Hyvät palstakreationistit,
kuvaako Piltdownin ihminen mielestänne evoluutiotutkimuksen nykytilaa ja onko sillä mielestänne merkittävä osuus evoluutioteoriassa?
Toivoakseni ateistievolutionistit voivat olla jonkin aikaa hiljaa ja antaa kreationistien vastata ensin, vaikka se varmasti vaatiikin suuria ponnistuksia.
Uusi kysymys kreationisteille
12
153
Vastaukset
Piltdownin ihminenhän oli tunnettu väärennös, jota evolutionistit kauan pitivät todisteena ihmisen evoluutiosta. Kuinka paljon väärennettyjä fossiileja evolutionistit ovat nykyään tuoneet markkinoille, on vaikea sanoa. Monet väärennökset kun paljastuvat vasta monien vuosien kuluttua, jotkut eivät ehkä koskaan.
Muita evolutionistien tekemiä väärennöksiä ovat olleet mm. Rhodesia-ihminen, jonka kallosta paljastui nykyisen tuliaseen luodin sisäänmeno ja ulostuloreikä, Peking-ihminen, Nebraska-ihminen, josta todisteena oli vain yksi hammas, joka myöhemmin todettiin villisian hampaaksi. Sitten oli Kiinasta löydetty liskon ja linnun "välimuoto". Sillä oli matelijan pyrstö ja linnun ruumis. Myöhemmin paljastui, että pyrstö ja lintu kuuluivat eri eläimille. Ne oli taitavasti liitetty yhteen. Yksi tunnetuimpia väärennöksiä olivat saksalaisen Hacckelin väärennetyt sikiökuvat.
Vuonna 1979 tunnettu lintufossiilien tuntija tri Ostrom Yalen yliopistosta sepitti tarinan liskon ja linnun välimuodosta, jollaisena olisi ollut lisko, joka eturaajoillaan pyydysti kärpäsiä kuin kärpäslätkällä. Näistä "lätkistä" kehittyivät hänen mukaansa siivet. Myöhemmin hän tunnusti, että kyseinen liskolintu oli hänen mielikuvitustaan.
Yksi yhä voimassa oleva väärennös on evolutionistien laatima maakerrostaulukko, johon on piirretty kaaviokuva maakerroksista, jotka edustavat eri aikakausia ja näihin kerroksiin on piirretty eri eläinlajien fossiileja "aikajärjestykseen". Luonnosta ei tällaista ole koskaan havaittu, vaan koko kaavio perustuu mielikuvitukseen. Syvin kaivos maailmassa on Etelä-Afrikassa ja se on 3,9 km syvä. Sen syvemmällä ihminen ei ole maan sisässä käynyt, eikä voi tietää mitään sen alla olevista maakerrostumista ja niissä olevista fossiileista. Kaikki fossiilit ovat siten löydetty maan pintakerroksesta ja ovat suunnilleen saman ikäisiä.
Tässä vain muutamia, ensin muistiin tulleita väärennöksiä. Joku toinen voi jatkaa listaa."Tässä vain muutamia, ensin muistiin tulleita väärennöksiä. Joku toinen voi jatkaa listaa."
Kenenkään on turha jatkaa lähdeviitteetöntä listaa vaan sen sijaan sinun kuuluu esittää lähdeviitteet väitteillesi. Erityisesti kun esität väitteitä nimeämistäsi tutkijoista. Sen jälkeen muut voivat todeta mikä on totta ja mihin olet taas uskonut.- IlkimyksenTyöhevosenTäti
utti kirjoitti:
"Tässä vain muutamia, ensin muistiin tulleita väärennöksiä. Joku toinen voi jatkaa listaa."
