Elisa Wippies sähköposti pienenee- tosi törkeää!

Törkeää

Minusta Elisa menettelee todella törkeästi pienentäessään sähköpostinsa 4 GB:sta ainoastaan 1 GB. Mitä noin pieneen sähköpostiin edes mahtuu? Luulen että irtisanon kaikki yhteyteni kyseisestä firmasta. Olen aina kehunut Elisaa mutta tämän jälkeen käännän kelkkani.
Tuollako tavalla he kohtelevat asiakkaitaan. Tuo on törkeintä mitä Elisa on tehnyt jälleen kerran. Saisivat hävetä.

11

2417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palturinpuhuja

      Olen samaa mieltä. Minulla on melko paljon sähköposteja jossa on tärkeitä liitetiedostoja. Nyt en tiedä, minne ne siirtäisin kun ei ole uutta sähköpostia. Pahuksen Elisa minkä teki.

    • tehokkuuden_yliajaama

      - Elisa irtisanoi kiinteä nettiyhteyteni, tekninen kehitys selityksenä?
      - Elisa nostaa kiinteitä hintoja, kun ei käytä tarpeeksi liittymää?
      - Elisa pienentää wippies sähköpostia, kun siirretään, mahdollisesti, Elisaan?
      pahuksen Elisa minkä tekee :(

    • hyvinriittää

      Sähköposti ei ole tarkoitettu tietojen vakinaiseksi säilytys paikaksi, riittää kun mahtuu esim viimeiset 1-2 kuukauden postit, vanhat tarpeelliset laitetaan muualle varmaan paikkaan talteen. Tuo 1 giga riittää vallan mainiosti.

      • Idiootteja_riittää

        Juuri näin. Jotkut idiootit vain tuntuvat kuvittelevan että sähköposti on joku tietojen säilytyspaikka.

        "Nyt en tiedä, minne ne siirtäisin kun ei ole uutta sähköpostia."

        Miten olisi vaikka omalle koneelle ? Tai muulle tiedostojen ja tietojen SÄILYTYKSEEN tarkoitetulle laitteelle.


      • Posti-siirtää-ei-säilytä

        Kai nuo samat uunot säilyttävät tärkeitä papereitaan kadunvarren postilaatikoissa ? On se joillekin vaikeata ymmärtää että posti on tarkoitettu tiedon välittämiseen, ei säilytykseen (on sitten kyse perinteisestä tai sähköisestä).


      • Missä_sanottu

        Missäs niin on määritelty?? Ei edes laissa, mutta yksityisyydensuojan rikkominen taas on selkeä ja vakava rikos, johon syyllistyy silloin, kun palstan ylläpitäjä muutoksillaan aiheuttaa sähköpostien hävittämisen, ja johtaapa se silloin myös ilmoitukseen tietosuojavaltuutetulle.


    • Sinne-katosivat

      Kaikkeista törkeintä olikin nyt muuttaa wippies postit elisan posteiksi, sinne hävisi todennäköisesti kaikki wippies sähköpostiin tehdyt kansiot tärkeine asioineen ja kuitteineenkin. Varoituskin sähköpostin muuttumisesta elisa paskaksi tuli todella lyhyellä varoituksella. Mikäli vaan nämä kansiot tärkeine asioineen, että meneillään ollt takuuasia käsittelykin katosivat, saa poliisi minulta rikosilmoituksen elisaa vastaan, aivan kuten tietosuojavaltuutettukkin saa minulta postia. Veikkaanpa niinkin, että on täysi mahdottomuus kirjautua omiin wippies posteihin jatkossa omilla tunnuksillakaan. Todella törkeää touhua jälleen elisalta entisten touhujen lisäksi.

    • arska699

      haistakoon elisas pitkän pa...a.pitikö tämäkin tuhota.suksikaa vi..uuun

    • Vaihda.toiseen

      Yahoolla on yksi teratavu tilaa sähköpostissa. Se ilmoittaa minulle, että tilaa on noin 54 miljoonalle postille.

    • PäätäSaaKäyttää

      Hommaa iki-osoite ja käytä haluamaasi sähköpostia.

    • Moikka!

      Wippies -sähköpostit toimivat taas viikonlopun huoltokatkon jälkeen ja aikaisemmin käytössä olleet tunnukset toimivat normaalisti. Vanhat sähköpostiviestit ja tiliin liitetyt kansiot löytyvät Webmailista tuttuun tapaan.

      Moona / Elisan Sometiimi
      http://palsta.elisa.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe