Vanhankaupungin pihakirppis

nirristaaninNelli

La-su kaikki kiertelemään kauniissa puutalomiljöössä ja tekemään löytöjä!!! Myös Reijo K on tervetullut (jos uskaltaa)!!

12

289

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HalkokarinPelkurille

      Ei se läskipallero uskalla tulla koska on pelkuri.

    • rahaton-ja-rojuton

      Te jotka asutte vanhassakaupungissa rikkauksineen voisitte jakaa teille kelpaamatonta "rojua" pienivaraisille ilmaiseksi.

      Yleisölle voisi tarjota pullakahvit niille jotka tulevat ihmettelemään puutalojanne.

    • TOSIrealistinKokkola

      Vai muka rikkauksia, hah! Vanhoissa, lahoissa, rottien ja hevosmurkkujen kalvamissa, sekä haisevissa "takapihakaatopaikka-murjuissa" asuvaa köyhälistöä. Nirristan on Kokkolan soho, slummi ja räkälä. En huolisi taloa, asuntoa enkä mitään Nirristanista, vaikka ilmaiseksi saisin, hah hah haaaa!!

      • On ne silti paljon arvokkaampia ja kauniimpia kun se sinun läävä ja sehän meidän pikku palleroa v:tuttaa.


      • TosirealistinenKokkola

        Kattoppas, kun Tosirealisti pihisee kateudesta vanhan kaupungin hienoa asuinmiljöötä kohtaan verrattuna Tosirealistin läävään siellä Halkokarilla.
        Tosirealisti usein lenkkeilee vanhassa kaupungissa ja mielessä puhisee, että miksi minulle ei kukaan myy täältä asuntoa, muuttaisin heti tänne vanhaan kaupunkiin, mutta täytyy aina palata takaisin sinne penteleen Halkokarille.
        Tosirealisti on tosissaan kateellinen kaikille vanhassa kaupungissa asuville, kun saavat asua hienolla, arvostetulla ja tunnelmallisella kaupunki alueella, johon ei Halkokari vedä vertoja, vaikka voissa paistettaisiin.


    • IhanaNeristan

      Kiitos kutsusta! Tulen varmasti, tuon kaverinikin, kierrän kaikki pihat, käytän runsaasti rahaa ostoksiin ja mainostan tapahtumaa kaikissa somekanavissa joita käytän. Kokkolan Vanhakaupunki on kuin pala taivasta maan päällä!

    • KokkolanTOSIrealisti

      Hah. Polttaa se pitäisi tai ainakin räjäyttää pois vanha lahonnut paska, hah!...

      • neristan

        Nlisit aikoinaan käynyt koulut ja mennyt oikeisiin töihin niin, ei sinunkaan tarvitsisi nyt sinnitellä pikku eläkkeellä siellä köyhälistön asuinalueella. Huonosti tehdyissä elementti laatikoissa jotka tullaan purkamaan arvottomina ja asuinkelvottomina seuraavan vuosikymmenen kuluessa.


    • KaunisNeristan

      Tulipa käytyä vanhassa kaupungissa kiertelemässä avoimissa pihoissa. On kyllä tosi hienon näköisiä pihoja vanhassakaupungissa, jotka eivät kadulle muuten näy.
      Hienoja pikkusia rakennuksia kätkeytyy pihojen perälle ja kauniita puutarhoja.
      Kertoivat, että joskus 1970 luvulla olisi ollut suunnitelma, että kaikki jyrätään maan tasalle ja tilalle rakennetaan kerrostaloja.
      Tällainen päätös olisi ollut täysin järjetön, jos se olisi toteutunut ja onneksi ei toteutunut ja onneksi on suojeltu nämä puutalot vanhassakaupungissa.

      Kuinka monta pientä tunnelmallista kahvilaa saisi näihin pieniin rakennuksiin vanhassa kaupoungissa, siinä olisi asukkaille mahdollisuus hyödyntää.
      Kesän ehdottomasti paras tapahtuma tällainen.
      Toivottavasti huomenna olisi poutaa, että tapahtuma onnistuisi.

      • Kahvihammasta_kolottaa

        Kahvia, kahvia, kahvia ja vielä kerran kahvia. On se kumma, että aina kun täällä tai Facebookin Kokkola-sivuilla keskustellaan jonkin vanhan tai uudemmankin rakennuksen hyödyntämismahdollisuuksista Kokkolassa, niin heti ilmestyy muutama mummo, joiden mielestä olisi mainio idea perustaa siihen kahvila. Ylläolevan nimimerkin mielestä niitä kannattaisi yksin Neristaniinkin perustaa useampia.

        Kai se on joku määränsä silläkin, kuinka moni kokkolalainen haluaa lähteä koko paketin hintaiselle kahville tässä kaupungissa ja sillä, montako kuppia sitä haluaa juoda.

        Kukaan ei kuitenkaan kysy esimerkiksi sen perään, mistä kokkolalaiset saavat cd- ja dvd-levyjä enää sen jälkeen, kun Anttila on lopetettu. Ja harvaa harmittaa sekään, että urheiluvälinekaupassa on yhden liikkeen monopoli. Pääasia että mummot saavat kahvia joka korttelista.


      • KaunisNeristan

        Siinä vanhankaupungin kahvilan yhteydessä oli pieni ja idyllinen myymälä, jossa myytiin CD levyjä, menes kattoon.

        Oletkos sinä sitten vaari, kun et sitä tiedä, että netistä saa tilattua CD ja DVD levyjä, ei tarvita mitään kivijalkakauppaa, että niitä saa.


      • Kahvihammasta_kolottaa
        KaunisNeristan kirjoitti:

        Siinä vanhankaupungin kahvilan yhteydessä oli pieni ja idyllinen myymälä, jossa myytiin CD levyjä, menes kattoon.

        Oletkos sinä sitten vaari, kun et sitä tiedä, että netistä saa tilattua CD ja DVD levyjä, ei tarvita mitään kivijalkakauppaa, että niitä saa.

        Ja kahviloitako Kokkolassa ei muka ole? Jos ne ovat mielestäsi liian täysiä, niin väentungosta pelkäävä saa kotonakin kahvinsa keitettyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7310
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2670
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      272
      1319
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1069
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1010
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      73
      961
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      950
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      794
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      773
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      761
    Aihe