Kenenkään on turha jatkaa lähdeviitteetöntä listaa vaan sen sijaan sinun kuuluu esittää lähdeviitteet väitteillesi. Erityisesti kun esität väitteitä nimeämistäsi tutkijoista. Sen jälkeen muut voivat todeta mikä on totta ja mihin olet taas uskonut.Wikipedia ei tunne Markin olettamaan Ostromin väärennöstä. Eikä tunneta muuallakaan; sen sijaan Ostromin osoitetaan tehneen yhtä ja toista muuta:
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Ostrom
https://books.google.fi/books?id=DMjD962DhssC&pg=PA144&lpg=PA144&dq=john ostrom forgery&source=bl&ots=1BbOXkJahN&sig=UQDLa1qOfQLcsMx38KBRqzZ2WaY&hl=fi&sa=X&ved=0ahUKEwjm_LvkpYjQAhXJEywKHb-GDc8Q6AEIJDAB#v=onepage&q=john ostrom forgery&f=false
Mutta Markillehan vuosi 1855 edustaa evoluutio-opin nykytilaa, siitäkin huolimatta että Darwinin Lajien synty ilmestyi vasta neljä vuotta myöhemmin. - hehhh
Ja taas kreationistinen valhe:D
http://www.badarchaeology.com/out-of-place-artefacts/anomalous-human-remains/a-‘neanderthal’-shot-with-a-modern-bullet/
Muut paljastakoot loput valheet. - onksnyparee
utti kirjoitti:
"Tässä vain muutamia, ensin muistiin tulleita väärennöksiä. Joku toinen voi jatkaa listaa."
Kenenkään on turha jatkaa lähdeviitteetöntä listaa vaan sen sijaan sinun kuuluu esittää lähdeviitteet väitteillesi. Erityisesti kun esität väitteitä nimeämistäsi tutkijoista. Sen jälkeen muut voivat todeta mikä on totta ja mihin olet taas uskonut.No sama viitteiden kaa!
https://www.youtube.com/watch?v=ZZGo6mWjk4Y - Kreationismi_on_sairaus
IlkimyksenTyöhevosenTäti kirjoitti:
Wikipedia ei tunne Markin olettamaan Ostromin väärennöstä. Eikä tunneta muuallakaan; sen sijaan Ostromin osoitetaan tehneen yhtä ja toista muuta:
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Ostrom
https://books.google.fi/books?id=DMjD962DhssC&pg=PA144&lpg=PA144&dq=john ostrom forgery&source=bl&ots=1BbOXkJahN&sig=UQDLa1qOfQLcsMx38KBRqzZ2WaY&hl=fi&sa=X&ved=0ahUKEwjm_LvkpYjQAhXJEywKHb-GDc8Q6AEIJDAB#v=onepage&q=john ostrom forgery&f=false
Mutta Markillehan vuosi 1855 edustaa evoluutio-opin nykytilaa, siitäkin huolimatta että Darwinin Lajien synty ilmestyi vasta neljä vuotta myöhemmin.Minkä Mark5 sille voi että on niin yksinkertainen ja herkkäuskoinen hölmö. Jeesuspörinä tarttuu niin helposti juuri yksinkertaisiin ja herkkäuskoisiin hölmöihin kuten Mark5 ja Jyri. Sitten he uskovat moiseen huuhaaseen ja erityisesti Raamatun ihmisen keksimiin satuihin.
- paasselittäensi
Vastaappa kuinka montaa sukupuuta on ihmisen kehitykseen tarjottu ja montako valetta on ollut joukossa?
Vastatkaa suoriin kysymyksiin älkääkä satuilko asian vierestä.
- mitästäturhia
Kuha ootte ite vastanneet kaikkiin.
- Tarzan.Bundolo
Apinastahan tässä on kehitytty. Panaani maistuu.
- tutkittutieto
Minä sain tulokseksi 0,1 litraa enemmän kuin teemu..hmmmm.... Mutta eihän me täällä olla hiuksia halkomassa!
http://www.evoluutio.com/?o=88&a=0&st=0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083129Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12299Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672273Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191930Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1741453Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81327Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011129Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441026- 90911
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee101882
