Isän kuolema

Moi.Tässä kokemus isän kuolemasta.Siitä kuinka asiat jäävät kesken,syyllisyyden tunteesta ja surun käsittelystä.
catherinweb.wordpress.com

7

435

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unimaissi1

      Itse menetin isäni yllättäen hieman yli 10vuotta sitten. Edelleenkin sen tapahtuman ajatteleminen saa minut itkemään. Kaipaamme perheeni kanssa isääni paljon! Kaikki juhlapyhät yms ovat aina vaikeita.
      Itse olen sellaisessa tilanteessa, että pitäisi mennä naimisiin, mutta pelkään siinä sitä, ettei minulla ole saattajaa (isän kuuluu "luovuttaa" tyttärensä) ja tämän vuoksi en kykene siihen.. Tämän takiai en halua mennä naimisiin.
      Pelkään kaikkia tilaisuuksia, joissa on sukulaisia, sillä isäni oli se joka piti yhteyttä kaikkien kanssa. Kaikilla on aina tietynlainen suru ja varovaisuus meitä (perhettä) kohtaan, sillä meidän isä oli suoraan sanottuna paras.
      Isäni rakasti meitä lapsia yli kaiken ja teki kaikkensa, että meillä olisi kaikki hyvin. Hän lähti yllättäen ja liian aikaisin..
      Olen joutunut moneen "läheltä piti" tilanteeseen ja uskon, että isäni on ollut suojelusenkelinä katsomassa, ettei mitään loputonta tapahdu.
      Viimeiset keskusteluni isäni kanssa olivat riitelyä. Niin paljon jäi sanomatta tai olla sanomatta.. Olin silloin teini enkä voinut ikinä tietää, että sanani silloin olisivat viimeiset.
      Kaipuu on suuri!

    • Hei

      Otan osaa menetykseenne, Catherin ja Unimaissi1.
      Niin kai se vain on, että aina asiat jäävät kesken. Koskaan ei voi tietää, mikä kohtaaminen on viimeinen, mikä sana on viimeinen. Mutta uskon, että rakkaamme ja läheisemme hyväksyvät meidät sellaisena kuin olemme. Että vaikka viimeinen kohtaaminen ei ollut sellainen kuin mitä se olisi ollut, jos olisimme tienneet..

      Mietin Unimaisiin kohdalla sitä, että mitähän isäsi toivoisi sinun ja muiden rakkaittensa elämään? Sitäkö, että elämä kapenee ja jäädään elämään puolitehoisesti ja varoen? Hän oli rakastava ja hieno ihminen, näin ymmärsin. Eikö hän toivoisi, että te hänen rakkaansa jatkatte elämää täysin rinnoin ja sydämin? Vaikkei hän olekaan fyysisesti läsnä häissäsi, hän varmaan olisi iloinnut ja iloitsee siitä, että tällainen hieno elämänvaihe on koittanut elämässäsi. Voisiko joku muu sinulle tärkeä ihminen saatella sinua alttarille?

      Lämmöllä,
      pappi Elisabet

      • Hei Unimaissi1!Minä uskon,että isäsi haluaisi sinun elävän elämääsi täysillä.Me emme koskaan voi elää elämäämme kuin viimeistä päivää.Kokonaisuus on se joka merkitsee,eli meidän tapauksissamme koko meidän yhdessä oloaikamme isiemme kanssa.Sinulla on varmasti siellä paljon niitä hyviä muistoja,ajattele niitä ja anna itsellesi anteeksi.Ja kuten kuunteleva_kirkkokin kysyi,mitä isäsi haluaisi elämääsi nyt? Minut saattoi alttarille vanhin veljeni,vaikka kaikesta huolimatta olisin siihen isäni toivonut.Elämästä ei koskaan tiedä,kokonaisuus ratkaisee.Minä menin naimisiin ja edelleen olen,isää ehdin kaivata myöhemminkin.Elämä on elämistä varten itselle ja niille läheisille,jotka siinä vielä ovat.Ettei heidän tarvitsisi jäädä epäröimään,jos vaikka minulle jotain sattuisi niin etten ole itse kertomassa.Silloin minä ainakin toivoisin,jos voisin,että olivat viimeiset sanat mitä tahansa,he muistaisivat sen kaiken muun.Ne hyvät hetket ja jatkaisivat elämäänsä.Jaksamista Unimaissi1,seuraa sydäntäsi!


    • Pahoittelut,että kommenttini meni kuuntelevan_kirkon kirjoituksen alle,kun sen oli tarkoitus tulla tähän jonon jatkoksi :)

    • joulukuu2010

      Vaikka kuulun kirkkoon, niin uskon että sielu ei kuole vaan on omaisten kanssa.

      Ennen kuin äiti soitti sairaalasta että isä on kuollut, niin pikkulintu napautti ikkunaan. Aivan kuin isä olisi ilmoittanut että nyt hän on vapaa sairaudestaan.

      Edellisenä yönä näin enne unen, siinä isä sanoi kuten oli jo tapahtunut 1970-luvulla. Hän sanoi pöytänsä äärestä,muistan tapahtuman, että isä on kuollut.

      Isäni kuoli 2010, oli niin raskas kokemus etten pystynyt ajamaan autoakaan hautajaisissa. Sen jälkeen iski väsymys. Oli joulukuu.

      Olin 3 kk ihan pois tolaltani, onneksi äidin kanssa.

      Keväällä valo aukaisi äidin surun, se oli ja on valtava. Äidin itku on todella syvää.

      Sen jälkeen elämä ei ole ollut entisensä, ei todellakaan.

      Teen historiikkia meidän perheestä, se auttaa paljon.

      Onneksi Jumala suojelee ja enkelit lohduttaa.

      • emmekuole

        Ei se sielu jää asumaan kotikulmille. Kun henkiruumis jättää kehon, joskus matkalla tuonpuoleiseen lähtevä käy hyvästelemässä hänelle rakkaita. Itsellänikin asiasta kokemusta.


    • joulukuu2010

      Itse uskon että pysyy omaisten luona, suojana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      431
      3211
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      94
      2487
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      81
      2080
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      129
      1800
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      144
      1697
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      21
      1400
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      78
      1382
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      309
      1178
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      19
      1145
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1059
    Aihe