Syyksi sanottiin, ettet pääse peurametälle, koska et ilmottautunut hirvimetälle.
Ei - sanottiin, kun meinasin päästä peurametälle
3
96
Vastaukset
- susirajalta
Tuttua juttua!
Jotkut seurat ovat itsekeskeisiä ja hyväveli kerhoja joissa tietyt saavat erivapauksia ja tietyt eivät mitään. Meillä homma taas pelittää niin että esim hirven vasoja hakiessamme ei niistä ole havaintoa ja päätämme aloittaa peurajahdin niin silti nekin jotka eivät ole peura porukassa vaan pelkällä hirvellä saavat osallistua. Lihan jako vain menee niille jotka etukätee ovat ilmoittautuneet. Hyvässä seurassa ei ole mitään ehdottomia rajoituksia jotka sulkee samantien osan porukkaa ulkopuolelle. Joustava seura toiminta takaa kaikille mukavan harrastuksen ja esim tästä syystä meidän seura on varmasti ainutlaatuisen mahtava suomen mittakaavassa. Huumori lentää ja kaikki ovat hyvää pataa keskenään.
- ei_hyvä
Meillä taas kävi siten, että suppealle ryhmälle ilmoitettiin "mihin aikaan mennessä ja missä on oltava jos haluaa peurametälle". Sitten kun tiesivät minunkin ilmottautuvan, niin ei sinne tullut kuin yksi jäsen minun lisäksi. Sitten kun aika meni umpeen, niin porukkaa alko tulla. Tuona aamuna annettiin ymmärtää, ettei minulla ole osuutta lihaosuuteen enkä saa osallistua kuin vieraana metsästykseen, jos otetaan vieraaksi.
Porukka oli kuitenkin ehkä itsekseen perunut tuomion kun kysyivät sitä asiaa Metsästäjäliitosta. Mutten tiedä sitä varmasti kun peuranmetsästyksestä ei välitetä mitään tietoa minulle. Pidin ilmottautumisaamun käytöstä todella loukkaavana ja syrjivänä! Kaikkea rentouttavaa ja mukavaa sitä tapahtuukin metsästyksessä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311374
- 103889
- 75713
- 51615
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15533ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..35432- 26399
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175394