haluaisin koiran, mutta pelottaa ajatus, että se voisi elää 17 vuotiaaksi. En tiedä pystyisikö sitä niin pitkäksi aikaa sitoutumaan eläimeen. Eihän sitä elämästä koskaan osaa sanoa mitä tapahtuu.
Mikä koira elää lyhyimmän aikaa?
17
249
Vastaukset
- popsipopsimopsi
Hommaa joku mahdollisimman sairas rotu, vaikka mopsi. "Hyvällä tuurilla" koirasi elää alle pari vuotta kuten kävi mieheni koiralle
Yleisesti ottaen pikkukoirat ovat pitkäikäisiä ja jättikoirat lyhytikäisiä. Vältä siis pieniä koiria, kuten jackrussellinterriereitä. Jos russeli ei kuole onnettomuuteen nuorena, se elää helposti 15 vuotta. Keskikokoisen koiran (n. 25 kg) pitäisi elää 12 - 14 vuotta. Tanskandogit ja muut jätit voivat lähteä alle 10-vuotiaana. Suurten rotujen ongelma on suuret ylläpitokulut, nivelvaivat ja muu sellainen.
Toisaalta joissain roduissa on sairauksia, jotka kohdalle osuessa pakottavat lopettamaan koiran jo nuorena. Älä tue sellaisten koirien jalostusta.
Jos et halua koiraa seuraavaksi 10 vuodeksi, harkitse vanhempaa kodinvaihtajaa.- piikille
No mitä tuosta nyt stressaamaan, Ainahan sen voi viedä piikille, jos kyllästyy.
- fargot
Enpä oo ennen kuullut moista kriteeriä rodunvalintaan!
- löytyykyllä
Nykyisin on hienoja koiria, lasten leluosastolla jotka voi sitten heittää roskiin tai jättää patterit vaihtamatta kun ei enää jaksa, ne kävelee ja haukkuu.
- Koira.poistaa.stressiä
Joku hyvin isokokoinen ja vaikeasti hallittava, koulutuskelvoton rotu. Useimmat laumanvartijat täyttävät kriteerisi. Niitten kanssa ei tosin aina tiedä, kumpi kuolee ensin, koira vai omistaja, mutta se on varma että veri roiskuu. Lopussa tulee poliisi ja ampuu.
- niinainakin
Jos tämä olis asiallinen kysymys, jota ei ole, suosittelisin minäkin etsimään aikuista kodinvaihtajaa.
- Kaikenlaisiakyselijöitä
Mitähän jos jättäisit kokonaan sen koiran hankkimatta. Korkeintaan lelukoiran voisit hankkia. Siihen kun sitten kyllästyt, voit heittää roskiin tai viedä kirpparille.
- hommaappas
joku pattereilla toimiva pehmokoira se elää niin kauan ku pattereissa virta pihisiee
- lyhyestävirsikaunis
hiiri olisi sinulle parempi lemmikki,se elää pari vuotta hyvässä hoidossa.
- kaikkikotona
Olisi hauska nähdä kasvattajan ilme kun tuolla perusteella pentua menisit kyselemään. Minulta ei ainakaan pentu lähtisi mukaasi.
- kukkahattuneiti
Jätä koira ihan suosiolla hankkimatta, jossa noilla kriteereillä sitä etsit. Koiraan pitää olla valmis sitoutumaan oikeasti silloinkin kun on hankalaa, eikä vain silloin kun onnistuu kaikessa. Hanki vaikka kaloja
- Pitkäikä
Kaloista vois näin akvaristina sanoo että niissäkin osa lajeista elää hyvällä hoidolla jopa 20 vuotta ja joku peni tetrakin 10 vuotta. Toki näissä on lyhyt ikäsiä lajeja kuten taistelukala joka elää parivuotta.
- Pöhpaskaa
Hah taitaa olla paskaa tääkin
- sehyväpuoli
Kaikkien rakkien elinaikaa voi säädellä ihan helposti.
- Jouhannamiia
Jos kyllästyt koiraas, ni vieseTukiaiselle hoitoon.
Kyllä lähtee....henki nimittäin - paattis
Ota joku Mamu,se ei varmasti ole montaa vuotta kyljessä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M737370Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1984541Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn594217Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1394122Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584070HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664046Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333589Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602888Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty552523Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372386