Kostamuksessa

Matkalainen_

Kävimme automatkalla Kostamuksessa joku viikko sitten. Kaupunki on aika erikoinen, sehän on rakennettu 1970-1980 luvuilla kaivoskaupungiksi. Kaupunki on kyllä perustettu 1983, joskin kylä on ollut olemassa jo 1920-luvulla. Kaupungissa ei ole olemassa vanhaa rakennuskantaa, melkein kaikki rakennukset ovat kohtalaisen uusia.
Suomalaiset olivat perustamassa kaupunkia ja rakensivat sinne melkoisen määrän kerrostaloja. Talot ovat edelleen siistissä kunnossa ja muutenkin kaupunki on siisti ja kaikin puolin uudehko. Asukkaita on jotain 30.000.
Majoitustiloja on tarjolla kiitettävästi, asuimme keskustassa hotelli Nord:issa. Kauppoja on kaupungissa riittävästi ja tuotteita on tarjolla hyvin. Pieni tori on keskustassa ja siellä muutama myyjä vaatteita ja elintarvikkeita kauppaamassa. Ihan mukava paikka käydä varsinkin kesäaikaan.

17

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukaminäolin

      Joka kerta, kun lähden Kostamukseen, tiedostan myös siellä olevat huonot puolet. En lähde venäjälle "turistina". En voi sietää sitä sanaa. Minulle venäjä on toinen kotimaa.
      Moskovankin ajattelin joku päivä nähdä. Mutta siellä on jo paljon vaarallisempaa. Huonoja puolia en voi olla ajattelematta. Jos joku haluaa sulkea silmänsä niiltä, niin sulkekoon.
      En lähde venäjälle keskittymään "normi nähtävyyksiin". Moskovan turistirysät, punaiset torit yms. ei kiinnosta itsensä takia. Minua kiinnostaa eniten se, mitä ympärillä tapahtuu, ja sitten se, missä olen, ja mihin olen menossa. Kun aikaa jää, keskityn kohteisiin. Sitä aikaa jää vähiten.
      Turistista tulee mieleen ihminen, joka keskittyy ensin siihen, missä on, sitten kohteisiin ja sinne pääsemiseen, sitten siihen, mihin on menossa, ja sitten siihen, mitä ympärillä tapahtuu, etenkin, jos kuuluu enemmän meteliä, tai on ylittämässä katua.
      Turisti... tulee mieleen enemmänkin joku kohde siitä.

      • muurahaispesästä

        Puhuu kuin moskovalainen..


    • Olen joskus käynyt Kostamuksessa silloin kun sitä rakennettiin. Mitenköhän sinne kannattaisi pistäytyä kesällä?

      • Autolla_

        Ihan hyvin voi käydä automatkalla. Sopiva porukka mukaan ja menoksi. Ei siellä matkan varrella hirveästi nähtävää ole, mutta Kostamuksessa perillä on ihan riittävästi. Tie rajalta perille on ihan kohtalaisessa kunnossa. Majoitustilaa löytyy useammassa paikassa.


      • ulica.rentgena

        Enoni oli rakentamassa Kostamusta ja olin hänen mukana usein, kun Finn-Stroin kautta sai viisumin helposti. En ole koskaan pannut paljaalla niin paljon kuin silloin enkä koskaan saanut mitään tauteja. Venäläinen nuori nainen on parasta, mitä mies voi kuvitella. Nykyään sama meno olisi itsemurha.


      • Ujo nahjus olin silloin.
        Ujo nahjus olen nyt.
        Harmi...


      • Luonnejaihminen
        kuusnolla kirjoitti:

        Ujo nahjus olin silloin.
        Ujo nahjus olen nyt.
        Harmi...

        Ei siltä vaikuta, kun katsoo millaisilla palstoilla olet käynyt, ja mitä kirjoitellut...


      • Luonnejaihminen kirjoitti:

        Ei siltä vaikuta, kun katsoo millaisilla palstoilla olet käynyt, ja mitä kirjoitellut...

