Oletko nykyään laajakatseisempi

O-oO0o-O

kuin ennen, vai onko ikä ja kokemus supistanut "näkökenttääsi"?

27

322

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutu-tuntumalla sanoisin et laajakatseisempi ja samalla armollisuus omaa itseäänkin kohtaa on ehkä pikkasen lisääntynyt.

      • 1eero

        Avara on maisema ja kaukokatseinen vähän likinäköinen.


      • 1eero kirjoitti:

        Avara on maisema ja kaukokatseinen vähän likinäköinen.

        Näinhän se on. Eletään ja annetaan toistenkin elää. Kun nyt edes näkisi siihen liki :).


    • Väitän että lapset ja elämä eri-ikäisten kanssa tekee minusta laajakatseisempi.

      Mutta elämä noin muuten on tehnyt kovemmaksi. Olen joissakin asioissa hyvin ehdoton ja suppeakatseinen. Tiettyjä moraalikäsitteitä on seurattava, tai heittäydyn ymmärtämättömäksi ja tuomitsevaksi.

      • Tuo on muuten hauska tuo moraalikäsitys. Minä olen tieten tahtoen koittanut löysätä siitä ymmärtämättömyydestä ja tuomitsevuudesta, jota ehkä on ollut sillain joidenkin asioiden suhteen liikaakin. Kun ei aina tarttis olla niin tiukka ja silti toimia omien moraalikäsitysten mukaan. Elämä kun kuitenkaan muutoinkaan ei aina mene niin kuin Strömsössä :D. Siis elää itse niin kuin oikeaksi kokee omantuntonsa ja arvojensa kanssa mutta ei niin hanakasti lähtisi arvostelemaan ja tuomitsemaan toisten valintoja.


    • hunksz

      Palsta on parhaimmillaan elämää.
      Elämää, jonka perässä ei tarvitse juosta jos ei halua.
      Minä katselen avara-katseisesti HUNKSZ:n musa-riimejä ja hänelle tulleita mukavia, ihaneja kommentteja.
      Kommentteja joissa kuvastuu niin paljon elämää, jotta pieni ihminen melkein tukahtuu onnesta ja ilosta.
      -
      Melkeinpä kaikki muut aloitukset ovat pikku-sielujen ahdas-sieluista toistoa, minä-minää :)
      Suosittelen musa-riimejä, ne avaavat katseenne niin laajaksi, kuin huumetta ne oisi.

      H.

      • JUU! Avarakatseisuutesi vaikuttaa olevan aika rajoittunutta. Mut keiku mukana. :D


    • kesi.vä

      Kyllä minun näkökenttäni on laajentunut. Nykyisin näkee nuorten elämääkin erilailla.
      Ennen ei nähnyt "metsää puilta".

    • On tullut, omasta mielestäni todella avarakatseinen, kyllä sekin pienen herätyksen ja sykäyksen tarvitsi. Älysi yhtäkkiä, ettei tartte olla päällepäsmärinä, ei tartte huolehtia ja hallita kaikkea, ei tarvitse osata, elää vaan ja nauttiiomasta elämästään. Antaa muittenkin nauttia ja elää tavallaan. Avarakatseisuus antaa sellaista hykertelevää iloa ja uskallusta arkeen ja kaikkiin muihinkin elämän hetkiin.
      Vaikka täytyy sanoa, etten mä mikään kauhee tiukkapipo koskaan ole ollut, mutta paljon tiukempi kuitenkin kuinnyt.

    • näkyyjakauas

      Kyllä vain, hain uudet monitehot ja laajeni näkökenttä huomattavasti!!

    • näkyyjakauas

      Kyllä vain, hain uudet monitehot. Nyt näkyy huomattavasti paremmin kuin ennen!!

    • AikakinMuuttunut

      Ennen ei tarvinnut olla kovinkaan laaja-/avarakatseinen, koska ihmiset eivät käyttäytyneet niin laajalti typerästi, itsekkäästi ja riitaisesti kuin nykyään.

      • Kyllä typeriä, itsekkäitä ja riitaisia on ollut kautta aikojen. Se ei vaan tulut niin selkeästi esiin kun ei ollut tietotekniikkaa kuten nyt.


      • AikakinMuuttunut
        siilimuori4 kirjoitti:

        Kyllä typeriä, itsekkäitä ja riitaisia on ollut kautta aikojen. Se ei vaan tulut niin selkeästi esiin kun ei ollut tietotekniikkaa kuten nyt.

        Näinkin, mutta mielestäni tietotekniikka ja some on lisännyt tällaisen esiintyvyyttä myös arkielämässä ihmisten kohtaamisessa.


    • Itse tuskin olen, maailma avautuu esille tulevat kaikki vanhat teot ja mitä on hyviä tekoja tänään vai johtavatko teot maailmaa?

    • Kokemuskasvattaa

      Toivon olevani. Katselen elämiä ja kohtaloita sellaiselta 'näköalapaikalta', että mikään inhimillinen ei ole enää vierasta. Se jotenkin auttaa näkemään ja vähän ymmärtämään mikä tämä juttu nimeltänsä elämä on. Ehkä.

    • adsfadf
    • Ehkä olen vähän laajakatseisemmin nykyään, kun lapsuudessa ei ollut kiikareita käytettävissä.

