Koiranvihaajat onko näin?

tunteetko

Koiranvihaajat kärsivät tunne-elämän ongelmista?
Jos on näin, ehkä avun hakeminen ei ole vielä myöhäistä. Sillä ongelmanne ei siitä parane, että potkitte, myrkytätte, pelottelette, haukutte koiranomitajat......jne

9

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaistot.tallessa

      Koirat usein vaistoavat, tunne-elämä ongelmalliset ihmiset, sen takia ovat varautuneita heidän lähellään, joskus saavat koirat käyttäytymään arvaamattomasti.
      Koira ei luota niihin ihmisiin, joissa aistivat tämän, tunne-elämä häiriön.
      Koiranvihaajat, eivät tiedäkkään, kuinka paljon koiranomistaja voi tietää heistä.

      • Yhdyn edelliseen kirjoittajaan,minun koira väistää ja jos tunnevammainen yrittää taputella näyttää hampaita. Testissä ihminen yritti näytellä koira vihaajaa mutta lopputulos oli että koira meni kylkeen kiinni ja antoi tassua.


    • lapsuus.korvaamaton

      Useimmiten koiranvihaajat ovat olleet perheen ja isovanhempien keskipisteitä,
      väärällätavalla, siksi heistä on tullut tunne-elämä ongelmallisia.
      He ovat pienestä asti määräilleet vanhempiaan ja isovanhempiaan, kun he ovat antaneet sen tapahtua. Eli lapsi on ollut pomo, hän on hallinnut lähisukunsa.
      Isommaksi tultuaan hän huomaakin, ettei maailma pyöri hänen tahtonsa mukaan.
      Tässä tapauksessa lapsi oppii pelkäämään ja vihaamaan kaikkea mitä hän ei hallitse.
      Siitä syntyy tunne-elämän vamma.
      Mitä suurempi pomon paikka lapsella on ollut, sitä suurempi vamma on.
      Esimerkkinä, koirat ovat hänen ongelmansa kohteena. Totta,hän on avuntarpeessa,parasta
      tietysti olisi ollut, kun hänen lähisukunsa olisi hoidettu aikanaan.

      • ahjaort

        Esität yhden tavan, miten tunnevammaiseksi päädytään. Ei se ainut tapa ole eikä varmaankaan edes yleisin. Turha yleistää. Osalla ihmisiä on synnynnäistä se tunnevammaisuus. Esim. asperger-ihmiset usein pelkäävät koiria koska eivät ymmärrä niiden kommunikaatiota. Koirat kommunikoivat elekielellä, jota aspergerit ei ymmärrä ja heitä ahdistaa kun koira kuitenkin pyrkii kommunikoimaan ihmisen kanssa, he tulkitsevat sen sitten väärin.


      • zezzo

        Minä olen aina luullut, että as-ihmiset pitävät eläimistä myös koirista. Kovia ääniä pelkäävät,
        mitä koiran haukunta aiheuttaa niin kuin pölynimuri.
        Pelätä tai vihata ovat eri tunteita.


      • Hkohcsry

        Nimim. Lapsuus korvaamaton sen selkeästi sanoi: kyllä ihmislapselle täytyy perheessä osoittaa paikkansa, lauman alimpana, kouranomistajat sen tietävät. Vain koirallinen perhe takaa lapselle hyvän kasvuympäristön...lapsi tottuu aina olemaan se lauman alin, jakamaan vanhempiensa ajan ja rakkauden yhdessä kourasisaruksen kanssa, luopumaan omista tarpeistaan kourasisaruksen hyvinvoinnin vuoksi, alistumaan, tottelemaan ja olemaan lauman alin jäsen. Sanalla sa noen kasvaa hyväksi, koiranomistajavanhempien mieleiseksi ihmiseksi vailla liiallisia ihmisen piirteitä, melkein koiraksi, ihanaa!!! Kakarat kuriin, vaatii kouranomistajat.


    • niinkö

      Höpö höpö.

    • paistionparas

      Minulla kiinalainen ystävä. Hän sanoi, että rakastaa koiria. Hän syö niitä viikottain.

    • Eimeeniikuströmsössä

      Hitler oli eläinrakas kasvissyöjä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4608
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      834
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      58
      831
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      785
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe