Avoin kirje kansanedustaja Janne Sankelolle

Objektiivinen tiedonvälittäjä , mediamestari MaaseudunTulevaisuus -niminen MTK:n järjestölehti kirjoittaa venkoilevasta asenteestanne maataloustukia kohtaan seuraavasti:

"Sankelo muistuttaa, että maatilojen määrä on EU-aikana lähes puolittunut, mutta tuotannon määrä on pysynyt ennallaan. Talousoppien mukaan tehostuminen on ollut siis merkittävää."

Yritätte väenväkisin kääntää haastattelussanne fokuksen pois maataloustuista yritystukiin, lainkaan kommentoimatta sitä, että maatalouden kokonaistukiaiset ovat vuosittain megalomaaniset yli neljä miljardia euroa. Tenhotatte kovasti myös, miten maataloustuotanto on tehostunut ja tuotannon määrä on pysynyt ennallaan. Tuossa olettekin kyllä oikeassa, mutta rehti ja rehellinen kansanedustaja olisi ottanut esiin kokonaisuuden ja maininnut Suomen maatalouden olevan hulppeassa ylituotantotilassa verrattaessa tuotosta suomalaisten ruuan tarpeeseen. Kun suomalaiseen ruokapöytään tarvitaan suomalaista maatalouden alkutuotantoa vain alle 1,5 miljardin edestä, on selvää, että suuri osa maatalouteen syydetystä 4.000.000.000 euron kokonaispanoksesta on erittäin turha ja erittäin raskas taakka veronmaksajiemme kantaa.

Kokoomuksen nuorisojärjestö on aivan oikeassa vaatiessaan maataloustukien poistamista.
36184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Sulle olis avo-hoito tarpeen.

Äänestä

Suomen maatalouden olevan hulppeassa ylituotantotilassa verrattaessa tuotosta suomalaisten ruuan tarpeeseen.

Jopa kertoo miksi ulkoa tuodaan Suomeen ruokaa jos täällä on yli-tuotantoa??

Jopa myös kertoo miksi Suomi tukee suoralla verotuella ulkomaista tuotantoa lähen 500 miljoonalla joka vuosi?

Äänestä

Niin+paljonko+se+tuki+taas+olikaan?+Taisit+lisätä+TAAS+noin+100%+tukisummaan!Valehtelija!+Lopeta+typerät+kirjoittelusi!Tässä+oikea+luku:http://tutkibudjettia.fi/teemat/9

Äänestä

Mitä tarkoittaa avoin kirje?
Avoin asianajovaltakirja antaa täydet valtuudet, mutta mitä on tuo avoin siis kirjeessä?

Äänestä
  • Jopa kertoo avoimesti kaikille, miten tällä kertaa on tahallaan käsittänyt väärin asiat. Kauheaa, jos joku oikeasti olisi noin nurjamielinen, hyi olkoon!

    Äänestä

Aloittaja

Nimimerkille "tutkibudjettia" lienee ehkä uutta, että varsinaisten suorien
maataloustukien (n. 2 mrd euroa) lisäksi kokonaiskuvaan on otettava myös
maanviljelijäin lomitusrahat, maanviljelijäeäkeläisten valtion varoista
maksettavat työeeläkekorvaukset, investointituoet ja -korkotuet, yms. jolloin
ollaan todellakin tilanteessa, jossa maataloustuotannosta veronmaksajille
aiheutuva rasitus on 4 mrd euron luokkaa vuosittain.

Toki karmealtahan tilanne näyttää siltikin vaikka vertailuun otettaisiin vain
"tutkibudjettia" -nimimerkin ehdottamat pelkät suorat tuet 2 mrd euroa.

Äänestä
  • Mitenkä se on asuntotukipotti joka on noin 1,9miljardia euroa...siihen siis lisätään samalla logiikalla eläkekorvaukset, sossutuet, korkotuet, opintotuet????

    Sehän näyttää todella karmealta! Mutta onko se niin????

    Äänestä

  • tutkibudjettia kirjoitti:

    Mitenkä se on asuntotukipotti joka on noin 1,9miljardia euroa...siihen siis lisätään samalla logiikalla eläkekorvaukset, sossutuet, korkotuet, opintotuet????

    Sehän näyttää todella karmealta! Mutta onko se niin????

    Kun nuo tuet ovat verovapaita toisin kuin maataloustuet jotka ovat saajilleen verotettavaa tuloa :)

    Äänestä

  • karmiva toi asuntotuki mutta se sentään jakaantuu merkittävästi isomalle porukalle kuin viljelijät

    Äänestä

  • moneyfor kirjoitti:

    karmiva toi asuntotuki mutta se sentään jakaantuu merkittävästi isomalle porukalle kuin viljelijät

    ruoka jakaantuu myös merkittävästi isommalle porukalle!

    Äänestä

  • Vittu asunto tuki jakautuu asunnon vuokraajille, joita on todella vähän, asunto omistus on laillistettua verojen jakoa yksien taskuun.

