Siellä ei näe maata viistäviä perseitä, ei pelosta pälyileviä katseita. Rakenne joutuu todelliselle koetukselle fysiikkaa vaativissa tehtävissä. Esillä tulee olemaan Suomen parhaat koirat, ohjaajat ja tuomarit. Se on pian taas edessä, todellisten sankareiden kisa, SPL IPO mestaruudet. https://splsm2016.wordpress.com/
Vastaukset 11
- Hamekaupoille
Huippuunsa pilattuja saksanpaimenkoiria näkyy tuolla tapahtumassa, rakenne ja luonne on kuin malinoisilla, väritys kuin huskylla tai norjan harmaalla. Parhaat on aika kaukana.
- juonix
No miksi parhaat ei ole siellä? Ai niin, salaliitonomaisesti harrastajat ja viranomaiset hyljeksivät parhaita koiria :)
- epelipetelireteli
juonix kirjoitti:
No miksi parhaat ei ole siellä? Ai niin, salaliitonomaisesti harrastajat ja viranomaiset hyljeksivät parhaita koiria :)
Kyllä parhaat koirat on jossain ihan muualla kuin Suomen mestaruus suojelukisoissa. Makunsa kullakin, joku tykkää vanhoista autoista tai saksanpaimenkoiristakin, nykyaika on kuitenkin nykyaikaa, myös saksanpaimenkoiran kohdalla, ihmisetkin oli ihan erityyppisiä sata vuotta sitten, oletko huomannut sitä?
- tiinatyttönen
Olin viime vuonna katsojana ko tapahtumassa. Minun mielestä koirat tuolla näytti hyvin samanlaiselle, kuin ne koirat joita olen nähnyt isäni vanhoissa saksanpaiemenkoira lehdissä. Miksi rodun ulkonäkö on muuttunut niin radikaalisti muutamassa vuodessa?
- raidallinentiikerihai
Älä nyt hyvä ihminen isäsi vanhosta saksanpaimenkoiralehdistä mallia koiralle hae, vai ihmeteletkö miesten housumuotiakin samalla lailla, missä ovat miesten pussihousut, miten housumuoti on muuttunut niin radikaalisti muutamassa vuodessa? Tervetuloa nykyaikaan.
- aikavaikeaaaa
Hah hah haa, pitäisikö noiden kisaajien sitten pukeutua vanhanajan vaatteisiin ja maalimiesten käyttää vanhanajan vermeitäkin, eikö näin tehden kaikki olisi sitten linjassa, koiraa myöten, heh hehe.
- hugobos
raidallinentiikerihai kirjoitti:
Älä nyt hyvä ihminen isäsi vanhosta saksanpaimenkoiralehdistä mallia koiralle hae, vai ihmeteletkö miesten housumuotiakin samalla lailla, missä ovat miesten pussihousut, miten housumuoti on muuttunut niin radikaalisti muutamassa vuodessa? Tervetuloa nykyaikaan.
Tulihan se totuus vihdoin sieltä. Saksanpaimenkoiran ulkomuodon kehitys on muoti-ilmiö, niin kuin miesten housumuotiki, ja muuttuu ihmisen esteettisen näkemyksen mukana. Sillä EI siis ole mitään tekemistä rotumääritelmän mukaisen saksanpaimenkoiran rakenteen kanssa. Kuka tästä kehityksestä vastaa? Chanell vai joku muu muotisuunnittelija?
- MaijaKaijaRaija
Hei, älä ymmärrä väärin, eikö se ole juuri tämä käyttölinjajoukkio joka koirien ulkonäöstä eniten älämölöä pitää, joukkio jonka pitäisi keskittyä vain ja ainoastaan suojelutuloksen tekemiseen? Kerran pussihousu, aina pussihousu
Tiinatyttösen kysymys perusteltu koska rotupuhtauden määritelmä on perseellään ellei Tiina voinut tunnistaa koiraa enää samaksi kuin silloin kun se sai rotupiirteille ,väreille ja niiden muodostamalle kuvioinnille esim. manttelin rajat määritelmät jotka ovat Kennel liitolla erittäin tarkat ns. paperille piirretyt mittojen kera ,se on koira malli piirrustus. Nyt vain Saksanpaimen koiran kohtalo on ihminen ja jalostus jota ulkonäköön vaikuttavat seikat salataan,eli tiukan mukaan se on seropi koska lonkkien ja muun takia se on saanut uuden risteymän.
- voivoivoixxxuuh
Tämänkö vuoksi eräät tahtovat peittää oikean aidon ulkomuotonsa, joka olisi ilman rekvisiittaa surullisen ruma. Vähän samanoloisesti kuin pitkätukkia tehtaillaan sitä varten, etteivät surullisenkuuluisat rakennevirheet luustossa näkyisi tuomareille heti kättelyssä. Mut eipä ole noissa käyttistenkään rakenteissa juurikaan kehumisen varaa; pitääkö siis nykysakun takapään olla korkeampi kuin etupään ja uroksen päänkoon pienempi tai samankokoinen kuin narttujen?
- xxxxxyyyzzzz
Oksettaa koko viestiketju.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 148999
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka176707Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28543Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm36497Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11452Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19436- 28432
Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät326431- 15423
Komulan mylly
Tuli vastaan tietoa, että Komulan myllyä korjataan. Hyvä niin. Mutta kuka tuon myllyn nykyisin omistaa, kuka huolehtii s13402