Onko kenelläkään kokemusta seuraavanlaisesta tilanteesta? Olemme tehneet kaupat asunnosta, joka valmistuu 2 vuoden kuluttua. Asuntoa maksetaan erissä rakentamisen aikana. Kaupan teossa sovimme rakennuttajan kanssa, että saamme maksuaikaa ensimmäiselle erälle siihen asti kun oma asuntomme on myyty tai 30.9. asti. Oma asuntomme on ollut nyt myynnissä 2kk eikä tarjouksia näy. Meillä on rakennuttajan suosittelema välittäjä. Tokihan tässä on aikaa vielä myydä monta kuukautta, mutta entä jos asuntomme ei mene määräaikaan mennessä kaupaksi. Onko kenelläkään kokemuksia mitä tapahtuu sen jälkeen? Onko lisäaikaa neuvoteltavissa rakennuttajan kanssa, kun ostajina olemme tehneet kaiken voitavamme vai purkaantuuko kauppa kuinka helposti? Hermostuttaa!!
Uudskohteen kauppa
2
191
Vastaukset
- TuhansiaEuroja
30.9. te olette tekemänne sopimuksen mukaan velvollinen maksamaan sen ensimmäisen erän viimeistään. Tuohan on kirjattu siihen sopimukseen.
Jos ette silloin pysty maksamaan, niin aina voi yrittää neuvotella lisäaikaa, mutta rakennuttajallakin on rahat kiinni, ja mahdollisesti lainaa, jota pitää lyhentää, joten lisäajan saaminen voi olla vaikeaa.
Jos kauppa purkautuu teistä johtuvasta syystä, niin varmaan siinä tekemässänne sopimuksessa on jokin sanktiopykälä. Maksamaan joudutte joka tapauksessa jotain.
Sopimussakko on asuntokauppalain mukaan maksimissaan neljä prosenttia kauppahinnasta. Eli puhutaan joka tapauksessa tuhansista euroista.
En halua pelotella, mutta monet ovat juuri tuon takia joutuneet kahden asunnon loukkuun. Eli ensin oma kaupaksi, ja vasta sitten nimet paperiin uudesta. Muuttopäivästä vanhan ostajan kanssa on aina helpompi sopia, kuin rakennuttajan kanssa lisämaksuajasta. Tuohonkin vaikuttaa moni asia. Suurin vaikutus on tietenkin sillä, että onko kyseessä asunto-osake vai kiinteistö/vuokraoikeus sille rakennettavine taloineen. Mikäli kyseessä on AsOy, niin sanktio on maksimissaan tuo 4 % myyntihinnasta (eli siinä ei huomioida ostettavan huoneiston mahdollista yhtiövelkaosuutta), lisäksi se muuttuu sitovaksi käsirahaksi vasta rakennusvaiheen alettua (= kaikki turva-asiakirjat toimitettu RS-pankille tai AVI:lle). Varausmaksu ei ole sitova, se saa toki ylittää tuon 4 % määrän, mutta on palautettava kokonaisuudessaan varauksen tehneelle.
Kiinteistön/vuokraoikeuden kaupassa kiinteistö/maapohja myydään yleensä erikseen itse rakennusurakasta, jolloin solmitaan samalla rakennuttajan valitsemien urakoitsijoiden kanssa RYS9/1998 mukaiset kuluttajaurakkasopimukset. Silloin kauppa on sitova ja myös urakkasopimukset. Urakkasopimusten tulee siinäkin vaiheessa olla maksueriltään takapainoitteisia, eli vain tehdystä työstä maksetaan kussakin vaiheessa eri urakkaosista.
P.S. Pitäisikö aloittajan laittaa hinta kohdalleen, menisi sitten asuntokin kaupaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell572410- 662373
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1542006Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581885Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1361708Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,571260- 751241
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831125Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1581079Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103931