Mätästyksen ajankohta

Sanokaapa viisaammat ja kokenemmat kummin kannattaa tehdä. Mätästää heti parhaillaan päätehakattava kuusi/mäntymetsän pohja ja istuttaa keväällä vaiko jättää mätästys ensi syksyyn ja istuttaa keväällä 2018. Keväällä mätästys ei onnistu kelirikon vuoksi. Pohja melko rehevää.
8967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos ensikeväänä on aikaa istuttaa niin miksei hetikin. On se kuitenkin vuosi kasvussa. Ja heinät valtaavat alaa kuitenkinkin, siinä mielessä aiemmen parempi.
Toisaalta itsellä jäämässä vastaava 2018 puolelle koska 2017 kevät sen verran kiireinen jo nyt että en kerkiä istuttamaan kuitenkaan.
Eli suosisin vaihtoehtoa heti, mutta ei se 2018 mikään katastrofi ole vaihtoehtona.

Äänestä
  • Noin olen ajatellutkin. Näillä näkymin juuri ensi keväänä näyttäisi olevan istutusaikaa. Moto vetää oksat kulku-urille, joten eiköhän sieltä paljastu riittävästi pohjaa mättäille. Routaakaan ei vielä ole, joten homman pitäisi onnistua. Syksyllä mätästettyyn pääsisi keväällä aikaisin töihin.

    Kysyisin vielä, olisiko joidenkin kasvitautien vuoksi syytä viivästyttää istutusta.

    Äänestä

  • Tietoa.etsivä kirjoitti:

    Noin olen ajatellutkin. Näillä näkymin juuri ensi keväänä näyttäisi olevan istutusaikaa. Moto vetää oksat kulku-urille, joten eiköhän sieltä paljastu riittävästi pohjaa mättäille. Routaakaan ei vielä ole, joten homman pitäisi onnistua. Syksyllä mätästettyyn pääsisi keväällä aikaisin töihin.

    Kysyisin vielä, olisiko joidenkin kasvitautien vuoksi syytä viivästyttää istutusta.

    Eipäs anneta tekosyy- nimisen laiskamadon iskeä Isäntään. Talven pakkaset ja kevään uv- säteily steriloi maaperää, ettei mitää aihetta viivytellä.

    Äänestä

  • Kiittäen vastauksista. Tämän talon isäntä ei etsi tekosyitä. Tekee kaiken niin heti kun mahdollista. Harmi että urakoitsijan elokuuksi suunnittelema hakkuun siirtyi näin myöhälle. Olisi voinut kokeilla pienelle alalle syysistutusta. Kauppa tehtiin jo yli vuosi sitten.

    Äänestä

  • Tietoa.etsivä kirjoitti:

    Kiittäen vastauksista. Tämän talon isäntä ei etsi tekosyitä. Tekee kaiken niin heti kun mahdollista. Harmi että urakoitsijan elokuuksi suunnittelema hakkuun siirtyi näin myöhälle. Olisi voinut kokeilla pienelle alalle syysistutusta. Kauppa tehtiin jo yli vuosi sitten.

    Älä missään nimessä lähde kokeilemaan syysistutusta. Ei tule onnistumaan vaikka asiantuntijat niin väittävät. Kokemusta on.

    Äänestä

Taimitapio pitää syysistutusta varteenotettavana vaihtoehtona jos se tapahtuu elo-syyskuun alussa. Kait niillä on jotakin kokemusta. Maaperä ei saa olla routiva.

Äänestä

Meillä syrjäkylällä urakoitsijat mätästää keväällä tulvaaikaan.Järvi muuttuu senjälkeen ruskeaksi

Äänestä

Heti tainta maahan. Jää yksi heinikontorjunta vähemmäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa.etsivä kirjoitti:

Sanokaapa viisaammat ja kokenemmat kummin kannattaa tehdä. Mätästää heti parhaillaan päätehakattava kuusi/mäntymetsän pohja ja istuttaa keväällä vaiko jättää mätästys ensi syksyyn ja istuttaa keväällä 2018. Keväällä mätästys ei onnistu kelirikon vuoksi. Pohja melko rehevää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu