Tässä kuvat:
https://s7.postimg.org/z9pm3vhl3/abloy4190_IMG_3220.jpg
https://s7.postimg.org/qsq3sycw7/abloy4190_IMG_3221.jpg
https://s7.postimg.org/e2lvfv4xz/abloy4190_IMG_3222.jpg
Eli v. 2001 asennetun sisäoven kahva irtosi. En näe mitään näkyvää osaa, joka kiinnittäisi kahvan tuohon karaan. Tosin lukon sisään saattoi tipahtaa jokin rinkula, jota en toistaiseksi tonkinut esiin. Mutta se oli ohut ja en ymmärtänyt miten sekään kiinnittäisi kahvaa.
Mikä on siis mekanismi, jolla kahva kiinnitetään karaan? Mistä liikkeestä saa tarvittaessa tähän ongelmaan varaosat?
Abloy 4190 ja kahva irtosi, miten kiinnittyy?
7
2829
Vastaukset
- vanhatimpuri
Uuutta kahvaa vaan kaupasta, tuo peitelevy, joka on siis noilla kahdella ruuvilla läpi ovev, kiinni toisessa levyssä, muodostaa kahvapari. Se pieni rinkula, on pitänyt kahvan, ja tuon peitelevyn naimisissa, mutta on nyt siis irronnut. UUsi kahva on ratkaisu,, ei näitä kukaan mitenkään korjaa...
- vanhatimpuri
tuossa noita: https://www.google.fi/search?q=välioven kahva&biw=1280&bih=899&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiYvMesrK7OAhUGESwKHS6UD7wQ_AUIBigB
Kiitoksia. Katsoin nyt tarkemmin miten toinen kahva on kiinnitetty. Tosiaan ihan vain tuollaisella heikon näköisellä rinkulalla. Löysin pudonneen rinkulan. Laitettuani pudonneen sellaisenaan takaisin paikalleen se ei pidellyt kahvaa yhtään. Mutta ratkaisin asian niin, että hakkasin vasaralla "putken pään" (se, johon kara menee sisään) lyttyyn niin, että rinkula oli paikallaan. Nyt rinkula pysyy paremmin. Kara ei mennyt enää muovailun jälkeen itsestään sisään, mutta vasaralla senkin sai hakattua helposti paikoilleen.
Nyt tuntuisi olevan kunnossa, ainakin melko voimakkaasti riuhdoin eikä kahva irronnut!- kokeilevielä
vielä kun poraat reijän kahvan ja karanläpi ja laitat sokan reikään niin varmasti pysyy!
- ristuksenkallista
joo, kutsu vielä kyläseppä hitsaamaan koko komeus, varaa sammuttaja tulityöpaikkkaan, ettei koko ovi pala.
- näinmeillä
Kannattaa laittaa vielä hamppua ja kittiä väliin, sen jälkeen vuorata kahva silikonilla ja lopuks valaa koko ovi betoniin ja sen jälkeen pyöritellä kevi- tai nittoteippiä ympärille ja heittää järveen
- poro83
Eikös se heikko osa ole kestänyt jo 15 vuotta ja nyt jo meni rikki :) Onko muuten monta kertaa öljytty painikkeita. Yleensä kun on metalli vasten metallia niin tuppaa ilman rasvaa kulumaan.
Niin ja By the way uuden painikkeen listahinta on 14,69€ abloy (16/001 znhcr)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617