Eläkeläisen kanssa Thaimaassa.

santtu-1975

Ensikuussa tulee lähdettyä 11vuorokauden Thaimaan lomalle. Olen Thaimaassa lomaillut jonkun 13-14krt. Ensimmäinen matka vuonna 2000. Ison osan matkoista tehnyt yksin, muutaman matkan seurustelukumppanin kanssa ja kerran kaveriporukassa.
Mutta nyt sitten mukaan lähtee hieman erilaista matkaseuraa, eli mukaani lähtee 70v. oleva äitini, joka on elämänsä ensimmäistä kertaa kaukomailla (aikoinaan 70/80 luvulla jonkin verran matkustanut keski-euroopassa).
Sen olemme jo päättäneet että ensimmäiset kolme päivää menee Bangkokiin tutustuessa, mutta sen jälkeen matkasuunnitelma on vielä täysin avoimena. Kaipaisin hieman neuvoja mihinkä kahteisiin kannattaisi mennä "eläkeläisen" kanssa tutustumaan. Rantaa ja hienoa hotellia olisi toiveissa...

11

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suositus

      Kolmessa päivässä Bangkokiin ei kyllä tutustu kuin pinnallisesti. Asunut täällä pian 4 vuotta ja paljon on tutkimatta. Mutta Bangkokista pääsee suht helposti Koh Changille.

      • santtu-1975

        Eipä kolmessa päivässä kauheasti ehdi, mutta jotain kuitenkin (itse ollut 6-7krt. bangkokissa 2-4 päivää kerrallaan joko loman alussa taikka lopussa), suunnitelmissa kuninkaan palatsi, jokiajelua pitkähäntäveneellä, markkinoita, tavarataloja, skytrain ajelua, Chinatown yms.

        Koh Changi olisi muuten hyvä vaihtoehto (olen kerran siellä ollut ja tykkäsin paikasta), mutta se kuuluu minun seuraavan Thaimaan matkan (ensi Toukokuussa naisystäväni kanssa) ohjelmaan, joten sinne emme taida olla nyt menossa.


    • KrungThep

      Bangkokin saastunut ilma ja kuumuus ei ole kovin terveellistä 70-vuotiaalle.

      • Kyllä siellä pärjää.

        Käyttää ilmastoituja takseja. Ja kaupungissa kulkiessa pysähyy välillä ilmastoituihin liikkeisiin ja ostoskeskuksiin. Tarpeeksi nesteetä ja turha kiire pois.

        Olin appivangempieni kanssa. Lyhyet etapit.


    • ChiangMai

      Suosittelen ChiangMai, mutta se ei liene oikea jos ranta on mielessä.
      Tutustu kuitenkin netistä kaupunkiin äitisi kanssa.
      Jos rannoille, niin menkää johonkin saareen ja välttäkää turistirysiä, niin äitisi saa oikeampaa kuvaa maasta.

      • santtu-1975

        Chiang Mai on myös tuttu paikka, kerran on siellä tullut käytyä ja uskoisin että uudestaan sinne myös tulen tulevaisuudessa menemään, mutta se ei toteuta tuota Äitini "ranta toivetta", joten tälle matkalle se ei sovellu kohteeksi.


    • santtu-1975

      Vielä on tuo "rantakohde" valitsematta. Annoin Äidilleni kaksi Thaimaan matkaopasta joita on nyt lukenut ja sitämieltä että olisi haluamassa Etelä-thaimaaseen. Itselläni on kokemusta Phuketista (kolmelta reissulta), Krabilta sekä Khao Lakista (Phuketissa ja Khao Lakissa viihdyin, Krabi ei vain ollut itseni mieleen), eli jollain tasolla nuo Etelä-Thaimaan alueet on tuttuja ja alueen valinta kyllä on itselleni mieleinen, mutta ainoa mikä mietityttää on se että Lokakuun puoliväli on vielä Sade-aikaa kyseisellä alueella (olen alueella ollut, Marras- Helmi- ja Toukokuussa). Miten pahaa tuo sade yleensä on alueella lokakuun aikana?
      Keskimääräinen sateen millimäärä Lokakuussa on suhteellisen iso, mutta onko sade luonteeltaa tyypillistä Thaimaan sadeaikaa, eli päivällä yksi 1-3h kestävä (välillä rajukin) sadejakso joka kuivuu nopeasti ja muuten ei sada.

    • santtu-1975

      Ja ehdotuksia otetaan myös vastaan hyvätasoisesta Bangkokin hotellista. Ehdottomana vaatimuksena maksimissaan 200-300metrin matka lähimmälle Skytrain asemalle (mitään hotelleja mitkä eivät tätä "vaatimusta" täytä on turha ehdottaa) sekä hintaluokka saisi olla maksimissaan tuolla 70-80€/yö.

    • nettivarauksella

      Mietin tuota rantapaikkaa ja ehdotan jotain saarta johon pääsis lentäen? Bangokista on suht'koht helppo lentää niillä pikkuthaikkukoneilla eri kohteisiin ja ovat tosi halpoja. Ei tarvi kärvistellä millään bussilla montaa tuntia.Katsokaa niiden lentoreittivaihtoehtoja ja sieltä sitten varaatte netista liput ja hotelli. Helpompaa kuin uskoiskaan.

    • Eveliinaopas

      Ensikertalaiselle ja hieman vanhemmalle ovat loistavia kohteita myös Koh Samet tai Ko Samui, jotka ovat molemmat kauniita ja suhteellisen rauhallisia Bangkokin vilinän ja hälinän jälkeen. Kamalasti tekemistä tai nähtävää ei kenties ole tarjolla, mutta esimerkiksi paikalliseen luontoon ja buddhalaistemppeleihin tutustuminen on mukavaa ajankulua. Ohessa hieman lisätietpa kummastakin kohteesta: http://thaimaa.biz/kohteet/koh-samet/ ja http://thaimaahan.net/kohteet/ko-samui/

      • santtu-1975

        Phuketin Bang tao:lta on hotelli varattuna ja sinne menemme, kiitoksia ehdotuksista.

        Sametilla olen itse yhden kerran vieraillut, mutta Samui on vielä käymättä, mutta kyllä sinnekkin jollain reissulla tulee mentyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      5143
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      539
      2615
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2332
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2210
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      24
      1967
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1654
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1535
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      125
      1229
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      128
      946
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      889
    Aihe