Muunsukupuolisuus

AjattelemiseenÄrsykettä

Mitä eroa on kun ihminen tuntee olevansa jotain muuta kuin syntymäsukupuolensa tai kokee samoin mutta tiedostaa/hyväksyy sen tosiasian että tämä toinenkin sukupuoli kuuluu VAIN osana häneen?

Oma mielipiteeni: Transtaustainen tuntee toisenkin sukupuolen olemassa olon sisällään ja kun sitä tunnetta pitää sisällään ja ajattelee tarpeeksi kauan, se muotoutuu pakkomielteeksi/oletukseksi ainoaksi oikeaksi eli johtaa sukupuolen korjaukseen.

Muunsukupuolisuudeksi asian hyväksyneet pyrkivät elämään tämän saman tosiasiansa kanssa ilman sukupuolen korjausta eli yrittävät vain elää kumpaakin sukupuoltaan syntymässä saaduilla ehdoillaan. Poika-Tytöt uskaltavat näyttää sen selvimmin ulospäinkin.

http://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/2016091922341975_se.shtml

11

1275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpöhöp

      "Muunsukupuolisuudeksi asian hyväksyneet pyrkivät elämään tämän saman tosiasiansa kanssa ilman sukupuolen korjausta eli yrittävät vain elää kumpaakin sukupuoltaan syntymässä saaduilla ehdoillaan."

      Kyllähän monet muunsukupuoliset lähtevät sukupuolenkorjaukseen. Kuten tuossa iltiksen jutussakin sanotaan.

      • VastaustaHöpöttäjälle

        Aivan oikein kerroit. Tosiasiahan kun on että niin transsukupuolisuus kuin muunsukupuolisuuskin ovat yksi ja sama asia. Transsukupuolisuuteen vain tyypillisesti kuuluu ettei myönnetä olevan kuin väärään sukupuoleen syntyminen mutta muunsukupuolisuudessa myönnetään tosiasiaa/oikeaa totuutta kahdesta sukupuolesta.
        Muunsukupuolisille saattaa hyvin todennäköisestikin jossain vaiheessa kuitenkin tulla eteen valinta, kumpaako sukupuolta heidän on kuitenkin lopuksikin parasta, mielenterveydenkin kannaltakin elää.


    • Väärä_ajatuspohja

      Ajattelet asiaa vääriltä pohjilta.

      Transsukupuolinen henkilö ei koe olevansa toistaKIN sukupuolta (transvestiitti kokee olevansa toistakin sukupuolta) vaan kokee OLEVANSA toista sukupuolta. Tuo ajatuksesi pakkomielteestä on väärä. Juuri tällaiset tapaukset pyritään karsimaan pois transtutkimuksissa. Jos joku yrittäisi läpi transtutkimuksista koetun pakkomielteen pohjalta, se kyllä paljastuisi. Mikäli tutkittava osaisi salata tuon taustansa ja kävisi kaikesta huolimatta prosessin läpi, seurauksena olisi todennäköisesti pluppaaja tai pahimmillaan itsemurha.

      Ehkäpä joku muunsukupuoliseksi luettava henkilö yrittää elää molempien sukupuolten elämää, mutta se on enemmänkin transvestiittien "heiniä". Yleensä muunsukupuolinen ei koe olevansa täysin kumpaakaan sukupuolta.

      • AjatuspohjassaEiVäärää

        "Ehkäpä joku muunsukupuoliseksi luettava henkilö yrittää elää molempien sukupuolten elämää, mutta se on enemmänkin transvestiittien "heiniä". Yleensä muunsukupuolinen ei koe olevansa täysin kumpaakaan sukupuolta."

        Transvestiittikin haluaa ennemmin pukeutua naiseksi kuin "metsuriksi", ihan siksi että kokee itsessään myös naiseuttakin. Muunsukupuolinen ei koe olevansa kumpaakaan sukupuolta, miksikö? Ihan siksi ettei voi/pysty hylkäämään pois sellaista sukupuolta josta on myös tietoisuus/tunne sisällään.


      • Yksisilmäistä
        AjatuspohjassaEiVäärää kirjoitti:

        "Ehkäpä joku muunsukupuoliseksi luettava henkilö yrittää elää molempien sukupuolten elämää, mutta se on enemmänkin transvestiittien "heiniä". Yleensä muunsukupuolinen ei koe olevansa täysin kumpaakaan sukupuolta."

        Transvestiittikin haluaa ennemmin pukeutua naiseksi kuin "metsuriksi", ihan siksi että kokee itsessään myös naiseuttakin. Muunsukupuolinen ei koe olevansa kumpaakaan sukupuolta, miksikö? Ihan siksi ettei voi/pysty hylkäämään pois sellaista sukupuolta josta on myös tietoisuus/tunne sisällään.

        Kaikki transvestiitit eivät ole mekkoilevia miehiä. On myös naisia jotka äijäilevät. Pukeutuvat miehisesti (vaikkapa metsuriksi) ja laittavat jopa partaa. Koska nainen voi pukeutua muutenkin miesten asusteisiin, ilman että siihen kiinnitetään huomiota, jotkut naiset elävät jopa täyspäiväisesti miehen roolissa vaikka eivät olekaan transmiehiä.


    • hjkjmn
    • Muunsukupuolinen voi kokea, että ei kuulu kumpaankaan binäärisen sukupuoleen, vaan on niiden välillä tai kokonaan niiden ulkopuolella. Asiaa voisi kuvata niinkin, että on nostanut ankkurin siitä sukupuolesta, jonka kätilö on arvannut ja seilaa ulapalla ankkuroimatta itseään myöskään syntymässä arvattuun nähden vastakkaiseen sukupuoleen.

      • Me muusut/genderfluidit, jotka kaksi kuvaavat parhaiten itseäni, emme usein hakeudu hoitoihin, koska ne oikeastaan eivät mitään "ongelmaa" korjaisi vaan muokkaisivat vain ulkoista kuorta, joka ei kuitenkaan koskaan vastaisi sitä kokonaisvaltaista näkemystä itsestämme. Täytyy vain löytää oikea tapa ilmaista itseään. Sen voi ottaa mahdollisuutenakin, eräänlaisena suurena kasvuprosessina, jossa alkaa arvostamaan niin "ääripään" sukupuolisuuksia kuin kaikkea silt'ä välin eri tavoin ja oppii ymmärtämään niin maskuliinisuuden kuin feminiinisyyden kulttuurisia merkityksiä paremmin ja näin myös vaikkapa olemaan siten paremmin avuksi ihmisille, joita kohtaa.


      • dfghjhgf

        Pystytkö kertomaan Sinun kohdallasi ettet ole missään elämäsi vaiheessa seilannut/epäröinyt, nyt oikeimmaksi arvailemaasi sukupuoltasi?
        Kun eräät transvestiitit kuin muunsukupuoliseksi itsensä luokitelleet ovat kuitenkin myöhäisemmässä vaiheessa lähteneet sukupuolen korjaukseen, eikö se kuullostakin siltä ettei ole mitään selvää rajaa joka määrittelee syntymistä TÄYSIN väärään sukupuoleen vaan vain tunteen voimistumista siihen? Tottakai sillä hetkellä sitten miellään että on syntymästä asti näin koettu.

        VAIN tunnepuolen vertailu ESIMERKKINÄ: Alkoholisti/huumeriippuvainen elää elämänsä olotilassa että alkoholi/huume antaa hyvän, sen oikeimman olotilan itselleen, eikö vastaavasti vielä VAIN TUNTEMUKSESSAAN olevan sukupuolen kokeminen/kasvaminen oikeimmaksi olekkin näin verraten vähän samaa asiaa?

        Alkoholisti ei korjaannu täysin tuntemuksistaan koskaan, samoin on muunsukupuolisten/transtaustaisten kohdalla. Sen minäkin myönnän.


    • Miki333

      Ite koen olevani muun sukupuolinen koska se vaan tuntuu parhaimmalta.
      En tiiä, voi olla kasvatuksesta kiinnikkin, skidinä leikin traditionaalisilla maskuliniisillä ja femininiisillä leluilla yms.
      Tunnistan itsestäni feminiinisiä ja maskuliinisiä osia mut en erityisemmin nää et olisin vain mies tai nainen (tai edes feminiinen mies tai maskuliininen nainen). Sain tietää et muunsukupuolisuus on juttu joku 3 vuotta sitten ja siitä asti oon kutsunut itteeni iha androgyyniks.

      • Anonyymi

        Tää muunsukupuolisuus tuntuu olevan trendi tänä aikana. Itse olen niukkaseksinen, josko sitä on ollenkaan, olen aviossa, ollut jo liki , no en sano. Mieheni on runsasseksinen, opettelin hoitelemaan hänet, onko tämä loukkaava ilmaisu, en tiedä. Olin 18 v kun "opas" olkapäälläni sanoi että pitää perustaa perhe. Kävin pokkaamassa nykyistä miestäni tanssiin, en osannut tanssia enkä tykännyt tanssia mut pokkasin ja siihen hän jäi. Emme ole tanssineet sen koommin. Joo tää seksittömyys on vaikea asia, onneksi olen kurvikas, mua pidetään seksikkäänä. Olen suht hyvännäköinen, hoikka, blondattu. Itseoppinut tähän rooliin vaimona. Olemme astrologisesti yhteensopivat, mun kuu on samassa merkissä kun puolisoni aurinko, tämä on merkittävä seikka meidän yhteiselämässämme. Tarkoittaa että ymmärrän puolisoani paljon paremmin,


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      114
      2357
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      39
      1951
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1887
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1877
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1876
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1159
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1056
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      933
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      890
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe