Vanhempien autojen arvo laskenut

3452

Eli 60 luvun autojen hinnat ovat laskeneet huomattavasti ja niiden määrä myyntipalstoilla on lisääntynyt huomattavasti.
Syy tähän on hyvinkin selvä. 60-luvulla ajokortin saaneiden ja ketä sen ajan autoja ihailleet ja kokemusta niistä saadun ja ensimmäisenä autona olleet. Ovat nyt siinä iässä ovat harmaantuneet ja autoharrastukset on loppu ja ollaan siirrytty vanhainkoteihin.
Nyky 30-40-50 ikäisillä ei ole mitään kosketuspintaa ja kiinnostusta niihin autoihin, jotka ovat hyvinkin alkeellisia, ratti, jarrut ja 4 vaihdetta pelkistettyjä. Kaiken maailman Angliaa, Cortinaa, Simca tonnia ja Hilmania. Ei niitä ketään halua.
Nyky harrastajakuntaa kiinnostaa se kun autoihin tuli ominaisuuksia, varusteita ja tehoja. Joku Audi 100 quatro tai 244 GLT Volvo ovat nykyharrastajien suosion kohteena ja hinnat aivan eri tasolla myös Italo, Venäläisautojen on kiinnostusta. Vielä kun tähän lisätään uudempien käyttö mukavuus ja ennenkaikkea hyöty miten niitä voi käyttää ihan normiajossa Kukaan. nyt millään alitehoisella Kullalla tai. 60 luvun Laserilla viitsi ajaa.

15

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eryt4

      Ketään ei varmaan muutenkaan kiinnosta 60-luvulta muuta kuin jenkit. Ehkä pari britti/italosporttia voi vielä sekaan heittää. Kaikki eurot/japsit tuolta ajalta on aika hirveitä koppeja.

    • 4354

      Juuri niin tarkoitin -60 luvun perusautoja, kuten kadetteja ja kuplia, niitä kukaan osta saati maksa mitään.
      Mersut, urheiluautot, jenkit ja etenkin neuvostoautot ovat ainoita mikä kiinnostaa. Haepa vanha Volga hyväkuntoisena niin saat maksaa.

    • hghyuyh

      Tässä juuri tulee tuo nostalgia, kuinka juuri meillä oli tuommoinen kuplavolkkari ja hyvin me lapset mahduttiin takapenkille. Nykyisille kakskymppisille tulee sama fiilis -90 luvun autoon 30 vuoden päästä.

    • kanttikertaakantti

      Näin se muuten menee. Kanttiautojen harrastuskin kuoli juuri samanlaiseen ongelmaan ja nelkytlukulaiset ovat samassa vanavedessä. Sääli autohistoriallisesti ajatellen.

    • Älä yleistä.

      • tgjgöoyöi

        Myös perikunnat eivät huomioi kuin kuplat tai minit taikka tipparellut.Edelleen meinaa lähteä romuksi isot varustellut Japanilaiset taikka esim skodat jotka nostaneet arvoa Euroopassa.


    • grankullabo

      Opettele kirjoittamaan!

    • pop98

      Voihan sitä itselleen uskotella jos ei ole varaa ostaa.
      Ulkomailla ovat hinnoissaan, joten ei ne hinnat laske vaan myydään ne sitten ulkomaille jos ei täällä saa kunnon hintaa.
      Vanhakoppasta Escorttia menee ulkomaille 5000eurolla jos edes suunnilleen pysyy kasassa ettei ole ruostunut harsoksi, muulla ei väliä.
      Joten saatananmoisissa hinnoissa ovat 60 luvun autot,
      Reaalitodellisuudessa.

      • pop98

        Lisäys: Tuossa katsoin nettiautosta, 60-luvun esko kaikkein halvin hinta 4600eur, keskihinta 9000eur??


    • 6543

      Kuka nyt on niin vajaa älyinen, että maksaa jostain Escortista 5000€, sillä rahalla saa vähän muutakin.
      Ghia malli hyväkuntoisen, kaikilla varusteilla olevan Scorpion voi ostaa ennen 1000€, siinä on vähän ominaisuuksiakin ja hyötyäkin.
      Kyllä nuo -60 lukulaiset ja muut on jo unohdettu juttu, kun katsoo nettiautoon siellä niitä on hyvin alhaiseen hintaan ja puolet saa vielä tinkiä pois.

      • santtu-1975

        Ei noita vanhoja autoja osteta "ominaisuuksien ja hyötyjen" takia (ja verrata niitä johonkin -80 luvun Scorpioon). Ne ovat harraste-autoja joita ostetaan autoharrastuksen takia (rakentaminen ja/tai ajaminen).
        Käyttöautot näiltä vanhojen autojen harrastajilta löytyy yleensä ihan uusista autoista, nämä vanhat harraste-autot ovat sitten yleensä perheen kolmos yms. autoina, joilla ajetaan muutamaan merkkikokoontumiseen kesän aikana.


    • htrhfhf

      Miten niin laskeneet, päinvastoin mitä noita seuraillut vuosien mittaan niin hinnat vaan nousseet koko ajan.

      15 vuotta sitten ehjiä ja leimattujakin 60-70-luvun perusautoja sai alkaen 1000mk, nyt saman verran euroissa.

      Tietysti eihän joku peruskippo kuten Cortina tai kupla mikään Cadillacin tai Ferrarin hintainen voi ollakaan.

    • Idänihmeetjoo

      Itäautoharrastajia on ainakin suomessa todella runsaasti. Skoda myy kuin häkä ja kommunisti harrastajakunta ostaa jokaisen itäirvokkeen talliinsa mitä saa. Ja miettikää mikä fiilis ostaa skoda-itäauto velaksi heheh.

    • 6543

      Itäautot on aina haluttuja ja kumma kyllä, auto mikä on aikanaan ollut hintahaitarin alapäästä itäautot, mini, fiatit, kupla, 96 Saab, niistä löytyy kiinnostusta ja on hintaa eli voi karkeasti sanoa, mitä halvempi uutena sen arvostetumpi.

    • Kuahhhaahhaa

      Ei ne 2007 mallin dodgetkaan maksa enää paljon mitään.Romuraudan hinnalla saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5737
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2090
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1922
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1083
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe