Moi. Mulla on Exceltaulukossa lukuja eri lähteistä ja eri sarakeotsikoilla merkattuna, esim. "Tapaturmat" "Tilastolliset ennusteet" "Frekvenssit"..ym.
Kysynkin, onko mahdollista esim. kaavalla tai VB-koodilla saada aikaan punainen jana kahden eri solun välille? Tällä olisi tarkoitus havainnoillistaa kahden tai jopa useamman lukuparin korrelaatiota. Aina parempi, jos voisi käyttää samaan aikaa eri värejä eri lukuparien välillä.
Kiitos vaivannäöstäsi!
Viivalla on väliä
11
293
Vastaukset 11
- EhdollinenMuotoilu
Ehdollinen muotoilu / Conditional formatting
https://www.youtube.com/watch?v=mrKJtKXAST0
https://support.office.com/fi-fi/article/Pikaopas-ehdollisen-muotoilun-käyttäminen-6b6f7c2a-5d62-45a1-8f67-584a76776d67 - punaviiva
No tässä esimerkiksi funktio, joka piirtää punaisen viivan kahden parametreinä annetun solun keskipisteiden välille. Paluuarvona tulee viivan pituus, kun en muutakaan järkevää palautettavaa keksinyt.. pituustarkastuksen laitoin sen vuoksi, ettei yhtä tai olematonta pistettä aleta piirtelemään. Sellainen tilannehan syntyy, jos sama solu on molempina parametreina.
Tuosta varmaan säätämällä saat haluamasi. RGB-värithän voi lisätä parametreiksi myös, niin silloin saa funktiota kutsuessa valita värinkin.
Käyttö siis esim:
=punaviiva(C5;D5)
Varsinainen koodi tässä:
.
Function punaviiva(mista As Range, mihin As Range) As Single
Dim x1, y1, x2, y2, pituus As Single
x1 = mista.Left mista.Width / 2
y1 = mista.Top mista.Height / 2
x2 = mihin.Left mihin.Width / 2
y2 = mihin.Top mihin.Height / 2
pituus = Sqr((x2 - x1) ^ 2 (y2 - y1) ^ 2)
If (pituus > 1) Then
With ActiveSheet.Shapes.AddLine(x1, y1, x2, y2).Line
.ForeColor.RGB = RGB(255, 0, 0)
End With
End If
punaviiva = pituus
End Function- raunaviiva
Reunaviivoja voisi myös käyttää
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff822605.aspx
Tuolla jotain säädetty
http://stackoverflow.com/questions/13661965/conditional-formatting-using-excel-vba-code
Onko funktion käyttö parempi kuin tapahtumien käyttö...
Ainakaan koodin voi laittaa moduuleihin eikä työkirjaan tai tauluun?
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838823.aspx - Application.Volatile
raunaviiva kirjoitti:
Reunaviivoja voisi myös käyttää
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff822605.aspx
Tuolla jotain säädetty
http://stackoverflow.com/questions/13661965/conditional-formatting-using-excel-vba-code
Onko funktion käyttö parempi kuin tapahtumien käyttö...
Ainakaan koodin voi laittaa moduuleihin eikä työkirjaan tai tauluun?
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838823.aspxApplication.Volatile Method (Excel)
Marks a user-defined function as volatile. A volatile function must be recalculated whenever calculation occurs in any cells on the worksheet. A nonvolatile function is recalculated only when the input variables change. This method has no effect if it's not inside a user-defined function used to calculate a worksheet cell.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff195441.aspx
http://excel.tips.net/T002013_Forcing_a_Macro_to_Run_when_a_Worksheet_is_Recalculated.html
Tuolla voi määrätä laskettavaksi aina kun jokun solun arvoa lasketaa (~muutetaan).
- Punainen_lanka
Kiitos vastauksista. Mielikuvani kahta eri solua yhdistävästä punaisesta, tai muun värisestä janasta -ei tavoittanut teitä kunnolla.
Ajatus yhdistävästä janasta solujen keskipisteestä toiseen taitaa olla helpoin toteuttaa ruutukopioimalla näkymä ja tehdä toisella työkalulla nuo yhdistävät viivat.
Koodeja en saanut pienellä vaivalla toimimaan ja ne taisivatki olla enimmäkseen mallia; reunaviiva, eikä niinkään keskeltä-keskelle.
Toki olen kiitollinen yrityksistänne ja otan edelleen vastaan toiveeni toteutuksia.
Ideana siis solun keskeltä toisen solun keskelle jana. Tämä siis karkeana toiveena. :) - jotainviivoja
https://support.office.com/fi-fi/article/Kaavojen-ja-solujen-välisten-yhteyksien-näyttäminen-a59bef2b-3701-46bf-8ff1-d3518771d507?ui=fi-FI&rs=fi-FI&ad=FI
,,, - tässä-myös
http://wellsr.com/vba/2015/excel/draw-lines-or-arrows-between-cells-with-vba/
Onko tämä erilainen? Tuota, etkö voi vain piirtää siihen viivaa? Komennolla Lisää > Muodot löytyy suoraa ja vinkkeliä ja nuolenkärjellä ja ilman ja vaikka minkä laista. Ja väriäkin voi vaihtaa. Kun sen kerran lisää, niin alku ja loppu pysyy laitetussa solussa vaikka sitten lisäisi rivejä tai sarakkeita väliin.
(minulla office 2010 - kai se löytyy muistakin)- Punainen_lanka
Voi mahdotonta..! Ei ole totta, tuossahän se ratkaisu olikin. Kiitos "tattiaivo" tuhannesti! Kiitos myös nimierkille "tässä-myös", olin jo lämpenemässsä koirille, mutta tattiaivon Vinkki on ylivoimainen.
Tietysti kaikille auttajille kiitos, pelastitte päiväni avuliaisuudella.- Punainen_lanka
Korjaus: Olin siis jo lämpenemässsä koodille.. enkä koirille.. hehh, tablettini autotekstitys. ;D
Kai sitä jo tuskissaa rupeaa lämpenemään mille tahansa.
Kiva, jos sain olla avuksi. En ollut ihan satavarma siitä, oliko tämä juuri se mitä kaipasit, mutta kun en osaa mitään monimutkaisia koiria kun ne menee pienen pääni yli ihan liian korkealta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751230
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821157Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241135Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129965Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6918- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.74739Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50662Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48547
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90540- 137530
- 25512
- 36505
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11490- 43477
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää42468- 19456
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.85450