgöoyöi

      Hieta hiekalle pellolle ojamaita ajanut ja hyvää on tehnyt.Lannalla taas ennen tehtiin multavuutta kun sai isolla kädellä levittää.

    • Maksaa niin uskomattomia määriä että samalla hinnalla sais pellot kylvää lumivalkeaksi apulannalla. Muutoin ihan ok idea.

    • toimitsijamies

      Et ilmeisesti ole asian kanssa ollut missään tekemisissä, kun tuollaisia ehdottelet, vai?
      Ensinnäkin homma ei ole ihan niin yksinkertainen, koska järvenpohjan omistus on yleensä jollain toisella, kuin vieressä olevalla maatilalla, tulee jo siitä monenlaista juridista kysymystä. Yleensä tuon vesialueen omistaa osakaskunta (ja välissä voi olla vielä toinen osakaskunta, joka omistaa kaistaleen vesijättöä), jonka tulisi myydä tuo maa-aines ja jo siihen tarvitaan maa-ainelupa, lisäksi tulevat ympäristöviranomaisten muut vaatimukset ja luvat. Lopuksi vielä tulee yhteisaluelain 28§, joka kieltää antamasta osakaskunnan kustannuksella etuutta jollekin osakkaalle tai muulle taholle, joten vaikka hinnoittelu ja em. luvitus saataisiinkin kuntoon, voi vielä joku osakaskunnan osakas valittaa myyntipäätöksestä ja asiaa käsitellään oikeudessa.
      Hieman toinen asia on, jos tuon vesialue kuuluu viereiseen maatilaan ja sillä on omistajan sama henkilö, katsottaisiin tuo maa-aineksen otto kotitarvekäytöksi, jolloin teoriassa tuota järvenpohjamutaa voisi nostaa 500m³ vuodessa, mutta ympäristöluvat tulevat tässäkin vielä haettaviksi.
      Ihan hyödyntämättä tuo järvenpohjamuta ei toki ole ollut tässä vuosien varrella ennen sinun ideaasi, kyllä sitä on erilaisten lupavääntöjen jälkeen levitetty rantojen läheisyyteen esim. imuruoppaajilla, jolloin maa-ainesta siirtyy veden avulla putkia pitkin melkoisia määriä. http://www.ruoppauspalvelu.com/rantaruoppari

      • eiihme

        Sitten vielä ihmetellään miksei kukaan tee mitään


    • ajatteleppaite

      Tuollaistahan on tehty järvien kunnostamiseksi, mutta se on ilmeisesti aika kallista ja juridisestikin raskasta tosiaan. Turvetuotantoalueiden laskeutusjärvistä voisi turvetuottajan velvoittaa nostamaan pohjaan kasaamansa turve pois ja ehkä luonnonsuojelijatkin kannattaisivat sitä. Ja hiekkaa järven rannoille mudan tilalle ja tontteja ja mökkejä ulkomaalaisille myymään, sekä järvitaimenta istuttamaan. Hyvä idea!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      26
      3224
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2379
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      78
      2281
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      2011
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1653
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      45
      1499
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1417
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1295
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      120
      1170
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1126
    Aihe