Sijotuskoira

nallukat

Kuka maksaa sijoitus koiran rokotukset, näyttelymaksut, trimmaukset ja ym, kasvattaja vai henkilö jonka luona koira asuu. mitä tarkoittaa vakuusmaksu joka palautetaan ehtojen täytyttyä?

4

219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinätuotuli

      ''Kasvattajan vastuulla ovat kaikki koiran jalostukseen liittyvät kulut.'' JA ''Näyttelykäynnit ovat oleellinen osa koiran sijoitussopimusta. Näyttelymaksut, kuljetukset ja trimmaukset kuuluvat kasvattajan vastuulle. Näyttelyillä varmistetaan, että pennun rakenne ja luonne vastaavat sen rotuominaisuuksia.'' -> http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/12/02/sijoituskoira-opettaa-koiran-hyvaa-hoitoa-kun-kaikki-menee-hyvin

      Ruokinta,tarvikkeet,koulutus ja rokotukset,ELL (ei jalostukseen liittyvää) menee sijoituskodin piikkiin.

    • ykskakkaa

      Ehkä nuo olisi pitänyt sopia ennen eläimen tuloa?

      Mutta taisi tulla tuolla edellä jo tietoa.

      Käsittääkseni saat takaisin sen maksun, kunhan sijoituskoirasi on täyttänyt kaikki ehdot. Silloin se siirtyy sinun omistukseesi. Mutta et saa teettää sillä pentuja, ellet ole sopinut kasvattajan kanssa. Yleensä siitoseläimen maksu on suurempi.

      • Kykllä sijoituskoiran saa itsekin pennuttaa sitten kun sopimus on mennyt umpeen, eri asia sitten, onko se järkevää. Ennen sopimuksen umpeutumista ei saa omin nokin mennä astuttamaan.


    • Normikulut menee vastaanottajalle, kaikki jalostukseen liittyvät kasvattajalle, kuten mainittu.
      Eli normirokotukset (ei esim. herpes), normiruuat (kaikki pennutuksen ruokamuutokset, lisäravinteet ym.meneekuitenkin luovuttajalle).
      Näyttelymaksut menee luovuttajalle vain, jos on vaatinut näyttelykäynnit (esim. tietty määrä, tietyt tuomarit ym.). Muut näyttelyt, jos vastaanottaja siis haluaa mennä, menee tietenkin vastaanottajan piikkiin. Samoin trimmit menee silloin, josluovuttaja on vaatinut näyttelyt, menee luovuttajan piikkiin. Normitrimmit maksaa vastaanottaja. Näyttelykunnostukset maksaa siis kasvattaja silloin jos on velvoittanut menemään.

      Vakuusmaksu on maksu koirasta, kun koira menee sijoitukseen. Sen saa takaisin, jos/kun pentue on syntynyt. Jos pentuja ei tehdäkkään, maksua ei saa ja koira on silloin tavallaan "myyty" vakuusrahan määrällä.

      Ja tosiaan, ei tosiaan saa pennuttaa, niin kauan kun on luovuttajan omaisuutta. Kun on siirtynyt omiin nimiin, asia on omissa käsissä.
      Sovitut asiat on oma lukunsa, esim. kasvattajien kesken jos toinen saakin vaikka ensin käyttää ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      86
      7601
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      104
      5517
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4728
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4662
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3382
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2758
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2447
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2408
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe