Tahonasua mökissä!

Kirjoitan nyt tuntojani siitä, että haluaisin asua mökissä järven rannalla. Näyttää siltä, että koskaan en tule sitä saamaan, koska nykyisessä elämäntilanteessa sen joutuisin vuokraamaan ja olen vielä kaiken lisäksi ajokortitonkin.. Oiskohan jossain isojen teiden varsilla mökkiä vuokrattavana, jonne pääsisi julkisilla? Kyllä kävelymatkaakin voisi olla jokunen kilometri..

9

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunnot unohtui tekstistä, enkä tiiä miten omia kirjoituksiaan voi muokata..:)

      • Piippolanvaarillaliiteri

        Voi olla kiven kannon ja niemennotkon takana, että löydät ensinnäkin talviasuttavan mökin ja vieläpä niin, että siinä voi asua ympäri vuoden. Virallisesti?
        Miksi ei löytyyhän niitä mutta hinnat ovat sitten niin kohdillaan, jos vielä järven rannalla niin miten lie saldosi kanssa, onko varaa maksaa?


    • muutaSaareen

      Mä asun saarimökissä. Ei oo autoa, eikä tarvita, vaikka kortti onkin jäljellä entisestä elämästä.

    • dddd3

      Joillekin mökeille pääsee hyvin bussillakin, ja jos siellä pidempiä aikoja viettää, niin voihan sinne hankkia polkupyörän.

      • vaipilluvuokralla

        lopellakin 43 parakkia myynnissä valkkaa niistä


    • Tahonasu

      Vanhempani olivat ajokortittomia ja asuivat metsämökkiä, tai eivät talvisin kylläkään. Saapuivat kaupunkiin junalla, siitä jatkoivat järvenrannan laituripaikalle taksilla ja siitä eteenpäin soutuveneellä mökille viimeisen kilometrin verran. Mökki ei ole saaressa, vaan metsätaipaleen päässä, eli veneellä piti kulkea.
      Nyttemmin kun mökki on siirtymässä minulle, on tehty jo tie ja käyttö on entistä kovempaa, kun oma perheeni kulkee autolla. Mutta tarkoitin tuon vain esimerkiksi siitä, että kyllä se autottomaltakin onnistuu. Käymme mökillä myös joskus talvisin ja koska mökkitietä ei aurata, niin kuljemme autopaikasta noin kilometrin matkan lumikengillä. Ahkiossa kulkee juomavesi ja ruuat.

    • PysykääNytEdesHengissä

      Eikös taas joku tehnyt itsarin ja paloi mökkiinsä? Paljonkos olikaan velkaa vai pelko että joutuu kusisiin vaippoihin ja lapset ryyppää omaisuuden?

      • dddd3

        Minä jo mietinkin, että onko sinulle sattunut jotain, saanut elämän tms. Mutta samoilla näköjään mennään edelleen.


    • saarimökki33

      Kyllä se Suomalaiseen sieluun kuuluu. Metsät,järvet ja metsälammet.

      Onneksi luonto on täällä on aika puhdas.

      Talouden laittaa kuntoon ja elelee vapaata elämää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2814
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2385
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2033
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe