Kertoo:
http://www.zdnet.com/article/bulgaria-passes-law-requiring-government-software-to-be-open-source/
Bulgarialle kelpaa vain Open Source
10
184
Vastaukset
- Linuks_Tuhoo_Bulgarian
Onpas siellä rahat tiukassa.......†
Juu, ei ole varaa tieten tahtoen hankkiutua toimittajalukitukseen ja sen jälkeen syytää veronmaksajien rahaa poliitikkojen kavereille.
- Tubutin__tuhooo
Toimineekohan sielläkään enää tulostimet ja mokkulat.....†
- Vittu-sä-oot-niin-ruma
Tubutin__tuhooo kirjoitti:
Toimineekohan sielläkään enää tulostimet ja mokkulat.....†
Toimii
- Vittu-sä-oot-niin-ruma
Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa . . .
Tubutin__tuhooo kirjoitti:
Toimineekohan sielläkään enää tulostimet ja mokkulat.....†
Karin markettitulostimet eivät nyt muutenkaan kestäisi kuukauttakaan tuommoista käyttöastetta. Samoin nykyään harvemmin mitään mokkuloita käytetään, kun kännykkä jakaa yhteyden ihan yhtä hyvin. Toki mokkulatkin toimivat, jos niin syystä tai toisesta kumminkin haluaa.
- linuks_tubutin_
Ei mennyt kovinkaan montaa tuntia kun Linuks Tubutin Kari trolli sotki asiallisen keskustelun.
- Vittu-sä-oot-niin-ruma
Risti tumputtajalla näyttää olevan omenainen olo, posket punaisena ja siemenet sisällä. Hei hei hei, ei nyt mennä shokkiin! eikös tuossa vasta mainittu että julkishallinon pitää otta huomioon myös avoimenkoodin mahdollisuudet, joten tässäkin saattaa käydä niin että hyvin suunniteltu jää kokonaan tekemättä.
Pistin myös merkille että jos sun jutuista poistaa vittuilun, niin jää vaan välimerkit jäljelle, et taida olla terävin kynä tässä penaalissa, ajatko ihan täysillä valoilla,
Ja jatkossa on hyvä tumputtajan muistaa, jos asian voi sanoa yksinkertaisesti, sitä ei yksinkertaisesti voi sanoa.https://thepolicy.us/bulgaria-got-a-law-requiring-open-source-98bf626cf70a
"That does not mean that the whole country is moving to Linux and LibreOffice, neither does it mean the government demands Microsoft and Oracle to give the source to their products. Existing solutions are purchased on licensing terms and they remain unaffected (although we strongly encourage the use of open source solutions for that as well).
It means that whatever custom software the government procures will be visible and accessible to everyone. After all, it’s paid by tax-payers money and they should both be able to see it and benefit from it."
Sehän siis tarkoittaa sitä, että julkisen sektorin räätälöityjen ohjelmien pitää olla avointa koodia. Ei ole veronmaksajien kannalta kauhean kiva, jos huomataankin yhtäkkiä, että ollaan jonkun ohjelmiston kanssa toimittajaloukussa eikä korjauksia ja lisätoimintoja saada kuin yhdeltä ainoalta firmalta hirveään hintaan.- Affiliate-Julkaisia
Jätit tuon pois, niin nyt sekin mukana:
"That does not mean that the whole country is moving to Linux and LibreOffice, neither does it mean the government demands Microsoft and Oracle to give the source to their products. Existing solutions are purchased on licensing terms and they remain unaffected (although we strongly encourage the use of open source solutions for that as well)."
"Tämä ei tarkoita, että koko maassa ollaan siirtymässä Linuxiin ja LibreOfficeen, se ei myöskään tarkoita sitä että hallitus vaatii Microsoftilta ja Oraclelta tuotteidensa lähdekoodia. Voimassa olevat osto ja lisensiehdot pysyvät muuttumattomina (vaikka suosittelemmekin avoimenlahdekoodin ratkaisuja nykyisten lisäksi)."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh412365Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423001951- 201750
- 241565
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231404- 1001299
- 411272
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391235- 35992
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta32975