Viivalla on väliä

Punainen_lanka

Moi. Mulla on Exceltaulukossa lukuja eri lähteistä ja eri sarakeotsikoilla merkattuna, esim. "Tapaturmat" "Tilastolliset ennusteet" "Frekvenssit"..ym.
Kysynkin, onko mahdollista esim. kaavalla tai VB-koodilla saada aikaan punainen jana kahden eri solun välille? Tällä olisi tarkoitus havainnoillistaa kahden tai jopa useamman lukuparin korrelaatiota. Aina parempi, jos voisi käyttää samaan aikaa eri värejä eri lukuparien välillä.

Kiitos vaivannäöstäsi!

11

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EhdollinenMuotoilu
    • punaviiva

      No tässä esimerkiksi funktio, joka piirtää punaisen viivan kahden parametreinä annetun solun keskipisteiden välille. Paluuarvona tulee viivan pituus, kun en muutakaan järkevää palautettavaa keksinyt.. pituustarkastuksen laitoin sen vuoksi, ettei yhtä tai olematonta pistettä aleta piirtelemään. Sellainen tilannehan syntyy, jos sama solu on molempina parametreina.

      Tuosta varmaan säätämällä saat haluamasi. RGB-värithän voi lisätä parametreiksi myös, niin silloin saa funktiota kutsuessa valita värinkin.

      Käyttö siis esim:

      =punaviiva(C5;D5)

      Varsinainen koodi tässä:

      .

      Function punaviiva(mista As Range, mihin As Range) As Single

      Dim x1, y1, x2, y2, pituus As Single
      x1 = mista.Left mista.Width / 2
      y1 = mista.Top mista.Height / 2
      x2 = mihin.Left mihin.Width / 2
      y2 = mihin.Top mihin.Height / 2

      pituus = Sqr((x2 - x1) ^ 2 (y2 - y1) ^ 2)

      If (pituus > 1) Then
      With ActiveSheet.Shapes.AddLine(x1, y1, x2, y2).Line
      .ForeColor.RGB = RGB(255, 0, 0)
      End With
      End If

      punaviiva = pituus

      End Function

      • raunaviiva

      • Application.Volatile
        raunaviiva kirjoitti:

        Reunaviivoja voisi myös käyttää
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff822605.aspx

        Tuolla jotain säädetty
        http://stackoverflow.com/questions/13661965/conditional-formatting-using-excel-vba-code

        Onko funktion käyttö parempi kuin tapahtumien käyttö...
        Ainakaan koodin voi laittaa moduuleihin eikä työkirjaan tai tauluun?
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838823.aspx

        Application.Volatile Method (Excel)

        Marks a user-defined function as volatile. A volatile function must be recalculated whenever calculation occurs in any cells on the worksheet. A nonvolatile function is recalculated only when the input variables change. This method has no effect if it's not inside a user-defined function used to calculate a worksheet cell.
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff195441.aspx

        http://excel.tips.net/T002013_Forcing_a_Macro_to_Run_when_a_Worksheet_is_Recalculated.html

        Tuolla voi määrätä laskettavaksi aina kun jokun solun arvoa lasketaa (~muutetaan).


    • Punainen_lanka

      Kiitos vastauksista. Mielikuvani kahta eri solua yhdistävästä punaisesta, tai muun värisestä janasta -ei tavoittanut teitä kunnolla.
      Ajatus yhdistävästä janasta solujen keskipisteestä toiseen taitaa olla helpoin toteuttaa ruutukopioimalla näkymä ja tehdä toisella työkalulla nuo yhdistävät viivat.
      Koodeja en saanut pienellä vaivalla toimimaan ja ne taisivatki olla enimmäkseen mallia; reunaviiva, eikä niinkään keskeltä-keskelle.

      Toki olen kiitollinen yrityksistänne ja otan edelleen vastaan toiveeni toteutuksia.
      Ideana siis solun keskeltä toisen solun keskelle jana. Tämä siis karkeana toiveena. :)

    • jotainviivoja
    • tässä-myös
    • Tuota, etkö voi vain piirtää siihen viivaa? Komennolla Lisää > Muodot löytyy suoraa ja vinkkeliä ja nuolenkärjellä ja ilman ja vaikka minkä laista. Ja väriäkin voi vaihtaa. Kun sen kerran lisää, niin alku ja loppu pysyy laitetussa solussa vaikka sitten lisäisi rivejä tai sarakkeita väliin.
      (minulla office 2010 - kai se löytyy muistakin)

    • Punainen_lanka

      Voi mahdotonta..! Ei ole totta, tuossahän se ratkaisu olikin. Kiitos "tattiaivo" tuhannesti! Kiitos myös nimierkille "tässä-myös", olin jo lämpenemässsä koirille, mutta tattiaivon Vinkki on ylivoimainen.
      Tietysti kaikille auttajille kiitos, pelastitte päiväni avuliaisuudella.

      • Punainen_lanka

        Korjaus: Olin siis jo lämpenemässsä koodille.. enkä koirille.. hehh, tablettini autotekstitys. ;D


      • Kai sitä jo tuskissaa rupeaa lämpenemään mille tahansa.
        Kiva, jos sain olla avuksi. En ollut ihan satavarma siitä, oliko tämä juuri se mitä kaipasit, mutta kun en osaa mitään monimutkaisia koiria kun ne menee pienen pääni yli ihan liian korkealta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      232
      4173
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      191
      3745
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      315
      2939
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      270
      2446
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2046
    6. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      72
      1936
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1896
    8. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      69
      1804
    9. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      61
      1597
    10. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      77
      1542
    Aihe