Levyasema 500G, WIN palautus ja aseman koko 32G.

Ostin USB3 ulkoisen 500G levyaseman, johon tein "luo palautusasema" ja tein palautuksen että jos kone jumiutuu (?).
Palautus tuli levyasemaan FAT32 muodossa, mutta 500G asemasta olikin tullut 32G kapasiteetti, eli sen kooksi oli tullut 32G.
Kuinka palautan 500G kapasiteetin?

3

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mambo112

      Valmistaja pyysi ja sai levyaseman huoltoonsa.
      Tulenee aikanaan takaisin, tuleeko sama vai toinen.
      S-F:n Henkka kehoitti ottamaan varmuuskopion, että jos kone viruksen takia stoppaa, sen voi saada käyntiin ulkoisella asemalla palautus/bac up?
      Kuinka sitten "oikeaoppisesti" palautus luodaan ulkoiselle asemalla, sitä minä en sitten tiedäkään, kuka tietäisi?
      Nyt tein palautuksen 13G USB tikkuun, joka maksoi kympin verran, tilaa jäi pari gigaa.

    • FUCKEU

      Mo!, kuin mainitsit fat32:n niin siinä täytyy muistaa että fat32:n suurin osiokapasiteetti eli minkä kokoinen on osio mitä kyseinen tiedostojärjestelmä ymmärtää (SUURIN MAHDOLLINEN) se on tämä 32GB...eli mitä jos sen jälkeen kuin olet saanut tehtyä sen Backupin, kopioit nämä tiedostot (BACKUP) takaisin koneellesi ja formatoit ulkoisen kovalevysi ntfs muotoon niin saat koko kovalevyn kapasitetiin käyttöösi ja sen jälkeen siirrät tai kopioit (BACKUP) tiedostot uudestaan ulkoiselle kovalevyllesi...niin minä tekisin jos multa kysyttäisiin...Micro*hitin backup ohjelmat eivät ole parhaimmasta päästä, opin sen kuin piti näytössä tehdä backup ulkoiselle kovalevylle ja se ajoi kaiken päälle...Kysyn vaan mitä tekee ohjelmalla joka ajaa koko kovalevyn "yli"...?


      YT: Svante Leonard Dahlsten

    • Meni silleen että, löysin "levynhallinnan", josta näin että 500 Gt asemassa (F) oli "vapaa osio 433 Gt", eli puuttuva osuus. Löysin oikealla painikkeella alustuksen osiolle, ja alustin osion. Kone teki levyasemaan E-uusi asema, jonka koko oli se puuttuva 433 Gt (muutama Gt puuttuu mutta en valita).
      Nyt kun laitan levyaseman USB:n koneeseen, levyasema näyttää kahta asemaa (F ja E), ja molemmat toimivat koneen asemina, mikä minulle riittääkin.
      Onneksi luin Svanten vastauksen ja aloin kokeilemaan. Fat alustus ntfs:ksi onnistui mutta koko oli vain 32 Gt. Kiitos Svante.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3209
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2845
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1475
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1464
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1458
    Aihe