Viivalla on väliä

Punainen_lanka

Moi. Mulla on Exceltaulukossa lukuja eri lähteistä ja eri sarakeotsikoilla merkattuna, esim. "Tapaturmat" "Tilastolliset ennusteet" "Frekvenssit"..ym.
Kysynkin, onko mahdollista esim. kaavalla tai VB-koodilla saada aikaan punainen jana kahden eri solun välille? Tällä olisi tarkoitus havainnoillistaa kahden tai jopa useamman lukuparin korrelaatiota. Aina parempi, jos voisi käyttää samaan aikaa eri värejä eri lukuparien välillä.

Kiitos vaivannäöstäsi!

11

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EhdollinenMuotoilu
    • punaviiva

      No tässä esimerkiksi funktio, joka piirtää punaisen viivan kahden parametreinä annetun solun keskipisteiden välille. Paluuarvona tulee viivan pituus, kun en muutakaan järkevää palautettavaa keksinyt.. pituustarkastuksen laitoin sen vuoksi, ettei yhtä tai olematonta pistettä aleta piirtelemään. Sellainen tilannehan syntyy, jos sama solu on molempina parametreina.

      Tuosta varmaan säätämällä saat haluamasi. RGB-värithän voi lisätä parametreiksi myös, niin silloin saa funktiota kutsuessa valita värinkin.

      Käyttö siis esim:

      =punaviiva(C5;D5)

      Varsinainen koodi tässä:

      .

      Function punaviiva(mista As Range, mihin As Range) As Single

      Dim x1, y1, x2, y2, pituus As Single
      x1 = mista.Left mista.Width / 2
      y1 = mista.Top mista.Height / 2
      x2 = mihin.Left mihin.Width / 2
      y2 = mihin.Top mihin.Height / 2

      pituus = Sqr((x2 - x1) ^ 2 (y2 - y1) ^ 2)

      If (pituus > 1) Then
      With ActiveSheet.Shapes.AddLine(x1, y1, x2, y2).Line
      .ForeColor.RGB = RGB(255, 0, 0)
      End With
      End If

      punaviiva = pituus

      End Function

      • raunaviiva

      • Application.Volatile
        raunaviiva kirjoitti:

        Reunaviivoja voisi myös käyttää
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff822605.aspx

        Tuolla jotain säädetty
        http://stackoverflow.com/questions/13661965/conditional-formatting-using-excel-vba-code

        Onko funktion käyttö parempi kuin tapahtumien käyttö...
        Ainakaan koodin voi laittaa moduuleihin eikä työkirjaan tai tauluun?
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838823.aspx

        Application.Volatile Method (Excel)

        Marks a user-defined function as volatile. A volatile function must be recalculated whenever calculation occurs in any cells on the worksheet. A nonvolatile function is recalculated only when the input variables change. This method has no effect if it's not inside a user-defined function used to calculate a worksheet cell.
        https://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff195441.aspx

        http://excel.tips.net/T002013_Forcing_a_Macro_to_Run_when_a_Worksheet_is_Recalculated.html

        Tuolla voi määrätä laskettavaksi aina kun jokun solun arvoa lasketaa (~muutetaan).


    • Punainen_lanka

      Kiitos vastauksista. Mielikuvani kahta eri solua yhdistävästä punaisesta, tai muun värisestä janasta -ei tavoittanut teitä kunnolla.
      Ajatus yhdistävästä janasta solujen keskipisteestä toiseen taitaa olla helpoin toteuttaa ruutukopioimalla näkymä ja tehdä toisella työkalulla nuo yhdistävät viivat.
      Koodeja en saanut pienellä vaivalla toimimaan ja ne taisivatki olla enimmäkseen mallia; reunaviiva, eikä niinkään keskeltä-keskelle.

      Toki olen kiitollinen yrityksistänne ja otan edelleen vastaan toiveeni toteutuksia.
      Ideana siis solun keskeltä toisen solun keskelle jana. Tämä siis karkeana toiveena. :)

    • jotainviivoja
    • tässä-myös
    • Tuota, etkö voi vain piirtää siihen viivaa? Komennolla Lisää > Muodot löytyy suoraa ja vinkkeliä ja nuolenkärjellä ja ilman ja vaikka minkä laista. Ja väriäkin voi vaihtaa. Kun sen kerran lisää, niin alku ja loppu pysyy laitetussa solussa vaikka sitten lisäisi rivejä tai sarakkeita väliin.
      (minulla office 2010 - kai se löytyy muistakin)

    • Punainen_lanka

      Voi mahdotonta..! Ei ole totta, tuossahän se ratkaisu olikin. Kiitos "tattiaivo" tuhannesti! Kiitos myös nimierkille "tässä-myös", olin jo lämpenemässsä koirille, mutta tattiaivon Vinkki on ylivoimainen.
      Tietysti kaikille auttajille kiitos, pelastitte päiväni avuliaisuudella.

      • Punainen_lanka

        Korjaus: Olin siis jo lämpenemässsä koodille.. enkä koirille.. hehh, tablettini autotekstitys. ;D


      • Kai sitä jo tuskissaa rupeaa lämpenemään mille tahansa.
        Kiva, jos sain olla avuksi. En ollut ihan satavarma siitä, oliko tämä juuri se mitä kaipasit, mutta kun en osaa mitään monimutkaisia koiria kun ne menee pienen pääni yli ihan liian korkealta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      60
      5924
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      113
      5256
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      364
      4060
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      143
      3289
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      52
      2781
    6. 26
      2133
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      128
      2118
    8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      10
      1927
    9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      84
      1916
    10. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      249
      1896
    Aihe