Viivalla on väliä

Punainen_lanka

Moi. Mulla on Exceltaulukossa lukuja eri lähteistä ja eri sarakeotsikoilla merkattuna, esim. "Tapaturmat" "Tilastolliset ennusteet" "Frekvenssit"..ym.
Kysynkin, onko mahdollista esim. kaavalla tai VB-koodilla saada aikaan punainen jana kahden eri solun välille? Tällä olisi tarkoitus havainnoillistaa kahden tai jopa useamman lukuparin korrelaatiota. Aina parempi, jos voisi käyttää samaan aikaa eri värejä eri lukuparien välillä.

Kiitos vaivannäöstäsi!

11

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EhdollinenMuotoilu
    • punaviiva

      No tässä esimerkiksi funktio, joka piirtää punaisen viivan kahden parametreinä annetun solun keskipisteiden välille. Paluuarvona tulee viivan pituus, kun en muutakaan järkevää palautettavaa keksinyt.. pituustarkastuksen laitoin sen vuoksi, ettei yhtä tai olematonta pistettä aleta piirtelemään. Sellainen tilannehan syntyy, jos sama solu on molempina parametreina.

      Tuosta varmaan säätämällä saat haluamasi. RGB-värithän voi lisätä parametreiksi myös, niin silloin saa funktiota kutsuessa valita värinkin.

      Käyttö siis esim:

      =punaviiva(C5;D5)

      Varsinainen koodi tässä:

      .

      Function punaviiva(mista As Range, mihin As Range) As Single

      Dim x1, y1, x2, y2, pituus As Single
      x1 = mista.Left mista.Width / 2
      y1 = mista.Top mista.Height / 2
      x2 = mihin.Left mihin.Width / 2
      y2 = mihin.Top mihin.Height / 2

      pituus = Sqr((x2 - x1) ^ 2 (y2 - y1) ^ 2)

      If (pituus > 1) Then
      With ActiveSheet.Shapes.AddLine(x1, y1, x2, y2).Line
      .ForeColor.RGB = RGB(255, 0, 0)
      End With
      End If

      punaviiva = pituus

      End Function

      • raunaviiva

      • Application.Volatile
        raunaviiva kirjoitti:

        Reunaviivoja voisi myös käyttää
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff822605.aspx

        Tuolla jotain säädetty
        http://stackoverflow.com/questions/13661965/conditional-formatting-using-excel-vba-code

        Onko funktion käyttö parempi kuin tapahtumien käyttö...
        Ainakaan koodin voi laittaa moduuleihin eikä työkirjaan tai tauluun?
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838823.aspx

        Application.Volatile Method (Excel)

        Marks a user-defined function as volatile. A volatile function must be recalculated whenever calculation occurs in any cells on the worksheet. A nonvolatile function is recalculated only when the input variables change. This method has no effect if it's not inside a user-defined function used to calculate a worksheet cell.
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff195441.aspx

        http://excel.tips.net/T002013_Forcing_a_Macro_to_Run_when_a_Worksheet_is_Recalculated.html

        Tuolla voi määrätä laskettavaksi aina kun jokun solun arvoa lasketaa (~muutetaan).


    • Punainen_lanka

      Kiitos vastauksista. Mielikuvani kahta eri solua yhdistävästä punaisesta, tai muun värisestä janasta -ei tavoittanut teitä kunnolla.
      Ajatus yhdistävästä janasta solujen keskipisteestä toiseen taitaa olla helpoin toteuttaa ruutukopioimalla näkymä ja tehdä toisella työkalulla nuo yhdistävät viivat.
      Koodeja en saanut pienellä vaivalla toimimaan ja ne taisivatki olla enimmäkseen mallia; reunaviiva, eikä niinkään keskeltä-keskelle.

      Toki olen kiitollinen yrityksistänne ja otan edelleen vastaan toiveeni toteutuksia.
      Ideana siis solun keskeltä toisen solun keskelle jana. Tämä siis karkeana toiveena. :)

    • jotainviivoja
    • tässä-myös
    • Tuota, etkö voi vain piirtää siihen viivaa? Komennolla Lisää > Muodot löytyy suoraa ja vinkkeliä ja nuolenkärjellä ja ilman ja vaikka minkä laista. Ja väriäkin voi vaihtaa. Kun sen kerran lisää, niin alku ja loppu pysyy laitetussa solussa vaikka sitten lisäisi rivejä tai sarakkeita väliin.
      (minulla office 2010 - kai se löytyy muistakin)

    • Punainen_lanka

      Voi mahdotonta..! Ei ole totta, tuossahän se ratkaisu olikin. Kiitos "tattiaivo" tuhannesti! Kiitos myös nimierkille "tässä-myös", olin jo lämpenemässsä koirille, mutta tattiaivon Vinkki on ylivoimainen.
      Tietysti kaikille auttajille kiitos, pelastitte päiväni avuliaisuudella.

      • Punainen_lanka

        Korjaus: Olin siis jo lämpenemässsä koodille.. enkä koirille.. hehh, tablettini autotekstitys. ;D


      • Kai sitä jo tuskissaa rupeaa lämpenemään mille tahansa.
        Kiva, jos sain olla avuksi. En ollut ihan satavarma siitä, oliko tämä juuri se mitä kaipasit, mutta kun en osaa mitään monimutkaisia koiria kun ne menee pienen pääni yli ihan liian korkealta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      118
      2575
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      64
      2441
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      163
      2085
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      24
      1871
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      101
      1496
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      83
      1293
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      320
      1208
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      111
      1088
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      79
      1043
    10. Nyt Zelenskyi pommittaa drooneillaan jo Suomea!

      Kouvola kohteena: https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=107
      Maailman menoa
      228
      958
    Aihe