Sossu penää samaa paperia uudelleen!

sossutatu

TT päätöksessä sosiaalitoimisto ilmoittaa haluavansa seuraavaan hakemukseen vuoden 2015 veroilmoituksen kokonaisuudessaan. Kyseisen paperin olen toimittanut jo alkuvuodesta.

Pitääkö moiseen turhaan hyppyyttämiseen suostua, vai tyytyykö sossu aiemmin toimitettuun paperiin?

Kiitokset tietäjille jo etukäteen:)

9

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1plus11

      Koskaan ei kannata lähettää alkuperäistä dokumenttia sossulle vaan dokumentista voi otattaa kopion sossun respassa tai ottaa kopio itse printterillä.

      • Petu_

        Tarkoittanet veroehdotusta, jota sosiaalitoimistolla ei ole ylipäätään tarpeen saada koskaan.

        Yleensäkin sossut pyytävät ison määrän tarpeettomia papereita, kuten monelta mm. tiliotteet aina.

        Ikävä asia sinänsä on, että harvalla meistä on varaa elää vuoden verran "ilman rahaa", eli odottaa oikeuden päätöstä.


      • Jkjkkljkkk

        Sen nelisivuisen veroehdotuksen liitteenä on veroilmoituksen erittelysivu joka sossun on pakko tarkistaa.

        Eli riittää kun vie veroerittely ja verotuspäätöksen sossuun, veroehdotus on kuten petu sanoo turha lisäselvitys.

        Veroerittelystä käy ilmi omaisuus, kuten kiinteistöt ja rahastot, joten siksi se sossua kiinnostaa. Verotuspäätöksestä taas käy ilmi pitkäaikais asiakkaan verotettava ansiotulo joka sieltä jälkikäteen voidaan todentaa.


    • Jkjkjkjkkkj

      Esitäytetty veroilmoitus tulee postissa joskus toukokuussa, joten jos olet sen sinne alkuvuodesta toimittanut niin kyseessä on vuoden 2014 lappu, ei 2015 jota nyt pyydetään.

      • SossullePataan

        Mulla on ainakin vuoden 2015 esitäytetty veroilmoitus tallennettu 21.4.2016, vuoden 2014 vuotta aikaisemmin samoihin aikoihin. Mitään postia ei ole verottajalta sen jälkeen tullut.

        Jos aloittaja on varma ja todisteet tuosta 2015 veroilmoituksen lähettämisestä löytyy niin voihan tuosta sossua kyykyttää ainakin kysymällä mihin ovat hävittäneet keväällä lähetetyn todistuksen ja tarvitsevat sitä tähän aikaan vuodesta.


    • trytryy

      Eiköhän se ole verokortti, jota olet sossuun tyrkyttänyt.
      Turhaan, koska sitä paperia ei sinne tarvita, koska toimeentulotuesta ei veroa peritä.

      Toimita nyt vaan suosiolla ne vuoden 2015 verotustiedot eli ns. veroehdotelma eli esitäytetty veroehdotus.

    • dfkhriguhtuh

      Itse luin jonkun ihmisen blogia sosiaaliturva-aiheesta. Löysin sattumalta netistä. Koska en halua enkä ikinä kehtaisi mainostaa blogisteja ja erityisesti koska foorumin säännöt estää kertomasta jos on netissä törmännyt fiksuun blogistiin, henkilökohtainen moraali estää kertomasta mihinkään netissä näkemääni blogiin osoitusta missään täällä Suomi24- palstoilla kun blogin kirjoittaja ei ole nimeään kertonut, mutta kirjoittaja oli tajunnan räjäyttävän älykäs. Jos olet sosiaalitoimiston asiakas, luultavasti rehdisti jos toimeentulotukea haet oleellisin asia mitä sun pitää tietää on,että tukien hakemiseen oikeuttaava asia on kansalaisoikeudet. Jos rehellisenä haet toimeentulotuen perusosaa, se mikä on laitonta, olisi esimerkiksi toimeentulotuen ketjuttaminen, eli päätös jossa vaikka seuraavan kuukauden eurot vähennettäis edellisen kuukauden perusosasta. Ahdistavaa, että sivistysmaa ei luovu "tukimuodosta", joka tuottaa henkistä kurjuutta.

      Sosiaalivirkailijat tietävät asiakkaidensa veroilmoitukset.

      • BUAH_kyselee

        PÖTKÖPÖLVÄSTI, riekut täällä näköjään yökaudet! Kuinka monta tuntia vuorokaudessa menee netissä?


    • Sossun toimintatapoihin kuuluu paperien hävittäminen jne... Näin saadaan aikaiseksi sossuille paljon turhaa työtä veronmaksajien kustannuksella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe