Koira yli vuodeksi muualle koulutukseen?

Työkoira

Tavoitteenani on kouluttaa aina itse koirani. On ollut hakukoiria, suojelukoiria ja paimennuskoiria.
Nyt kysynkin oletteko kokeneet/kuulleet miten homma toimii kun luovut koirastasi alle vuosikkaana, ja sen koulutus tapahtuu muualla kuin sinun käsissäsi?
Onko tällainen kuinka yleistä?
Mitä koiranne ovat kotiin tullessaan asettuneet? Ootteko katuneet?
Ja miksi päädyitte tähän?

4

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • directnormal

      Euroopassa täysin normaalia että annetaan muualle koulutukseen.

    • Maksat isot rahat ja joudut toteamaan ettei se ole sinun koira vaan kasvattaja perheen.Televisoissa on koirat Poliiseilla ja muilla paitsi sokeain koulutus ohjelmassa,vaikka luulen että nekin alokkaat sitten istutetaan asiakkaalle.Eli koulutetaan huolehtimaan kaikista joille ne annetaan.Turussa oli iso sakemanni yöt omistajalla ja aamulla vartionti liikkeen ihmiset haki töihin,eikä ne kuulemma uskaltaneet ihan pienestä ottaa pantaa pois tosi tilanteessa,kotona oli vauvan kanssa lattialla leikkimässä.Olisko näin parempi,jos ei en usko omaasi tarvitsevakaan,vaan elävän robotin joka tappaa vihollisesi salasanalla. Valmiiksi koulutetuista koirista sain oppini kun se meinasi listiä minut,oli opetettu kanista,kissoita toisista koirista lähtien aina ihmiseen Euroopassa ja Venäjällä tekemään selvää-Rotu oli iso Venäläinen ja ihan seinä hullu,Poliisit antoivat sille tappo tuomion aina kun näkivät,ja kait saivat kun se katosi.

    • Kaike

      Kokemusta ei ole mutta jos työkoiran haluaa niin eikö tuo ole ihan järkevää? Annetaan ammattilaisen kouluttaa ja saadaan takaisin koira valmiina töihin. Ihan vain perheenjäseneksi plus harrastuskaveriksi otettua koiraa en antaisi koska onhan se vähän hölmöä.

    • Paimen

      Mitäs aloittaja o paimentanut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7209
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3811
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3400
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2552
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2336
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2332
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2226
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2139
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1878
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1789
    Aihe