      Avarakatseisuutta ja toisten ihmisten sekä toisenlaisten arvojen ja elämäntapojen kunnioittamista opin jo lapsuudenkodissani. Erityisesti isäni oli kiinnostunut elämästä ja ihmisistä. Hän keskusteli useinkin erilaisten ihmisten kanssa ja haastatteli mielellään myös ovikelloa soittaneita kerjäläisiä.

      Yksi sellainen kertoi jo joskus 1950-luvulla, että kerjääminen on hänen elämäntapansa ja se on paljon mukavampaa kuin työssä käyminen. Häntä ei paheksuttu eikä tuomittu mitenkään, tosin ei kyllä enää annettukaan mitään, koska mies oli kertonut pärjäävänsä erinomaisesti. Isä kertoi meille kuulemastaan sen kummemmin päivittelemättä. Totesi vaan, että onpa ihmisillä monenlaisia asenteita ja tapoja.

      Samalla kadulla asui tunnettu romaniperhe ja näimme usein upeasti pukeutuneita romaneja lähimaisemissa. Povareita kierteli välillä, mutta heidän tarjouksensa torjuttiin kohteliaasti. Mitään rumaa en kuullut vanhempieni koskaan sanovan romaneista. Heidän hyvin hoidettuja ja kauniita asuja taisimme kaikki ihailla aina romaneja nähdessämme.

      Väkivaltaa ja terrorismia en hyväksy. Muuten maailmassa on mielestäni tilaa monenlaisille ihmisille ja ilmiöille. Toivon, että kaikki oppisivat kunnioittamaan myös toisia ihmisiä, luontoa ja elämää.

    • rajat-löytyy-paremmin-

      alotukseen lukematta ketjua,

      vanhemmuuten ihmisestä tulee enemmänki konservatiivinen,
      ihminen tajuaa enemmän elämän rajallisuudesta,
      ja siitä mitä saa tehdä ja mitä ei toisia ihmisiä ja ihmisryhmiä loukkaamatta,
      rajat löytyy ja vaatii rajoja muiltaki,

      • Eri mieltä! Joidenkin kohdalla käy juuri toisinpäin. Siis yksilöllistä.


      • kehitys-pysähtyy-
        siilimuori4 kirjoitti:

        Eri mieltä! Joidenkin kohdalla käy juuri toisinpäin. Siis yksilöllistä.

        kehittyykö vanha
        ja jos
        niin mihin suuntaan,
        luulempa alamäki on suunta,
        ---
        Meitä on moneksi, olemme yksilöitä,
        itse huomaan kuinka elämänpiiri pienenee,
        vetäytyy jo mieeluummin omiin pieniin ympytöihin,
        antaa maailman mennä menojaan,
        huomaa oman mitättömyyden,
        kukaan ei näytä tarvitsevan mua enään,
        nuorena tunsin olevani kaikkivoiva,
        kaikki oli itsestään selvää helppoa, jaksoi vaikka mitä,
        vanhana on käyny toisinpäin,
        ei jaksa eneää samoin kuin nuorempana,
        uupumus yllättää monessaki asiassa,
        henkinen piiri pienenee luultavasti samaan tahtiin,
        vaikka itse sitä onki huonompi arvostella,
        rahaaki on vähemmän kuin nuorena,
        oli työtä ja aviopuoliso, matkoja maailmalle,
        rahaa riitti vaikka toisille jakaa,
        puolison kuoltua elämä köyhti henkisesti ja taloudellisesti
        siis kaikinpuolin elämä yksin on köyhempää, ja ikävää,
        -



        Suru velloo kuin raivosa myrsky
        aallot tyrskyinä rantaan lyö
        vaahtopäiseninä kallion kylkeen
        mustat pilvet salamoi
        yksin kuljen rannalla tuolla
        rakkaintani yhä kaivaten ,,,,,,,,


    • Himmelsauge

      Saapa nähdä miten vielä muuttuu, laajeneeko vai supistuuko. Tämä mikä nyt olen on parasta tähänmennessä. Lepo on tehnyt hyvää sielulle ja ruumiille. Fyysisesti olin nuorena tietysti paremmassa kunnossa. Fysiikka heikkenee mutta henkinenpuoli on yllättänyt kestävyydellään, olen melkoisen vahva, vaikka herkkä. Itseään on vaikea määritellä, toisen vielä vaikeampi.

    • sitä-se-vanhuus-on

      alotukseen,,,,,

      jooo, supistuu supistuu sutpistuu, elämän piiri supistuu,,,,
      ei nää juuri mitään
      kaihi hämärtää maailman,
      mersuaki saa etsiä suurennuslasilla parkkipaikalta,

      • kuis-teillä

        joooo,
        niin ja ei nää ees näläkää,
        kyll tää on kauheeta jo,


    • näin-meillä

      alotukseen vastau:

      olen laajakatseinen
      toinen silmä katsoo itään ja toinen länteen,

      • mullekki-tommoset

        joo,
        tommosilla silmillä näkee enemmän
        monipuolisesti jokapolella tapahtumia,


    • Kaistat ovat lyhitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      314
      4171
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      134
      3818
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      219
      2802
    4. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      58
      2789
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2398
    6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1992
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1757
    8. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      35
      1408
    9. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1403
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe