Tsekkoslovakia 1968-

Palach

Parin vuoden kuluttua kesällä tulee 50-vuotta täyteen Tsekkoslovakian kevään päättymisestä elokuiseen miehitykseen muiden sosialististen maiden toimesta.
Onko jollakin kirjallisuuden lukijalla tietoa mahdollisista kirjoista, lähinnä romaaneista jotka kuvaavat, kertovat elämästä Tsekkoslovakiassa tuon tapahtuman jälkeen? Pamfletteja ja tutkimuksia varmaankin löytyy, mutta olisiko kirjoja jotka tarkastelisivat tms tapahtunutta kansalaisten näkövinkkelistä? Kiitos vastauksistanne!

4

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karenin

      Milan Kunderan Olemisen sietämätön keveys on varmaankin se kaikista tunnetuin romaani Prahan keväästä ja neukkutankeista.

    • Alexander Dubčekin muistelmat "Viimeisenä kuolee toivo".

    • Die_wunderbaren_Jahre

      Pikkisen myöhäisempi kuvaus on itäsaksalaisen Reiner Kunzen kirja Nuo ihmeelliset vuodet. Sen on Kunze kirjoittanut vuonna 1975, aluksi kerrotaan DDR:stä. Muistellaan kuitenkin myös Prahan kevättä. Varsinkin kohtaus ravintola Slaviassa on mielenkiintoinen.

    • A-Celle

      Ei ihan vastaus kysmykseesi, mutta läheltä liippaa:
      Finlandia-ehdokkaana on Sirpa Kähkösen romaani "Tankkien kesä", joka kertoo tuosta kesästä Kuopion näkökulmasta, jonne maailmanpolitiikan tapahtumat myös heijastuvat.

      Tuo Kunderan "Olemisen sitämätön keveys" on varmasti paras vastaus alunperin esittämääsi kysymykseen. Muistaakseni Kunderan "Naurun ja unohduksen kirja" viittaa myös Prahan kevään jäleisiin aikoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      46
      5720
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      240
      5511
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      235
      2983
    4. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      82
      2742
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      148
      2496
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      70
      2139
    7. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      49
      2026
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      71
      1868
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      213
      1784
    10. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1389
    Aihe