        Kyllä se netin katselu ja kirjoittelu on vähän eriasia kuin reaalimaailma. Sitä voi haaveilla mistä vaan mutta tekeminen on erijuttu.
        Vai mitä tarkoitat kirjoittamisella?


    • Urkki-muistetaan
    • abdur

      18-vuotiaana seksityöläisenä aloittanut nainen on toiminut alalla jo neljä vuotta, mutta viimeisen puolentoista vuoden aikana hän on tehnyt sitä enemmän. Tämän lisäksi nainen toimii dominana Studio Villi-Irassa.

      Ståhl tiedusteli Susulta, kuinka tämän päivät oikein kuluvat. Hän kertoi, ettei nuku pitkälle päivään vaan nousee aamulla ja käy suihkussa. Tämän jälkeen on luvassa siivousta, jos siivottavaa on.

      - Katson sähköpostit ja hoidan tietokoneasiat alta pois.


      Susu hoitaa työnsä netin kautta. Hänelle tulee paljon sähköpostiin yhteydenottoja ja kysymyksiä. Lisäksi päivät kuluvat puhelimeen vastaillessa, sillä työpuhelimeen saatetaan soittaa päivässä jopa 130 kertaa. Tyypillisin kysymys asiakkailta on: "Paljon maksaa?"

      Suomalainen nuori nainen on parasta, mitä mies voi kuvitella, niin, irstas, eikö juuri ts...onkin se irstas

    • ABDUR

      Lähes puolet venäläisistä viettää kesäloman kotona rahapulan vuoksi

      ei rahapulan , vain terroripelkon vuoksi, eivät menee egyptiin, turkiin, eikä euroopaan, mutta omassa maassa matskustavat , olin pietrissa ja näin, turisti bussit täynnä ja hotellit myös. ja suomessa kylmä ja tylsää, ei nähtävyksiä. eikä teillä moni matkustaa, ai kuin suom. kaikki tiedä meistä. propaganda-media. onhan teillä partavauvoja, eikö ne tuo 1 mlrd e . niin kuin venäläiset turistit toivat. loppui , ONNEKSI, rahanvirtaa ja valiokin ei pääsee mahtavaan venäjään, juo itse siitä. menemme sotsiin ja krimille, niin

      • Leena1992

        Hei abdur olen tosi kiinnostunut sinusta, haluatko tulla tapaamaan minua? Missä asut?


      • Likaisetdurakitsvinjat

        Meillä ei ole itsemurha pommeja, venäjällä jatkuva terrorismi pelko. Jatkuva pelko joutua itsemurha iskun kohteeksi. Ei teillä rahaa ole, siksi ette matkusta ja olette ei toivottuja turisteja ympäri maailman. Ylimielistä käytöstä, sikailette, haisette, etuilette,ette osaa kieliä. Uima altaat haisee teidän jäljiltä kun ette osaa ja ymmärrä peseytyä.


      • txcka
        Likaisetdurakitsvinjat kirjoitti:

        Meillä ei ole itsemurha pommeja, venäjällä jatkuva terrorismi pelko. Jatkuva pelko joutua itsemurha iskun kohteeksi. Ei teillä rahaa ole, siksi ette matkusta ja olette ei toivottuja turisteja ympäri maailman. Ylimielistä käytöstä, sikailette, haisette, etuilette,ette osaa kieliä. Uima altaat haisee teidän jäljiltä kun ette osaa ja ymmärrä peseytyä.

        Olet kiinnostava tapaus. Tiedät niin vähän. Haluan tavata sinut. Missä asut?


      • Likaisetdurakitsvinjat
        txcka kirjoitti:

        Olet kiinnostava tapaus. Tiedät niin vähän. Haluan tavata sinut. Missä asut?

        Kiva että olen kiinnostava tapaus. Tiedän niin paljon. Minäkin haluan tavata sinut. Asun kotona.


      • Likaisetdurakitsvinjat
        txcka kirjoitti:

        Olet kiinnostava tapaus. Tiedät niin vähän. Haluan tavata sinut. Missä asut?

        Missä ja milloin nähdään?


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      71
      4116
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2361
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2204
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1741
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1612
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1512
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      80
      1487
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1246
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1173
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1135
    Aihe