Moi. Mulla on Exceltaulukossa lukuja eri lähteistä ja eri sarakeotsikoilla merkattuna, esim. "Tapaturmat" "Tilastolliset ennusteet" "Frekvenssit"..ym.
Kysynkin, onko mahdollista esim. kaavalla tai VB-koodilla saada aikaan punainen jana kahden eri solun välille? Tällä olisi tarkoitus havainnoillistaa kahden tai jopa useamman lukuparin korrelaatiota. Aina parempi, jos voisi käyttää samaan aikaa eri värejä eri lukuparien välillä.
Kiitos vaivannäöstäsi!
Viivalla on väliä
11
150
Vastaukset
- EhdollinenMuotoilu
Ehdollinen muotoilu / Conditional formatting
https://www.youtube.com/watch?v=mrKJtKXAST0
https://support.office.com/fi-fi/article/Pikaopas-ehdollisen-muotoilun-käyttäminen-6b6f7c2a-5d62-45a1-8f67-584a76776d67 - punaviiva
No tässä esimerkiksi funktio, joka piirtää punaisen viivan kahden parametreinä annetun solun keskipisteiden välille. Paluuarvona tulee viivan pituus, kun en muutakaan järkevää palautettavaa keksinyt.. pituustarkastuksen laitoin sen vuoksi, ettei yhtä tai olematonta pistettä aleta piirtelemään. Sellainen tilannehan syntyy, jos sama solu on molempina parametreina.
Tuosta varmaan säätämällä saat haluamasi. RGB-värithän voi lisätä parametreiksi myös, niin silloin saa funktiota kutsuessa valita värinkin.
Käyttö siis esim:
=punaviiva(C5;D5)
Varsinainen koodi tässä:
.
Function punaviiva(mista As Range, mihin As Range) As Single
Dim x1, y1, x2, y2, pituus As Single
x1 = mista.Left mista.Width / 2
y1 = mista.Top mista.Height / 2
x2 = mihin.Left mihin.Width / 2
y2 = mihin.Top mihin.Height / 2
pituus = Sqr((x2 - x1) ^ 2 (y2 - y1) ^ 2)
If (pituus > 1) Then
With ActiveSheet.Shapes.AddLine(x1, y1, x2, y2).Line
.ForeColor.RGB = RGB(255, 0, 0)
End With
End If
punaviiva = pituus
End Function- raunaviiva
Reunaviivoja voisi myös käyttää
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff822605.aspx
Tuolla jotain säädetty
http://stackoverflow.com/questions/13661965/conditional-formatting-using-excel-vba-code
Onko funktion käyttö parempi kuin tapahtumien käyttö...
Ainakaan koodin voi laittaa moduuleihin eikä työkirjaan tai tauluun?
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838823.aspx - Application.Volatile
raunaviiva kirjoitti:
Reunaviivoja voisi myös käyttää
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff822605.aspx
Tuolla jotain säädetty
http://stackoverflow.com/questions/13661965/conditional-formatting-using-excel-vba-code
Onko funktion käyttö parempi kuin tapahtumien käyttö...
Ainakaan koodin voi laittaa moduuleihin eikä työkirjaan tai tauluun?
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838823.aspxApplication.Volatile Method (Excel)
Marks a user-defined function as volatile. A volatile function must be recalculated whenever calculation occurs in any cells on the worksheet. A nonvolatile function is recalculated only when the input variables change. This method has no effect if it's not inside a user-defined function used to calculate a worksheet cell.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff195441.aspx
http://excel.tips.net/T002013_Forcing_a_Macro_to_Run_when_a_Worksheet_is_Recalculated.html
Tuolla voi määrätä laskettavaksi aina kun jokun solun arvoa lasketaa (~muutetaan).
- Punainen_lanka
Kiitos vastauksista. Mielikuvani kahta eri solua yhdistävästä punaisesta, tai muun värisestä janasta -ei tavoittanut teitä kunnolla.
Ajatus yhdistävästä janasta solujen keskipisteestä toiseen taitaa olla helpoin toteuttaa ruutukopioimalla näkymä ja tehdä toisella työkalulla nuo yhdistävät viivat.
Koodeja en saanut pienellä vaivalla toimimaan ja ne taisivatki olla enimmäkseen mallia; reunaviiva, eikä niinkään keskeltä-keskelle.
Toki olen kiitollinen yrityksistänne ja otan edelleen vastaan toiveeni toteutuksia.
Ideana siis solun keskeltä toisen solun keskelle jana. Tämä siis karkeana toiveena. :) - jotainviivoja
https://support.office.com/fi-fi/article/Kaavojen-ja-solujen-välisten-yhteyksien-näyttäminen-a59bef2b-3701-46bf-8ff1-d3518771d507?ui=fi-FI&rs=fi-FI&ad=FI
,,, - tässä-myös
http://wellsr.com/vba/2015/excel/draw-lines-or-arrows-between-cells-with-vba/
Onko tämä erilainen? Tuota, etkö voi vain piirtää siihen viivaa? Komennolla Lisää > Muodot löytyy suoraa ja vinkkeliä ja nuolenkärjellä ja ilman ja vaikka minkä laista. Ja väriäkin voi vaihtaa. Kun sen kerran lisää, niin alku ja loppu pysyy laitetussa solussa vaikka sitten lisäisi rivejä tai sarakkeita väliin.
(minulla office 2010 - kai se löytyy muistakin)- Punainen_lanka
Voi mahdotonta..! Ei ole totta, tuossahän se ratkaisu olikin. Kiitos "tattiaivo" tuhannesti! Kiitos myös nimierkille "tässä-myös", olin jo lämpenemässsä koirille, mutta tattiaivon Vinkki on ylivoimainen.
Tietysti kaikille auttajille kiitos, pelastitte päiväni avuliaisuudella.- Punainen_lanka
Korjaus: Olin siis jo lämpenemässsä koodille.. enkä koirille.. hehh, tablettini autotekstitys. ;D
Kai sitä jo tuskissaa rupeaa lämpenemään mille tahansa.
Kiva, jos sain olla avuksi. En ollut ihan satavarma siitä, oliko tämä juuri se mitä kaipasit, mutta kun en osaa mitään monimutkaisia koiria kun ne menee pienen pääni yli ihan liian korkealta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2117557
- 1176078
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h465572Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa323740- 643468
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue252721- 292716
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na282555- 432460
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta162263