"Onko sinulla tällainen tallennuslaite? 70 % haittaohjelman tartuttamia"
- http://www.digitoday.fi/tietoturva/2016/09/13/onko-sinulla-tallainen-tallennuslaite-70--haittaohjelman-tartuttamia/20169514/66
Laitteidne lukumäärä ei ole suuren suuri, mutta kertoo osaltaan miten riskit kasvavat kaikkialla.
Seagate Central NAS: 70%:ssa haittaohjelma!
7
98
Vastaukset
Tähän on varmastikin vaikuttanut newspeak-henkinen termistö, jossa tietokoneita kutsutaan "laitteiksi" ikään kuin ne olisivat jotain yksinkertaisia, termostaattiohjattuja leivänpaahtimia tai vastaavia. Tuokaan ei ole "laite", vaan palvelintietokone.
- SeagateCentralNAS
"Tuokaan ei ole "laite", vaan palvelintietokone."
Laitehan se kuurakettikin on, mutta ehkä tuo sanasaivartelu tuo iloa eloon. SeagateCentralNAS kirjoitti:
"Tuokaan ei ole "laite", vaan palvelintietokone."
Laitehan se kuurakettikin on, mutta ehkä tuo sanasaivartelu tuo iloa eloon.Kyse ei ole mistään saivartelusta, vaan "laite" kuulostaa harmittomalta. Sen sijaan "julkisen verkon palvelintietokone" kuulostaa vähän vähemmän perehtyneenkin korviin joltain sellaiselta, minkä kanssa on oltava huolellinen.
- SeagateCentralNAS
Tri.Kerkko.Koni kirjoitti:
Kyse ei ole mistään saivartelusta, vaan "laite" kuulostaa harmittomalta. Sen sijaan "julkisen verkon palvelintietokone" kuulostaa vähän vähemmän perehtyneenkin korviin joltain sellaiselta, minkä kanssa on oltava huolellinen.
Toki noinkin. Sitten valtaisaa vauhtia ylestyvät IoT-laitteet edustavat massiivista tietoturvariskiä, sillä niiden tietoturva on aivan kuralla.
Samsung muistaakseni suunnittlee tekevänsä kaikista kodinkoneistaan IoT-laitteita jo vuoteen 2020 (?) mennessä. Kodeissa lopulta kaikki on kytketty kaikkeen verkon ja pilven kautta langattomasti ja etäohjattavasti.
Sitten väki käyttää mm. Android-puhelimiaan kaiken etäohjaamiseen, raha-asioidensakin hoitamiseen, maksamiseen, kuljettavat taskussaan suunnilleen koko yksityisyytensä ja vielä asentelevat samaan laitteeseen hupi- ja hyötyappseja, joista moni ottaa / vaatii liki admin oikeudet puhelimeen.
Hullu mailma on menossa yhä hullummaksi, jossa cyberrikoillisuus on jo nyt huumekauppaan rinnastettavaa tulovirroiltaan, yksi maailman suurin business jo nyt ja aina vain pahemmaksi menossa.
- pääperseessä_töissä
Kaikkea digisoidaan vauhdilla ja herrat vaan nostaa palkkaansa tyytyväisenä, kuin työhevonen jolla on töissä laput silmillä.
- Nassikkasetä
Onko tuota tarkoitettu käytettävän vain etänä, vai käykö myös lähiverkossa? Haittaohjelmahan ei taida päästä sisälle jos määrität, ketkä voivat käyttää nassikkasi käyttäjäosuuksia (siis salasanan taakse ne) ja samalla varmistat, että nassikka on NAT:in takana, eikä suoraan yhteydessä WAN:iin eli nettiin. Laitat siis reitittimesi NAT-routaavaan tilaan, etkä siltaavaan tilaan.
Vaikka nassikka olisikin suoraan WAN:issa sillä tavalla, että periaatteessa kaikki voisivat yrittää päästä siihen käsiksi, niin public sharen eli julkisen kansion (ts. julkisen käyttäjäosuuden) voi kai poistaa tai muuttaa sellaiseksi, että vain määrätyillä käyttäjillä on oikeus päästä siihen käsiksi. Muistaakseni omista nassikoistani sain halutessani poistaa julkiset kansiot/käyttäjäosuudet.
NAS on hankalampi käyttää kuin USB-kiintolevy. Tietoturvan saa halutessaan huonommaksi kuin USB-kiintolevyissä, mutta myös toisinpäin. Suurimmassa osassa minun NAS:eista ei ole edes virtanappia, vaan joudut käynnistämään laitteen webkäyttöliittymästä kirjautumalla sisään adminina. Varjopuolena tässä hankaluudessa on se, että jotkut käyttäjät eivät pääse hallinnoimaan nassikoidensa tiedostoja ilman mukana tulevaa softaa. Kuitenkin, kun yhden kerran jaksaa harjoitella nassikan liittämisen tai mäppäämisen ilman mukana tulevaa softaa, niin homma toimii jatkossa kaikkien nassikoiden kanssa saman kaavan mukaan! Jos siis omistat useampia verkkokiintolevyjä ja osaat mäpätä ne oikeaoppisesti, niin et tarvitse erikseen kullekin nassikoistasi omaa softaa, jolla pystyt siirtelemään ja muokkaamaan tiedostoja yms. Aikoinaan noissa mukana tulevissa ohjelmissa oli vieläpä kaikenlaisia estoja, ks. esim. http://www.pcworld.com/article/140386/article.html- haluan_nsaN
Jos haluaa asemakirjaimen joutuu ehkä "mäppäämään"
, ,,muuten liittyvät windows käyttöjärjestelmässä automaattisesti microsoft verkkoon ja ovat käytettävissä windowsin resurssienhallinnassa verkkoasemana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131218
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1191062- 134959
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten299763Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514