    Äänestä

Me++viljelijät+olemme+nyt+kuitenkin+päättäneet+että+emme+luovu+maataloustuista+emmekä+muistakaan+eduistamme.Koska+päätäntävalta+näissä+maataloupilitiikassa+on+meillä,+päätämme+toimia+nut+näin.Muuten,+eipä+mikään+muu+ryhmä+suomessa+3%+osuudella+äänivallasta+kykene+samaan,+eikä+97%+päättäjistämme+ole+kyenneet+muuttamaan+maatalouslakejamme+kotka+me+olemme+säätäneet.

Äänestä

"Objektiivinen tiedonvälittäjä , mediamestari MaaseudunTulevaisuus -niminen MTK:n järjestölehti kirjoittaa venkoilevasta asenteestanne maataloustukia kohtaan seuraavasti:

"Sankelo muistuttaa, että maatilojen määrä on EU-aikana lähes puolittunut, mutta tuotannon määrä on pysynyt ennallaan. Talousoppien mukaan tehostuminen on ollut siis merkittävää."

"Yritätte väenväkisinkisin kääntää haastattelussanne fokuksen pois maataloustuista yritystukiin," jopa-vain

"Janne Sankelo on Kokoomuksen varapuheenjohtaja"
https://www.kokoomus.fi/faktat/tutustu-meihin/janne-sankelo/


Jopa, Janne Sankelo on kokoomuksen varapuheenjohtaja.
Tuo oli siis kokoomuksen varapuheenjohtajan mielipide, kyllä hänen mielipiteensä aivan yhtä arvokas on kuin nuorisojärjestönkin.

Äänestä

Aivan järkeviähän tuo varapuheenjohtaja Sankelo kok puhuu. Katsoin tilastoista, että tuo maatilojen määrän puolittuminen pitää kutinsa. Siltä osin on ainakin maataloustuotanto tehostunut.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tottahan Sankelo puhuu, kuten olen jo avauksessa kirjoittanut. Ei sitä olisi tarvinnut enää mistään tilastoista katsoa. Mutta kirjoitin myös näin: "Rehti ja rehellinen kansanedustaja olisi ottanut esiin kokonaisuuden ja maininnut Suomen maatalouden olevan hulppeassa ylituotantotilassa verrattaessa tuotosta
    suomalaisten ruuan tarpeeseen. Kun suomalaiseen ruokapöytään tarvitaan suomalaista maatalouden alkutuotantoa vain alle 1,5 miljardin edestä, on selvää, että suuri osa maatalouteen syydetystä 4.000.000.000 euron kokonaispanoksesta on erittäin turha ja erittäin raskas, erittäin raskas taakka veronmaksajiemme kantaa."

    Kansanedustaja Janne Sankelo osaa kyllä venkoilla osatotuuksilla melkein yhtä lahjakkaasti kuin kepulaiset.

    Äänestä

  • jopa_vain kirjoitti:

    Tottahan Sankelo puhuu, kuten olen jo avauksessa kirjoittanut. Ei sitä olisi tarvinnut enää mistään tilastoista katsoa. Mutta kirjoitin myös näin: "Rehti ja rehellinen kansanedustaja olisi ottanut esiin kokonaisuuden ja maininnut Suomen maatalouden olevan hulppeassa ylituotantotilassa verrattaessa tuotosta
    suomalaisten ruuan tarpeeseen. Kun suomalaiseen ruokapöytään tarvitaan suomalaista maatalouden alkutuotantoa vain alle 1,5 miljardin edestä, on selvää, että suuri osa maatalouteen syydetystä 4.000.000.000 euron kokonaispanoksesta on erittäin turha ja erittäin raskas, erittäin raskas taakka veronmaksajiemme kantaa."

    Kansanedustaja Janne Sankelo osaa kyllä venkoilla osatotuuksilla melkein yhtä lahjakkaasti kuin kepulaiset.

    Tässä oikea luku tuesta:http://tutkibudjettia.fi/teemat/9/

    Äänestä

Aloittaja

Nyt täytyy kiireesti korjata jo avaukseeni liittyvä virheellinen tieto.
Janne Sankelo ei ole i s t u v a kansanedustaja.

Olen tullut nyt ampuneeksi tykillä hyttystä, mutta oma vika. Näiden surullisten hahmojen ritareiden, tyypillisten yhden kauden kansanedustajien älämölöistä kun ei kannattaisi ihmeemmin ääntä pitää.

Äänestä
  • Aikamoinen virhe mutta ainakin teit oikaisun, kiitos siitä!

    Äänestä

  • Oohoijaa,,,

    Äänestä

  • Ihminen on erehtyväinen ja törsäpuro ahnehtiloinen.

    Äänestä

Miten se menee, kumpi on ns parempi varapuheenjohtaja vai kansanedustaja? No joka tapauksessa sitä on haastateltu.

Äänestä

Me viljelijät aiomme kuitenkin pitää nykyiset maatalouslait voimassa.

Näin me olemme päättäneet.

Äänestä
  • Poliittinen tahtotila näyttää ihan hyvältä tämän asian suhteen.

    Äänestä

Hyvä ettei Köyliön juntti sentään kaikkea järkeä ole kokoomuksesta lehmänlannan löyhkällä sumentanut.

Äänestä

Ei maatalousasioista eduskunnassa päätetä, joten ensi.eduskuntavaalit eivät ratkaise maatalouspolitiikkaamme.

Muista aloista poiketen, maatalousasioista päättää viljelijät.

Äänestä
  • Tämä on taivahan tosi! Viljelijät on ne jotka määrää!

    Äänestä

  • Viljelijät kirjoitti:

    Tämä on taivahan tosi! Viljelijät on ne jotka määrää!

    JOO O VILJELIJÖIDEN HINNOITTELEMA TUOTE KERTOO IKÄVÄSTI VILJELIJÖIDEN KYVYSTÄ PÄÄTTÄÄ YLEENSÄKKÄÄN MISTÄÄN MITÄÄN.

    Äänestä

  • Aloittaja

    OMPASPÄÄTTÄVÄISIÄ kirjoitti:

    JOO O VILJELIJÖIDEN HINNOITTELEMA TUOTE KERTOO IKÄVÄSTI VILJELIJÖIDEN KYVYSTÄ PÄÄTTÄÄ YLEENSÄKKÄÄN MISTÄÄN MITÄÄN.

    Ahne, suomalainen talonpoika on yleisessä kyvyttömyydessään, ala-arvoinen
    kompetenssi yhdistettynä kognitiiviseen dissonanssiin, raskain ja turhin
    taakka yhteiskunnallemme.

    Äänestä

  • Jopaa huutaa toisessa viljelijän valtaa ja toisessa lauseessa jo täysin vastaista?

    Äänestä

  • onkohamekadonnut kirjoitti:

    Jopaa huutaa toisessa viljelijän valtaa ja toisessa lauseessa jo täysin vastaista?

    Skitsolthan hän noista kommenteista päätellen tuntuu :)

    Äänestä

Tämähän ei kaikilta vajakeilta onnistu.

Äänestä

Ei ole kyllä tuonnimistä kansanedustajaa!

Terveisiä Kokkolasta!

Äänestä
Aloittaja

"Kokkolaparas" on kommentissaan oikeassa. Olinkin tähän keskusteluun jo 27.10.2016 klo 12:42 kirjoittanut asiasta oikaisun, jossa totesin , että Janne Sankelo ei
ole istuva kansanedustaja. Onneksi ei ole!

Äänestä
  • Ei se paljon, jopa auta elämässä, jos sä vedät ensin hatusta juttuja ja sen jälkeen muut korjaa paskat lattialta.

    Äänestä

"Katainen kirjoitti, että kuten puoluesihteeri Taru Tujunen on puolueen puolesta jo eilen todennut, kokoomus ei millään muotoa allekirjoita kokoomusnuorten ohjelmassa esitettyjä ajatuksia esimerkiksi kansanryhmää vastaan kiihottamisen kriminalisoinnin poistamisesta."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000000656664.html

Lokoomusnuorten mielipiteet eivät aina ole vastanneet kokoomuksen yleistä linjaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jopa_vain kirjoitti:

Objektiivinen tiedonvälittäjä , mediamestari MaaseudunTulevaisuus -niminen MTK:n järjestölehti kirjoittaa venkoilevasta asenteestanne maataloustukia kohtaan seuraavasti:

"Sankelo muistuttaa, että maatilojen määrä on EU-aikana lähes puolittunut, mutta tuotannon määrä on pysynyt ennallaan. Talousoppien mukaan tehostuminen on ollut siis merkittävää."

Yritätte väenväkisin kääntää haastattelussanne fokuksen pois maataloustuista yritystukiin, lainkaan kommentoimatta sitä, että maatalouden kokonaistukiaiset ovat vuosittain megalomaaniset yli neljä miljardia euroa. Tenhotatte kovasti myös, miten maataloustuotanto on tehostunut ja tuotannon määrä on pysynyt ennallaan. Tuossa olettekin kyllä oikeassa, mutta rehti ja rehellinen kansanedustaja olisi ottanut esiin kokonaisuuden ja maininnut Suomen maatalouden olevan hulppeassa ylituotantotilassa verrattaessa tuotosta suomalaisten ruuan tarpeeseen. Kun suomalaiseen ruokapöytään tarvitaan suomalaista maatalouden alkutuotantoa vain alle 1,5 miljardin edestä, on selvää, että suuri osa maatalouteen syydetystä 4.000.000.000 euron kokonaispanoksesta on erittäin turha ja erittäin raskas taakka veronmaksajiemme kantaa.

Kokoomuksen nuorisojärjestö on aivan oikeassa vaatiessaan maataloustukien poistamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu