Autotoday
Yle on julkaissut jutun varoittavan jutun maantierosvoista. Se on juttu, jonka jokaisen autoilijan kannattaa lukea, ajoipa kotimaassa tai ulkomailla.
Jutun mukaan maantierosvojen nykyisin käyttämä kikka on luottamuksen herättäminen. Varkaat esiintyvät mielellään poliiseina, tiepalvelumiehinä tai hinausauton kuljettajina. Usein kaikki alkaa puhjenneesta renkaasta, todetaan Ylen jutussa.
Jutun mukaan Unkarissa ja Serbiassa on nähty tiepalveluautoja, joissa on Saksan autoliitto ADAC:n tunnukset. ADAC varoittaa kuitenkin, että sillä ei ole näissä maissa omia autoja.
Keskusrikospoliisi muistuttaa jutussa, että suomalaiset ovat erittäin otollisia kohteita maantierosvoille. Suomalaiset eivät ole kotimaassaan tottuneet varkauksiin ja tulevat ulkomailla täysin yllätetyiksi.
Ylen jutun mukaan tyypillinen tilanne esimerkiksi eteläeurooppalaisella maantiellä voi mennä niin, että turistin matkailuautosta tyhjenee yllättäen rengas. Auton pysäyttämisen jälkeen paikalle saapuu hinausauto tai tiepalvelutunnuksilla varustettu auttaja. Renkaanvaihdon kanssa auttava ystävällinen henkilö ei välttämättä halua edes maksua.
Matka jatkuu, eikä autoilija aina heti edes huomaa, että autosta on viety reppuja tai muuta tavaraa, varoitetaan jutussa.
Juttu on hyvin perusteellinen opas autoilijalle. Jutun lopussa varoitetaan muun muassa uudesta jarrukikasta: Usein se tehdään, niin, että skootteristi kiilaa tai jopa kaatuu auton eteen, jolloin kuljettaja jarruttaa voimakkaasti. Samalla toisen skootterin matkustaja avaa auton ovet ja varastaa esimerkiksi käsilaukun.
Kikka perustuu siihen, että nykyaikainen auto valmistautuu rajussa jarrutuksessa mahdolliseen törmäykseen avaamalla lukituksen, todetaan jutussa.
Lue myös nämä aikaisemmat varoitukset
Varoitus poliisilta: Ulkomaalaiset pysäyttelevät nyt autoja
Poliisi: Soita heti 112, kun autoasi pysäytetään
Poliisi julkaisi listan yleisimmistä huijauksista: ”Arvotavaroista kiinni tukevalla otteella”
Hätävilkut päälle – näin myydään nyt rihkamakoruja
VARO MAANTIEROSVOJA
AUTOBANDITS
3
279
Vastaukset
- nmmnmmnmnm
Ja sitten uutinen (vanha tosin, siis vanhanen) Italiasta
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015050419623132_uu.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62449Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig214909Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10827- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741